Roboty 2022 vidí budoucnost spíše optimisticky

i1676421813 Ing. Tomáš Trojan
— vydáno 23. května 2022

Konference Roboty 2022, která letos proběhla ve dvou fázích, v únoru jako virtuální a v dubnu jako hybridní, shrnula všechna podstatná fakta o vývoji robotiky v ČR. Není překvapující, že velká řada příspěvků se pouštěla do bilancování toho, co bylo a odhadování toho, co bude.

Je to už docela klišé, ale zažité pořádky se opravdu mění. Pro segment robotiky jsou tyto změny spíše příznivé. Jak svůj obor nahlížení odborníci z institucí a firem se můžete podívat na záznamech konference, nebo velmi stručně v tomto článku. 

Prudké oživení trhu na dluh 

První pozitivní zprávy přinesl Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. Na rozdíl od předchozích novodobých krizí, nemá nedávná „koronavirová“ krize tvar dvojitého W, ale jen jednoduchého V, po velmi prudkém pádu následuje stejně prudké oživení. To je ale možné jen za cenu velkého zadlužení, které politikům umožnily centrální banky. Nikdy v historii centrální banky neposkytovaly vládám takový objem nových peněz jako v roce 2021. Trhy jsou však zaplaveny penězi vytvořenými bez protihodnoty, protože výroby byla utlumena. Současná inflace je toho přímým důsledkem. Tuto protihodnotu musíme nyní „dodatečně vytvořit“. 

Z hlediska posílení ekonomiky můžeme určité naděje vkládat do nově příchozích pracovně činných uprchlíků z Ukrajiny. Patrně to ale nebude robotika ani strojírenství, které těmito posilami získá. Jak upozornil Jiří Vaňásek, vedoucí Sociálně ekonomického oddělení ČMKOS, většina příchozích jsou ženy, které hledají krátkodobé pracovní uplatnění. Zajímavá byla rovněž odpověď pana Vaňáska na otázku moderátora Lukáše Smelíka stran zdanění robotů. V té totiž nezaznělo jasné popření, ale úvaha, že se spíše jedná o politické téma, a že musíme přemýšlet a hledat různé cesty k financování důchodového a sociálního systému.  

Rozevírající se nůžky digitální zralosti 

Mezi hlavními silami působícími na našem současném trhu, vyjmenoval pan Jiří Holoubek, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR, vysokou volativitu (kolísání hodnoty) energií a dalších komodit, rozpad dodavatelských řetězců a rozdílný dopad situace na různá odvětví. Dochází k výraznému rozevírání nůžek, technologicky vyspělé firmy až příliš utíkají těm měně zdatným. Sama konference potvrdila tento trend, protože většina účastníků přišla právě z těch úspěšných, digitálně vyspělých firem s vysokou mírou automatizace. 

Jaké technologie dnes rezonují 

Technologickým aspektům robotiky patřila samozřejmě převážná většina konferenčních příspěvků. Máme-li vypíchnout nějaké hlavní trendy, které budí zájem a slibují rozvoj v budoucnosti, najdeme inspiraci v příspěvku Jiřího Bažaty, obchodního manažera FANUC Czech, který akcentuje především kolaborativní robotiku, strojové vidění a digitalizaci. Všechny tyto tři obory se vzájemně doplňují a umožňují i méně zkušeným vstoupit do světa robotiky. FANUC navíc přenesl snadné ovládání pomocí tabletu TP, dříve dostupné jen u kobotů, i do oblasti svých průmyslových robotů. Třeba povede podobné naslouchání zákazníkům k částečnému „zavření nůžek“ mezi elitou a těmi ostatními. 

Více výzkumnický úhel pohledu nabízí vedoucí Testbedu pro Průmysl 4.0, Pavel Burget, který v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky představuje například výhody digitalizace s 5G sítí. Velkou pozornost věnuje také učení robotů na základě umělé inteligence, „některé složité operace je těžké naprogramovat, ale snadné „nakoukat“, umělá inteligence pomůže robotům v kontextovém porozumění situace a prostředí,“ vysvětluje pan Burget. 

Další článek: Další úspěch průmyslového designu od studia PROTOTYPUM