Absolutní snímače polohy FORTiS: nová generace

Renishaw s.r.o.
— vydáno 14. května 2021

Lineární pravítka FORTiS jsou nabízena ve dvou délkách. Splňují všechny požadavky na přesné odměřování v obráběcích strojích. Skvělou opakovatelnost a přesnost dosahují díky konstrukci bez vodicího vozíku uvnitř pravítka.

Inzerce

Konstrukce pravítek FORTiS vychází z osvědčených snímačů RESOLUTE a jejím významným rysem je vysoká odolnost vůči vniknutí kapalných i pevných kontaminantů. Těleso pravítek tvoří extrudované pouzdro s podélně upevněnými, do sebe zapadajícími břitovými těsněními a utěsněnými koncovkami. Čtecí hlava snímače je s pohyblivou částí lineární osy obráběcího stroje spojena ocelovou planžetou, která se pohybuje mezi břitovými těsněními po délce snímače. Lineární pohyb osy stroje způsobí relativní pohyb čtecí hlavy podél absolutní stupnice měřítka, aniž by docházelo k mechanickému kontaktu. 

Zákazníci si mohou vybrat ze dvou typů extrudovaných profilů, aby vyhovovaly daným prostorovým požadavkům. Lineární pravítko FORTiS-S je odměřovací systém standardních rozměrů, dodávaný v délkách od 140 mm do 3 040 mm. Montážní otvory v tělese pravítka umožňují snadnou instalaci a přímou záměnu za existující odměřovací systémy. Pravítka FORTiS-N, dodávaná v délkách měření od 70 mm do 2 040 mm mají kompaktní profil užšího průřezu a umožňují montáž odměřování do omezeného prostoru. Tento model lze upevnit přímo k obrobenému povrchu prostřednictvím dvou montážních otvorů v koncových krytkách nebo pomocí montážní lišty, která zajišťuje vyšší tuhost. 

Ian Eldred, hlavní inženýr společnosti Renishaw, zdůrazňuje řadu unikátních a průlomových konstrukčních charakteristik: „Nový uzavřený absolutní snímač FORTiS je výsledkem mnohaletého výzkumu a vývoje ve společnosti Renishaw. Vyniká mimořádnou opakovatelností, sníženou hysterezí a vynikající přesností díky inovativní bezkontaktní konstrukci, která nevyžaduje použití vodicího vozíku uvnitř pravítka. Pět let jsme v Renishaw věnovali testování životnosti těsnění pravítek za nejtěžších podmínek. Výsledkem je nově vyvinuté břitové těsnění DuraSeal. Vyniká skvělou odolností vůči opotřebení i mazivům obráběcích strojů. Pokud je pravítko připojeno i k přívodu stlačeného vzduchu poskytuje úroveň krytí až IP64.” 

A dodává: „Absolutní pravítka FORTiS jsou navíc vybavena integrovanými, speciálně navrženými a vyladěnými tlumiči vibrací, které poskytují špičkovou odolnost vůči vibracím až do hodnoty 30 g a posouvají tak limity, jakých mohou uzavřené snímače dosáhnout. Instalace pravítek FORTiS je rychlá a snadná, což zákazníkům pomáhá šetřit náklady na výrobu i servis.” 

Výhody absolutních pravítek FORTiS

Absolutní pravítka FORTiS mají robustní konstrukci, odolnou v širokém rozsahu mechanickým rázům a vibracím. Všechna pravítka FORTiS-S a FORTiS-N, instalovaná s montážní lištou, jsou dimenzovaná na zatížení až 30 g. To je zárukou spolehlivého měření i v nejnáročnějších dynamických podmínkách. 

Kromě extrudovaného pouzdra jsou snímače FORTiS chráněny proti znečištění ještě další úrovní utěsnění. Čtecí hlava (která se pohybuje uvnitř zatěsněného pouzdra) je sama o sobě utěsněna na stupeň krytí IP67, zamezující kontaminaci kapalinami, třískami a dalšími nečistotami. Zdokonalené utěsnění pouzdra pravítka FORTiS navíc zmenšuje spotřebu stlačeného vzduchu, snižuje provozní náklady a prodlužuje životnost systému. 

Pravítka FORTiS jsou kompatibilní s řadou komunikačních protokolů včetně BiSS C, BiSS Safety, Siemens DRIVE-CLiQ, FANUC, Mitsubishi a Panasonic. Připojovací rozměry pravítek zaručují montážní kompatibilitu s celou řadou alternativních současných i starších systémů. 

Pro instalaci pravítek FORTiS není, na rozdíl od obvyklých metod, nutné žádné diagnostické zařízení. Patentovaná nastavovací LED dioda a pečlivě navržené instalační příslušenství jsou zárukou pro správnou a intuitivní instalaci na první pokus, která je podstatně rychlejší než u mnoha konvenčních systémů, a to i ve stísněných prostorech. 

Pro zvýšenou funkčnost lze pomocí standardního USB konektoru připojit Advanced Diagnostic Tool ADTa-100 k počítači se spuštěným softwarem Renishaw ADT View. Intuitivní software nabízí přístup k vyspělým diagnostickým informacím, včetně klíčových výkonových parametrů snímače, například hodnotě intenzity signálu po délce osy. Záznam instalačních dat lze uložit pro budoucí referenci výrobce i uživatelů stroje. 

Systémy absolutních snímačů FORTiS, kompletně vyráběné společností Renishaw, mají osvědčení CE a jsou podrobovány přísným procesům kontroly kvality certifikovaných dle ISO 9001:2015. Navíc s globální prodejní a technickou podporou.

 

Další článek: Stručný výčet novinek v nové verzi SolidCAM 2021