„Hned jak to opatření umožní, chceme MSV v Nitře posunout na vyšší kvalitativní úroveň,“ říká ředitel Agrokomplexu Róbert Kanás

Ing. Jan Homola
— vydáno 19. ledna 2021

Róbert Kanás se stal ředitelem slovenského Agrokomplexu v srpnu loňského roku – pro svůj vstup do veletržního průmyslu si tedy nemohl najít obtížnější období. Jak z pozice organizátora Mezinárodního strojírenského veletrhu v Nitře vidí budoucnost výstavnictví za současné situace?

Ihned poté, co v čele slovenského Národního výstaviště nahradil předtím odvolaného ředitele Miroslava Borsuka, vrhnul se Róbert Kanás na realizaci nezbytných změn v ekonomické a personální oblasti i organizační struktuře. Svou roli vykonává s cílem zvýšit kvalitu služeb poskytovaných výstavištěm a posunout MSV v Nitře i další pořádané události na vyšší úroveň. Pokud nám všem bude štěstí přát, mohl by strojírenský veletrh na Slovensku proběhnout v termínu 25. až 28. května 2021.

Jak moc vám stávající situace komplikuje přípravy vašeho veletrhu?

Róbert Kanás, Agrokomplex: Neustále monitorujeme aktuální dění a vyhodnocujeme možná řešení. Nezaměřujeme se jen na podmínky na Slovensku, protože náš veletrh má mezinárodní charakter. Při plánování musíme brát v potaz i situaci a opatření v rámci celé Evropy. Tak jako vystavovatelé, i my pevně věříme v to, že se situace bude výrazně zlepšovat. Všichni pociťujeme deficit osobních setkání při obchodních jednáních a právě veletrh je tím nejlepším lékem, kde se lidé potkávají.

Protiepidemický systém PES platný v České republice neumožní pořádat veletrhy ani ve svém nejmírnějším stupni. Platí nějaká podobná omezení také na Slovensku?

Na Slovensku momentálně není pevně definovaný systém, podle kterého se budou opatření uvolňovat. Podobný systém u nás platil v roce 2020. Navzdory omezení počtu osob jsme dokázali uspořádat akci s regulovaným počtem návštěvníků. Díky promyšlenému systému řízení návštěvníků bylo toto setkání úspěšné a dosáhlo čísel porovnatelných s obdobím před koronavirem.

Mohou podle vás strojírenské veletrhy – tak jak je známe – přežít do budoucna i za situace, kdy by ani letos nebylo možné žádný uspořádat?

Tak jak se celý svět vyvíjí, i strojírenské veletrhy – ne jen ten náš na Slovensku – musejí projít určitými změnami. Je nevyhnutelné neustále sledovat nové trendy a přizpůsobovat veletrhy aktuálním potřebám zákazníků – vystavovatelů a návštěvníků. Jednou z možností je i digitalizace setkání a přesun veletrhů do online prostoru.

Za předpokladu, že by se možnosti pro pořádání veletrhů v nejbližších měsících nezlepšovaly, zvažujete variantu plné digitalizace vašich aktivit a pořádání virtuálních akcí?

Stejně jako jiná výstaviště, i my pracujeme s touto myšlenkou. Virtuální veletrh nemusí být jen náhradou reálného veletrhu, ale v budoucnosti může být jeho užitečným doplňkem, ať už z marketingového či ekonomického hlediska. V současné době se trh orientuje zejména na sociální sítě a je potřeba zachytit i tento trend.

Další článek: Stoleté výročí slova robot oslaví studenti hackathonem