AMPER 2020 – ohlédnutí za veletrhem, který neproběhl

i1676421813 Ing. Tomáš Trojan
— vydáno 17. března 2020

Právě dnes, 17. března, měl své brány otevřít tradiční veletrh elektrotechniky AMPER 2020, leč namísto korzování po brněnském výstavišti naše společnost řeší, jak bez úhony přežít virovou epidemii. Byť tedy letošní AMPER neproběhne, přinášíme vám přehled trendů, které nás v jeho letošním ročníku zaujaly.

V tématech veletrhu AMPER 2020 vyčnívají tři nejsilnější tematické proudy: koboty, sběr dat a elektromobilita.

Koboty a automatizace

Kdyby se na veletrhu AMPER vyhlašovala cena skokan roku, patrně by ji letos vyhrály kolaborativní roboty (koboty). Ne snad, že by se staly senzací z roku na rok, ale jejich popularita stoupá v posledních letech strmě a nepřetržitě. Jejich vítězné tažení je tak sebejisté, že nejvýznamnější výrobci robotů a kobotů, s výjimkou ABB, na veletrhu ani nemají potřebu vystavovat. Roboty tak spatříte častěji na stáncích partnerů a systémových integrátorů než samotných výrobců. Téměř každý, kdo se zabývá automatizací, prezentuje na svém stánku nějakou robotickou aplikaci, nejen proto, že robot patří mezi vizuálně vděčné exponáty. Robot, a zvláště pak kolaborativní robot, je dnes vnímán jako symbol úspěchu a důkaz, že to s Průmyslem 4.0 myslíme vážně.

Vedle již zmíněné společnosti ABB, která má s roboty mnohaleté zkušenosti a z jejího know-how čerpají všichni následníci, by se určitě vyplatilo navštívit stánek společnosti Amtech. Ta u nás zastupuje dánského výrobce kobotů Universal Robots a výrobce mobilních robotů MiR. Tyto dvě společnosti nedávno oznámily společný projekt na výstavbu obřího „cobot hubu“ o ploše 32 000 m2 ve městě Odense, což nám může alespoň částečně ilustrovat rozsah jejich plánů. U Universal Robots se snaží o nový pohled na spolupráci mezi robotem a člověkem, všechny jejich roboty jsou od počátku navrženy jako kolaborativní a snadnost jejich přeprogramování je obdivuhodná. Navzdory původním proklamacím představitelů firmy, že nikdo nepotřebuje koboty s nosností větší než 10 kg, dočkali jsme se v minulém roce nového modelu UR16e, který nabízí nosnost 16 kg. Zkrátka se ukázalo, že jsou zákazníci, pro které bylo 10 kg málo.

Podobnou cestou snadno programovatelných kompaktních a lehkých kobotů se ubírá jihokorejský výrobce Hanwha se svými roboty HCR o nosnostech 3,5 a 12 kg. Tyto koboty zahrnula do svého portfolia společnost Hennlich. Proč firma vstoupila do tohoto odvětví, vysvětluje její ředitel Pavel Šumera: „V podobné situaci, jako jsme dnes s kolaborativními roboty, jsme byli zhruba před 20 lety s energetickými řetězy, které jsme jako jedni z prvních navrhovali do nových průmyslových odvětví. Dnes jsou energetické řetězy běžnou součástí výrobních zařízení a podobně to za několik let bude i s kolaborativními roboty. Máme mnoho zkušeností, a proto chceme být u toho.“

Aby roboty i koboty přinášely svému majiteli očekávaný výsledek, je třeba je vybavit příslušnými periferiemi. Logicky první, co budeme potřebovat, jsou chapadla a uchopovače. Kdo se zajímá o tuto oblast, neměl by minout značku Schunk, která měla pro svoji expozici připraveno 6 robotů různých výrobců, vybavených chapadly pro odlišné aplikace. Pomyslným evolučním vrcholem je robotická ruka, napodobující velmi přesně tvar i funkce ruky lidské.

Z ohromné škály dalšího příslušenství, které lze v automatizaci využít například ve spolupráci s roboty, se zastavme alespoň u strojového vidění od BR. S vývojem chytrých kamer pro své systémy, například transportní systém ACOPOStrak, začala firma BR relativně pozdě, ale díky tomu její inženýři naprosto přesně věděli, co od strojového vidění v době 4. průmyslové revoluce jejich zákazníci očekávají. Hned první produkt této řady, osazený inteligentní kamerou s multi-core procesorem a integrovaným FPGA předzpracováním obrazu, získal vloni ocenění Zlatý Amper 2019. V letošním roce byla představena nová verze s C-bajonetem, který umožňuje osazení objektivy s různými ohniskovými vzdálenostmi od 12 po 50 mm.

Automatizace je také ve středu zájmu společnosti Murrelektronik. Koncept její letošní prezentace se zaměřuje na decentralizovanou automatizaci. Cílem je, aby řídicí rovina ve strojích a zařízeních byla co nejblíže rovině senzorů a akčních prvků. Tak například systém Cube67+ nabízí rozsáhlé diagnostické funkce. Skládá se ze sběrnicového uzlu a až 32 I/O modulů. Jde o malé multifunkční I/O moduly, které se mohou montovat v těsné blízkosti senzorů a akčních prvků, čímž se ušetří čas při instalaci a údržba má větší přehlednost. Diagnostické funkce Cube67+ zobrazují stavy na jednotlivých kanálech prostřednictvím LED, příslušné kanály mohou být vypnuty a do řídicí jednotky nebo webového serveru jsou předána chybová hlášení. 

Měření a sběr dat

Kdybych se měl přidržet přirovnání, které jsem použil pro skokana roku a koboty, tak zařízení pro měření by měla být oceněna za dlouhodobý přínos veletrhu Amper. Na rozdíl od kobotů je oblast měření na Amperu velmi tradiční, a přesto se zde každý rok setkáváme s novinkami, které jsou kompaktnější, přesnější a lépe připojitelné než jejich předchůdci.

Endress Hauser přihlásil do soutěže Zlatý Amper sonický průtokoměr Prosonic Flow G 300/500. Měření je zde založeno na odlišné rychlosti ultrazvuku po proudu a proti proudu kapaliny v trubici. Tento princip obecně umožňuje měření i v potrubí s velkým průměrem, navíc zdroj ultrazvuku nemusí být přímo uvnitř potrubí.

Novinka od firmy Dinel, snímač FLD–32 „Flexi Watch“, slouží k limitnímu snímání hladiny kapalin v nevodivých nádobách. Snímač je vybaven vysokofrekvenční technologií, což umožňuje spolehlivou funkci i v případech ulpívajícího elektricky vodivého média. Konfigurace a nastavení přístroje probíhá pomocí „programovacího“ vodiče nebo magnetického pera pouhým přiložením na citlivou plošku. Samotný snímač je miniaturní ve flexibilním pouzdru, čímž zaručuje výborné přilnutí k měřené nádobě a disponuje také LED indikací stavu. 

S naměřenými hodnotami je třeba dále pracovat a právě sběr, analýza a vyhodnocování dat je oblastí, která má nedozírné perspektivy. S větším výpočetním výkonem a stále přesnějším měřením, lze dnes zpracovávat ohromná množství dat a na základě výsledků v reálném čase upravovat výrobní proces. Komplexní řešení pro práci s daty nabízí například firmy Turck nebo FOXON.

Elektromobilita

Elektromobilita je další silný trend, který by na Amperu nešlo minout. Organizátor veletrhu jí vyhradil samostatnou sekci AMPER e-MOTION v hale F, kde se na jednom místě měli sejít všichni významní hráči v oboru. Atmosféra i exponáty, soudě podle zážitků z předchozího ročníku, zde připomíná spíše autosalon. 

Výrobci automobilů s elektrickým i hybridním pohonem, ale také řada výrobců nabíjecích stanic, nalezli na AMPERu samostatnou platformu, kde mohou prezentovat novinky z autosvěta a přitom zde nacházejí publikum, které dokáže ocenit technologické finesy jejich elektroproduktů. Pokud jste automobiloví fandové, tento zážitek byste si neměli nechat ujít – když ne letos, tak snad nejpozději za rok, na veletrhu AMPER 2021.

Další článek: Uzávěrka pro přihlášky vystavovatelů na MSV v Brně byla prodloužena do 30. 4.