Robotické buňky Profika RoboStack jsou ideální pro střední i menší výrobu

PROFIKA s.r.o.
— vydáno 16. listopadu 2021

Dvoudenní Profika Open House patřil k největším akcím, jež se v září po dlouhé odmlce pořádaly. Při této příležitosti se nám podařilo vyzpovídat Jakuba Kaufmanna, který stojí za úspěšnými robotickými buňkami RoboStack.

Je za námi skutečně velmi dlouhá přestávka, jež znemožnila setkávání na odborných akcích. Ve firmě Profika se proto velmi těšili na dobu, kdy pro zákazníky budou moci uspořádat tradiční podnikový Open House. A protože jej v květnu bohužel museli o jeden den otevřených dveří „ošidit“ kvůli covidové situaci, snažili se nyní návštěvníkům vše maximálně vynahradit. K vidění byly, kromě novinek ze segmentu obráběcích strojů, také robotické buňky z vlastního vývoje a výroby. Celou akci následně završil doprovodný program v podobě WRC simulátoru, možnosti naživo spatřit opravdový WRC speciál Hyundai či závodní plochodrážní motorku. Zlatý hřeb večera představoval závod na motokárovém okruhu. Zpětnou vazbou je mnoho pozitivních reakcí od partnerů i zákazníků, kterých přišla více jak stovka.

Čím aktuálně Profika žije? Rozšiřujete nabídku strojů, nabízíte zákazníkům nové produktové řady, zkrátka, co je u vás nového?

Jakub Kaufmann, Profika: Máme mnoho novinek ve všech segmentech obráběcích strojů. Uvést mohu například novou řadu vertikálních obráběcích center série KF, které díky své dostupnosti zasahují velký segment pětiosého obrábění. Dále nové CNC soustruhy ze série SE2200 a samozřejmě i nové robotické buňky Profika RoboStack a RoboStack linear.

Profika a robotizace je relativně nové spojení, neboť jste především etablovaným distributorem špičkových obráběcích strojů. Předpokládám, že do této oblasti vás zavedl zvýšený zájem zákazníků. Pro jaké provozy jsou vaše robotické buňky primárně určeny, lze v krátkosti popsat jejich skladbu?

Poptávka po robotických buňkách se stále zvětšuje. Neustálé zrychlování technologie, rostoucí požadavky na kvalitu a stabilitu výroby nedávají našim zákazníkům, kteří chtějí být konkurenceschopní, moc na výběr. Naše robotické buňky jsme navrhli tak, aby byly schopné pracovat v nepřetržitém provozu. Díky jejich mobilitě a univerzálnosti je navíc možné je nasadit na střední i menší výrobu. Vzhledem k tomu, že buňky jsou vyvinuty a vyráběny u nás, může si zákazník upravit a specifikovat buňku i její periferie tak, aby mu co nejvíce vyhovovala a efektivně pokryla jeho technologické požadavky. Robotické buňky RoboStack a RoboStack linear jsou v základu velmi podobné. Liší se především v systému zásobníku polotovarů a obrobků. Klasický RoboStack má automatický otočný věžový zásobník s vodotěsně oddělenými segmenty určený primárně pro menší a střední díly. Verze linear má větší oboustranně výsuvný zásuvkový zásobník s vysokou nosností. Díky většímu robotu je pak určen i pro větší obrobky.

Ing. Jakub Kaufmann, vedoucí robotizace ve firmě Profika 

 

Robotické buňky jsou bezpochyby současným trendem. Čím je vaše buňka RoboStack specifická a proč by měl zákazník sáhnout zrovna po ní?

U věžového zásobníku buňky RoboStack jsou to jistě vodotěsně oddělené segmenty, díky nimž můžete v překrytém čase (když robot zakládá do stroje) díly kontrolovat kamerou, nebo najednou všechny sušit, mýt a konzervovat. Buňka RoboStack linear pak díky oboustranně výsuvným zásuvkám udržuje plynulost nepřetržité výroby, neboť obsluha může brát obrobky a vkládat polotovary během zakládání robotem do stroje. Tím nedochází k neproduktivním pauzám ve výrobě. Největší výhodu ve směru k zákazníkům ovšem vidím v tom, že si buňky vyvíjíme a vyrábíme sami. Díky tomu můžeme uživateli celou technologii naladit tak, aby jeho výroba byla co nejefektivnější, namísto toho, aby on přizpůsoboval svoji výrobu kupované robotické buňce. A to jak v případě výroby doplňkových technologií, jako je třeba mytí a sušení kusů, tak propojení buňky s jeho stávajícími technologiemi, například popisováním, čtením QR kódů a podobně.

Robotické buňky jsou navržené tak, aby byly schopné pracovat v nepřetržitém provozu. 

 

Mohou si zákazníci tuto buňku někde prohlédnout i mimo zákaznické dny, čímž se hned nabízí otázka, zda Profiku uvidíme na letošním MSV v Brně?

Na robotické buňky i obráběcí stroje se může každý přijet podívat prakticky kdykoliv do našeho showroomu v Benátkách nad Jizerou. Na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně ale samozřejmě scházet nebudeme. Návštěvníci nás najdou v pavilonu P, na stánku 081, kde pro ně bude připravena, mimo buněk a CNC strojů, profesionální technická podpora, která všechny stroje ráda představí a zodpoví případné dotazy.

Závěrem ještě dovolte dotaz týkající se podpory mladých studentů. Vaše soutěže programování byly totiž velmi oblíbené. Stále je pořádáte?

Soutěž jsme, ve spolupráci s dodavatelem CAM systémů, rozjeli před několika lety a několikrát i velmi úspěšně zopakovali. V poslední době je už ale bohužel nepořádáme, a to převážně kvůli nedostatku času. Nicméně mladé studenty z řad vysokoškoláků i středních průmyslových škol stále bereme jako základní kámen budoucího strojírenství a vždy je rádi zveme na náš Open House.

Další článek: Nejzajímavější exponáty letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně