Moderní nízkouhlíkové technologie napomáhají k růstu drobných podnikatelů v odvětví obrábění

Komerční prezentace Komerční prezentace
— vydáno 3. března 2020

Využíváte k dělení materiálů vodní paprsek s přídavkem abraziva? Pak možná řešíte skládkování odpadních řezných kalů stejně jako podnikatel Ondřej Gajdošík.

K řezání vodním paprskem se využívá hydroabrazivní materiál, který se po jeho použití skládkuje, a to za poplatek, což způsobuje neefektivní a nehospodárné nakládání s tímto materiálem. Skládkování představovalo problém i pro drobného podnikatele pana Ondřeje Gajdošíka, který se na trhu obrábění pohybuje již přes 20 let. Působí v přerovském okresu, konkrétně v oblasti kovoobrábění, především pak soustružení, frézování, broušení na kulato a zámečnických prací. Zákazníci společnosti se rekrutují z řad strojírenských firem, zabývajících se převážně drcením a tříděním kamene v kamenolomech. Podnik se specializuje na zakázkovou výrobu dle technické a výkresové dokumentace zákazníka.

Řezání vysokotlakým vodním paprskem spočívá v působení proudu kapaliny o vysokém tlaku. Pro lepší brousící a řezné vlastnosti je do kapaliny přidáváno abrazivum, díky kterému dochází k broušení, erozi, řezání, hlazení nebo vrtání obráběného materiálu vzhledem k jeho vysoké tvrdosti. Jak bylo zmíněno, problém však nastává v nakládání s použitým abrazivem, které je v současné době skládkováno za poplatek, což je pro firmy nákladné a ekonomicky nevýhodné.

Řešením tohoto problému je technologie pro recyklaci abraziva. Producenti uvádějí efektivitu recyklačního procesu až 60 %, přičemž je tato efektivita determinována daným výrobcem a také charakteristickými vlastnostmi recyklované vsázky (tj. odpadních řezných kalů).

Již od roku 2016 jsou v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) poskytovány dotace v programu Nízkouhlíkové technologie – Druhotné suroviny, a to malým, středním i velkým podnikům. Podporováno je pořízení technologií k získávání druhotných surovin v kvalitě vhodné pro další využití v průmyslové výrobě, nebo kterými se budou z použitých výrobků získávat efektivním způsobem cenné druhotné suroviny.

Výzvy II. výše uvedeného programu využil i podnikatel, pan Ondřej GajdošíkV roce 2018 v rámci projektu s názvem „Pořízení technologie pro využití druhotných surovin Ondřej Gajdošík“ zakoupil technologii pro recyklování použitého hydroabrazivního materiálu, která je určena ke zpracování a opětovnému využití abraziva vznikajícího při obrábění a dělení materiálu vysokotlakým vodním paprskem. Díky spolufinancování projektu z OP PIK tak mohl zvýšit soběstačnost v surovinových zdrojích.

Projekt byl realizován v době od 1. 12. 2017 do 31. 10. 2018 s celkovými způsobilými výdaji ve výši 10 280 tis. Kč. Výše podpory pro malý podnik, jako je podnikatel pan Ondřej Gajdošík, činila 45 % způsobilých výdajů, tedy 4 626 tis. Kč.

Další článek: Hledáme TOP konstruktéra na vývoj nejen unikátního kotevního zařízení pro jachty