Ambiciózní projekt na automatizaci výroby filtrů se zrodil v Acam Solution v Brně

Iva Duroňová Acam Solution s.r.o.
— vydáno 8. dubna 2020

Špičkové technologické znalosti a komponenty od světových výrobců jsou hlavními pilíři nové automatizační linky, která funguje v olomoucké společnosti Sigma Group.

Covid- 19, označení pro virus, jenž citelně zasáhl do životů nás všech a zatřásl s našimi pevně nastavenými režimy. Jsem optimista a věřím proto, že všechno zlé je pro něco dobré, byť na pozitivní efekty mnohdy můžeme čekat zdánlivě dlouho. V situacích, kdy je vážně ohroženo zdraví však času nikdy není nazbyt a najdeme-li řešení, které může být jakýmkoliv způsobem přínosné pro zlepšení situace, je potřeba jednat rychle a bez zbytečných prodlev.

A přesně touto skutečností se řídila i mladá brněnská firma Acam Solution, v níž se v době celostátní karantény zrodila ctižádostivá myšlenka na prospěšnou automatizaci filtrů do respiračních masek. Filtry P3 s univerzálním závitem, jež jsou v Sigmě vyráběny, dokáží zachytit i viry a jsou tedy vhodné pro montáž na dýchací masky. Jejich výroba však byla až donedávna závislá na lidech. Více k samotnému projektu prozradí Ing. Pavel Bortlík, ředitel společnosti Acam Solution, který si i přes velké časové vypětí našel prostor a odpověděl na dotazy naší redakce.

Pane Bortlíku, prozraďte našim čtenářům, co bylo spouštěcím mechanismem k tomuto projektu a kdy se v hlavě zrodila myšlenka automatizované linky pro výrobu filtrů?

Můj bratr je lékař, stejně tak spousta dalších přátel. Když dostáváte informace, jaká je aktuální situace v nemocnicích (chybějící personál i zdravotnické pomůcky), tak přemýšlíte o tom, jak je to vůbec možné a co bude v okamžiku, kdybychom se přiblížili situaci v okolních státech… V mé pozici jsem zvyklý problémy řešit, takže jsem si kladl otázku, jak jim pomoci. Tehdy se zrodila myšlenka, že naše know-how v průmyslové automatizaci může být prospěšné. Mou první aktivitou v této oblasti byla organizace našich partnerů s dostupnými výrobními technologiemi a začali jsme ve spolupráci s brněnským Ceitec sériovou výrobu štítů, které se aktuálně hromadně vyrábí na 3D tiskárnách. Výstupem této aktivity je nyní probíhající výroba formy pro vstřikovací lis a výroba několika tisíců štítů by měla započít v těchto dnech.

Spouštěcím mechanismem projektu na automatizaci filtrů byl telefon od Patrika Reichla (CEO Czechinvestu), který mi vysvětlil, že v nemocnicích budou k respiračním maskám potřeba filtry ze Sigmy Lutín a že jejich výroba je velmi závislá na lidské práci, což je v dnešní době ohromné riziko. Pokud by se nakazil jeden zaměstnanec, tak jde celá směna do karantény. V tu chvíli celá akce začala.

V podobných situacích hraje prim čas. Bylo potřeba zohlednit, možná až zběsilé časové podmínky při vlastním návrhu linky? O jak náročné automatizaci vlastně hovoříme, můžete nám prosím linku blíže popsat?

Přesně jak říkáte. Čas je v této chvíli hlavní kritérium. Riziko nákazy je při koncentraci lidí ve výrobě vysoké a poptávka po produktu pochopitelně narůstá. Při návrhu jsme se v týmu shodli, že není prostor pro hledání optimálního řešení, ale je třeba implementovat dostupné komponenty, tak abychom pokryli aktuální potřebu automatizace. Na to, jak rychle je projekt realizovaný, se jedná o velmi komplexní řešení. Rozdělili jsme automatizaci do dvou etap.

1. etapa spočívá v implementaci tří šestiosých robotů, z nichž jeden, osazený strojových viděním, vybírá vstupní materiál z beden. Další robot obsluhuje montážní technologii. Třetí robot poté kompletovaný díl zakládá/vykládá do/ze zalévací technologie. Koncem prvního uzlu je výstupní dopravník, který přesouvá dílce k výstupní kontrole. 2. etapa spočívá v instalaci 2 kolaborativních robotů, z nichž jeden zajistí obsluhu měřidla pro výstupní kontrolu s následným tříděním OK/NOK. Druhý robot provádí laserový popis, který nahrazuje složité lepení štítků na filtr.

Ke spolupráci jste přizval celou řadu svých stálých obchodních partnerů, jaká byla jejich reakce a ochota podílet se na bezplatném projektu v takovém rozsahu? Dá se pro zajímavost uvést reálná cena této linky a kdy bude/byla uvedena do provozu?

Když jsem se se svým týmem shodl, že se projektu ujmeme, tak mi bylo jasné, že i kdyby výrobce filtrů chtěl linku zakoupit, tak jednání o ceně, designu linky a čekání na dodávku nových komponent, nebude z časových důvodů možné. Proto jsem se rozhodl, že oslovím naše partnery s žádostí, aby výrobci filtrů bezplatně zapůjčili jejich komponenty dostupné k okamžité expedici. Je mi velkým potěšením, že jsme si za 6 let naší činnosti zvolili obchodní partnery, kteří jsou myšlenkově nastaveni stejně jako my a opodstatněnou pomoc by neodmítli. Druhým pohledem je, že důvěra našich partnerů v náš tým je opravdu veliká, protože provést automatizaci na zelené louce za týden je velmi ambiciózní výzva. My jsme tu důvěru dostali a nesmírně si jí vážíme. Aktuálně vznikající linka obsahuje zapůjčené komponenty za cca 7 milionů korun. Spuštění 1. etapy do provozu očekáváme 3. 4. 2020.

2. etapa by měla být ukončena a spuštěna o týden později.

Je zřejmé, že se můžete zcela spolehnout na podporu a bohaté zkušenosti celého týmu Acam Solution, i své obchodní partnery. Řada firem nyní bojuje o svojí existenci a řeší, jak nerozpustit ten svůj báječný tým. Jak nejlépe lze podle Vás čelit současné situaci, popřípadě se s ní vyrovnat?

Náš tým, nejen že má moji absolutní důvěru, ale za to, co jsme společně za ty roky dokázali, jim rovněž náleží můj nekonečný respekt. Můj kladný vztah k obchodním partnerům je vyjádřen jasně výše. Aktuální doba určitě není z hlediska zakázek jednoduchá, ale rozpouštět tým?!?! Když jsme s mým společníkem zakládali ACAM, tak jsme se shodli, že nebudeme budovat startup, ale společnost na pevných základech, čemuž také odpovídá naše finanční situace a můžu říci, že jsme na chudší období připraveni. Nezvolili jsme exponenciální nárůst počtu zaměstnanců a místo toho se soustředili na budování vysoké odbornosti našeho týmu, kvality nabízených řešení a budování dlouhodobých partnerství s našimi zákazníky. Naši partneři s námi komunikují budoucí projekty, budeme se věnovat vývoji naší univerzální robotické buňky HXG a třeba vyčerpáme i nějakou dovolenou – i když to aktuálně vypadá na výlety po ČR .

Závěr rozhovoru patří velkému poděkování všem, kteří se na projektu podíleli:

Společnosti SIGMA Výzkumný a vývojový ústav za produkt, který v této době znamená opravdu mnoho, celém týmu ACAM SOLUTION, generálnímu partneru projektu FANUC CZECH a dalším úžasným partnerům KEYENCE, FESTO, SCHUNK INTEC, ROCKWELL AUTOMATION, CONTROL TECH, WEMAC, ALUTECKK, BALLUFF, HABERKORN, AMMERAAL BELTECH, KOVOZACH, HIWIN, RAVEO, RENARDS, SEDLAKOVÁ LEGAL, a v neposlední řadě mnoha jednotlivcům zejména ŠIMON SCHOULA, JAN ŠIMURDA, LUKÁŠ HONC, ŠIMON ORAVEC, TOMÁŠ MAJER, ROMAN HALATA, JIŘÍ BAŽATA, PETR BRODECKÝ, VÁCLAV SLOVÁK, LUKÁŠ ZAVADIL a JAN BUDAI, kteří se na projektu aktivně podílí.

O společnosti

Ředitel společnosti Ing. Pavel Bortlík spoluzaložil Acam Solution již během studií kybernetiky na VUT v Brně, kde se setkal se svým společníkem Ing. Janem Šimurdou, jenž v současnosti působí na pozici technického ředitele. Hlavní náplní společnosti je vlastní vývoj, výroba a integrace technologií v oblasti průmyslové automatizace. Nabídka Acam Solution obsahuje kompletní portfolio služeb pro automatizaci procesů od analýzy potřeb zákazníka a následné edukace, po výrobu jednoúčelových strojů, kontrolních zařízení, robotů a softwarových řešení pro průmysl s následným servisem.

O společnosti Acam Solution a mnoha zajímavých projektech, jež zde vznikají, jsme přinesli reportáž v jednom z čísel časopisu Strojirenstvi.cz. Přečíst si ji můžete ZDE.

Další článek: Na home office nás zahnala pandemie. Zde je 6 tipů, jak se s ním poprat