Na co si dát pozor při koupi obráběcího stroje z druhé ruky

dreamstime_xxl_239462795

i1676421813 Ing. Tomáš Trojan
— vydáno 15. ledna 2024

Připravili jsme sérii článků, které vám pomohou lépe se orientovat na trhu použitých strojů. V tomto prvním dílu se podíváme, co trh nabízí a jak minimalizovat riziko při nákupu stroje z druhé ruky. Československo a později i Česká republika patří historicky mezi průmyslové velmoci, je tedy přirozené, že zde probíhá i čilý obchod s použitými stroji.

Oslovili jsme několik zástupců firem, kteří se v tomto oboru pohybují, a většinu faktických informací jsme načerpali z jejich reálných zkušeností.

Jak vypadá trh s použitými stroji

Vedle vysoké strojírenské úrovně jsme si z minulosti přinesli také spořivost. V důsledku toho nejsou naše firmy zvyklé obměňovat vozový park často a pravidelně (na rozdíl například od Německa). Z toho plyne horší dostupnost moderních CNC strojů z 2 ruky. Kdo moderní stroje má, nepouští se do výměny za ještě novější, takže CNC stroje staré 2 až 5 let se na trhu použitého vybavené hledají poměrně těžce. Na tuto skutečnost nás upozornil Ladislav Loutchan z firmy CEE Machines, podle jeho názoru mají největší podíl na tomto trhu konvenční stroje z 80. let minulého století.

Nejvíce se obchoduje s těmito typy strojů: soustruhy, frézky, lisy, ohýbačky a nůžky, brusky na plocho i na kulato, sloupové a stolní vrtačky, pásové pily a obrážečky. V tomto se jednoznačně shodli všichni oslovení odborníci.

Na dotaz, které stroje jsou vzácné, reagovali již odlišně, podle různých potřeb svých zákazníků. Obecně lze říci, že jsou těžko dostupné úzce specializované stroje. Květoslav Císař z firmy BAZAR STROJŮ postrádá na trhu kovací lisy na zalomení klikové hřídele a protahovací stroje na výrobu hlavňoviny. Miloš Kadlec z firmy MK použité stroje vnímá nedostatek strojů pro výrobu ozubení či pro vakuové pokovování. Vzácné jsou také lasery, drátové řezačky a stroje pro řezání vodním paprskem.

Pro firmu s požadavkem na speciální stroj je jejich nedostatek sice mrzutý, ale tato situace se dá očekávat. Vážnější problém je již zmíněný nedostatek mladších strojů. Čeští obráběči využívají CNC stroje až na hranici jejich životnosti a malé a střední firmy, které si z nějakého důvodu nechtějí nebo nemohou koupit obráběčky nové, si i na použité stroje musí připlatit. Potvrzuje to i Thomas Bordier z firmy Exapro: „CNC obráběcí centra patří mezi použitými stroji k méně často nabízeným, z toho také plyne, že jsou i z druhé ruky bohužel výrazně dražší než konvenční stroje.“

Na co si dát pozor

Firma RETOS VARNSDORF vykupuje a opravuje použité horizontální vyvrtávačky z produkce společnosti TOS VARNSDORF, čímž se sama dostává do pozice zákazníka, který si kupuje použitý stroj. Jaroslav Štěrba z této společnosti vysvětluje, jaký je postup při výkupu: „Klademe velký důraz na prověření opotřebení stroje, jestli stroj nebyl například zaplavený při povodních, jestli stroj nehavaroval do obrobku nebo do některé části stroje. Poškození může vzniknout třeba i pádem obrobku na plochu stolu. Důležité je vždy provést důkladnou kontrolu stroje. Měření geometrické přesnosti horizontálních vyvrtávaček provádíme pomocí moderních měřicích přístrojů Renishaw.” Situace RETOS VARNSDORF ale není úplně typická, jelikož se specializují pouze na úzkou skupinu strojů, kterou dokonale znají.

Obecnější pohled, jak nezapomenout na nic podstatného, si poskládáme z názorů jednotlivých odborníků: Jaroslav Císař klade důraz na důkladné vyzkoušení všech důležitých funkcí, které se od stroje požadují, protože případná oprava by mohla přesáhnout cenu samotného stroje. Dále je nutné, aby stroj byl úplný a měl kompletní potřebné příslušenství. Thomas Bordier zdůrazňuje důležitost kontroly všech bezpečnostních prvků a certifikací, aby stroj mohl být provozován Evropské unii. Rychlý přehled o tom, kolik má stroj najeto, si můžeme udělat podle počtu provedených generálních oprav, který by měl být uveden na štítku stroje, doporučuje Ladislav Popelka z firmy OPRAVNA OBRÁBĚCÍCH STROJŮ. Pro posouzení technického stavu stroje je dobré získat informace o tom, jak byl servisován a udržován a zda pracoval na jednu, dvě nebo tři směny, radí Miloš Kadlec. Výborné je, když se vám podaří promluvit si s obsluhou daného stroje, i krátký rozhovor prozradí opravdu mnoho.

Ladislav Loutchan připodobňuje nákup použitého stroje ke koupi ojetého vozidla. Ideální je vždy prohlídka nezávislým specialistou, servisním technikem, který stroj prohlédne, v lepším případě i proměří. Poté je schopen vyčíslit další nutné investice do stroje a rizika s nimi spojená. Podobně jako v mnoha dalších oborech si dávejte pozor na podezřele výhodné nabídky, prověření serióznosti dodavatele, alespoň z dostupných veřejných informací, by mělo být samozřejmostí.

Další článek: Ve Zlíně využívají 3D tisk při výrobě bot