Jsme největší strojírenský web
Oslavte s námi víc než 142 tisíc návštěv a 752 tisíc zobrazených stránek za měsíc leden! Máme pro vás dárek...

Nástroje pro softwarovou ochranu internetu věcí v průmyslu

Redakce STROJIRENSTVI.CZ vydáno dne 13. května 2021

Internert věcí (IoT) nelze chránit antivirovými programy, proto je potřeba jiné řešení. Úkolu se zhostili odborníci ze společnosti Flowmon Networks a VUT v Brně a vyvinuli nástroje pro monitorování i diagnostiku IoT. Projekt Ironstone podpořila Technologická agentura ČR více než 10,5 miliony korun.

Bezpečnost internetu věcí má díky výzkumu nové účinné nástroje 


„Internet věcí je dnes stále více využívaný a do budoucna bude jeho rozšíření větší a větší. Zasahuje nejen do průmyslové výroby, ale pomalu se stává běžnou součástí našich domácností. To přináší kromě nesporných výhod i nové problémy, zejména v oblasti bezpečnosti. Projekt Ironstone proto logicky dostal naši podporu,“ uvedl Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury České republiky (TA ČR). Řešitelem úkolu byla firma Flowmon Networks ve spolupráci s Fakultou informačních technologií Vysokého učení technického v Brně a dalšími partnery byly výzkumníci z Jižní Koreji. Po třech letech práce čeští výzkumníci vyvinuli sadu nástrojů pro monitorování a diagnostiku komunikace internetu věcí.

Jak fungují softwarové nástroje pro ochranu

„V principu jde o to, že při využívání internetu věcí mezi sebou komunikují autonomní zařízení, která mohou být infikovaná malwarem nebo pod kontrolou útočníků podobně jako počítače nebo servery. Na rozdíl od běžných systémů je však není možné chránit například pomocí antiviru. Námi vyvinutý softwarový nástroj Flowmon IoT Monitoring and Diagnostic Toolset tuto komunikaci sleduje, aby včas detekoval provozní problémy a identifikoval bezpečnostní incidenty. Druhý nástroj, Hancom GMD IoT Forensic Toolset, je určen pro forenzní analýzu získaných dat z IoT provozu a zařízení,“ vysvětlil Pavel Minařík, jeden z řešitelů projektu a technický ředitel společnosti Flowmon Networks.

Technické řešení umožňuje zvýšit viditelnost dat z komunikace a detekovat řadu útoků, jako jsou například připojení neautorizovaného zařízení k síti, přenos hesel v otevřené podobě, neautorizovaný přenos dat, útoky na síťové služby, malware, viry a desítky dalších projevů kompromitace IoT zařízení, respektive celého IoT prostředí.

Univerzální řešení pro sledování komunikace

Uvedením nové generace řešení pro IoT vstupuje firma Flowmon Networks na nový dynamicky se rozvíjející trh. Zatímco konkurenční řešení jsou úzce specializovaná, Flowmon Networks umožňuje v jediném systému analyzovat jak běžnou IT komunikaci v podnikových sítích, tak i komunikaci IoT zařízení. Získává tím unikátní pozici výrobce řešení pro monitorování podnikových i průmyslových sítí řídicích systémů. Výsledky projektu Ironstone integrované do řešení Flowmon jsou nasazovány zejména v systémech velkých průmyslových firem nebo energetických společností.

Se získanými daty lze dále pracovat

Projekt přinesl také nalezení a ověření metod sběru a analýzy dat z IoT komunikace. Jejich využití ve formě softwarových nástrojů pro monitorování provozu a forenzní analýzy IoT v prostředí průmyslových aplikací napomohou rozšíření IoT systémů, čímž se zvýší technologická vyspělost ČR. Dalším významným přínosem je i rozvoj takzvaných chytrých domácností.

Projekt Ironstone není zdaleka poslední a již nyní společnost navazuje dalšími projekty zaměřenými různými směry, které se rovněž týkají bezpečnosti IoT. „Jedním z nich je monitorování průmyslových systémů a zvýšení viditelnosti vnitřní komunikace se zaměřením na protokoly Modbus, DNP3 a Fieldbus. Další projekt se týká energetických sítí, kde chceme při detekci anomálií využít i metod umělé inteligence, podobně jako tomu je v našich produktech pro prostředí podnikového IT,“ upozornil Pavel Minařík. 

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.