Digitální dvojče vydělává peníze: najde slabá místa a zefektivní výrobu

dfkcab_3

axiomtechsro_logo AXIOM TECH s.r.o.
— vydáno 28. srpna 2024

Zvýšení efektivity výroby pomocí digitalizace probíhá ve dvou základních oblastech: procesní a provozní. V procesní části jde o nastavení výroby tak, aby nevznikala žádná úzká místa zaviněná nevhodným výrobním postupem nebo špatně navrženou logistikou. V provozní části se řeší operativa: Co, kdy, kde a v jakém pořadí se bude vyrábět.

Inzerce

Celkově digitalizace výroby pomocí Plant Simulation přináší úspory 15 až 20 % v procesní oblasti a 15 až 30 % v provozní oblasti operativního plánování. Návratnost investice do digitalizace výroby pomocí Plant Simulation se běžně pohybuje v rozmezí 2 až 5 měsíců.

Digitalizace v oblasti výroby má softwarové nástroje, které dokáží najít úzká místa v procesu, optimalizovat výrobní a logistický tok, a tím zvýšit produktivitu a odstranit prostoje. Zároveň dokáže automaticky plánovat zakázky na jednotlivá pracoviště tak, že software automaticky odstraní prostoje, které by vznikly při ručním plánováním výroby.

Odborníci firmy AXIOM TECH v praxi zjistili, že téměř v každé výrobní firmě je potenciál 15 až 20 % pro zvýšení produktivity pomocí digitalizace v těchto dvou oblastech.

Zvyšování procesní efektivity ve výrobě

První příklad ukazuje optimalizaci výroby na lince zákazníka, který AXIOM TECH oslovil s požadavkem na nalezení úzkých míst a zvýšení produktivity zhruba o pět až sedm procent. Po vytvoření digitálního dvojčete, analýze dat a simulaci bylo zjištěno, že výrobní linka má produktivitu pouhých 55 %. Optimalizace s digitálním dvojčetem výroby ukázala řešení, které zvýšilo produktivitu linky o 25 %, což přineslo zákazníkovi zvýšení obratu z výrobků vyrobených na této lince o téměř 3 miliony korun za rok.

Dalším příběhem je zvýšení produktivity logistického procesu u jiného zákazníka, který řešil nedostatečné kapacity logistického oddělení. Požádal, aby AXIOM TECH simulací na digitálním modelu výroby ověřil, kolik vysokozdvižných vozíků potřebuje navíc pro pokrytí potřeb výroby. Dále potřeboval zjistit, zda existuje možnost optimalizace logistického procesu. Analýzou a simulací logistiky pomocí řešení Plant Simulation se ukázalo, že nedostatečnou kapacitu logistiky není třeba řešit zvýšením počtu vysokozdvižných vozíků ani navýšením personálu. „Objevili jsme kroky pro optimalizaci transportních tras a způsob vytěžování logistiky tak, že jsme zákazníkovi dokázali uspořit až 27 % vozíků, a tím přinesli úsporu 2,5 milionu Kč za rok v nákladech na provoz logistiky,“ říká Jan Němec z firmy AXIOM TECH.

Digitalizace výroby pomocí řešení Plant Simulation není pouze pro výrobní oddělení, ale je naprosto nezbytným nástrojem i pro společnosti zabývající se problematikou Lean a dodávání logistických řešení. Ukazuje to příklad zákazníka ICE Industrial Services, který pořídil software Plant Simulation pro svůj tým průmyslového inženýrství. Ten díky tomuto řešení nalezl potenciál ke zvýšení produktivity linky a související logistiky o 25 %.

Poslední ukázkou z oblasti procesní je využití digitálního dvojčete pro plánování nové výrobní technologie a optimalizace výrobního toku ještě před postavením a osazením nové haly. Firma DFK Cab využila software pro návrh, optimalizaci a ověření produkce v budoucí výrobní hale v době, kdy potřebovali navýšit produkci o 50 %. Sami si vytvořili v softwaru Plant Simulation 3D model budoucí výroby a díky simulacím a optimalizacím našli úzká místa. Po jejich odstranění zvýšili produkci budoucí výrobní haly o 30 % oproti jejich původnímu návrhu rozložení výroby. Díky tomu se jim investice do tohoto softwarového řešení vrátila dvakrát v průběhu jednoho roku používání.

Zvýšení efektivity ve výrobě je operativní plánování

V oblasti operativního plánování pomáhá digitální dvojče automatizovat a 5 až 6× zrychlit práci plánovače výroby. Navíc díky vysokému výpočetnímu výkonu a algoritmům plánování automaticky odstraňuje prostoje ve výrobě, které vznikají kvůli chybějícímu materiálu, předvýrobě, pracovníkům, kvůli poruchám strojů nebo změnou priorit zakázek.

Zajímavým příkladem je využití APS pokročilého plánování s řešením Plant Simulation ve společnosti Robe Lighting. Tady pomocí tohoto řešení vytvářejí automaticky výrobní plány na zhruba 60 pracovištích. Plánovací nástroj pomohl zákazníkovi zvýšit produkci o téměř 20 % a minimalizovat čas práce plánovače z 2,5 hodiny na zhruba 10 minut denně.

Další ukázkou je využití plánovacího softwaru ve společnosti Dioflex. Zde pracovníci AXIOM TECH vytvořili digitální dvojče výroby se všemi specifiky tohoto zákazníka, software byl propojen s ERP systémem a toto řešení automaticky pomáhá plánovat úkoly. Zákazník potvrdil, že už měsíc po nasazení plánovacího systému byl schopen zvýšit průchodnost výroby o 20 % a uspořil plánovači až 93 % času potřebného pro plánování.

Další článek: Nový showroom firmy Profika zlepší služby na Slovensku