Největší světový výrobce kabelových svazků končí s výrobou v Česku, vývoj zde ponechá

Největší světový výrobce kabelových svazků končí s výrobou v Česku, vývoj zde ponechá Redakce STROJIRENSTVI.CZ vydáno dne 3. listopadu 2017

Yazaki Wiring Technologies, největší výrobce kabelových svazků na světě, přesune svoji sériovou výrobu z Plzně do Srbska, kde má další výrobní závod. V Plzni zůstane vývoj, logistika a inženýring, tedy produkce s vyšší přidanou hodnotou.

Firma, která v současné době zaměstnává v Plzni 470 lidí, bude mít jasno o počtu propouštěných zaměstnanců do konce roku. Oslovuje okolní podniky, které by měly o pracovníky zájem, a bude jednat s úřadem práce.

Firma vyrábí svazky hlavně pro nákladní automobily Daimler a MAN v obří průmyslové zóně Borská pole již 15 let. O případně propuštěné zaměstnance bude podle úřadu práce okamžitě zájem zejména z okolních továren. Mluvčí společnosti Roman Pavlík pro ČTK uvedl, že oslovují zaměstnavatele, kteří by v příštím roce pracovníky převzali. Ředitel krajské pobočky úřadu práce Zdeněk Novotný se přívalu nových nezaměstnaných neobává: „Ostatní firmy… si lidi rozebírají ještě dříve, než propouštějí, takže u nás na úřadě jich skončí málo.“

Yazaki bude restrukturalizovat závod v Plzni od jara do konce příštího roku, kdy se také bude postupně přesouvat sériová výroba do Srbska. Propuštění dělníků bude postupné.

Cena pracovní síly v Plzeňském kraji roste, možná nejvíc z ČR. Kraj u hranic s Německem, největším odbytištěm české produkce, má už sedm měsíců nejnižší nezaměstnanost ze 14 regionů ČR, aktuálně 2,5 procenta. Firmy si navzájem přetahují zaměstnance nabídkami vyšších mezd. Například skladníkům nabízejí inzeráty 27 tisíc korun měsíčně.

Yazaki Wiring Technologies Czech s.r.o. byla založena v únoru 1993 ve Stříbře, tehdy pod obchodním jménem SIEMENS Automobilová technika s.r.o. Vyrábí speciální kabelové svazky podle konkrétní objednávky automobilek. Celková produkce závodu je zaměřená na export, největším odběratelem je Německo, uvádí firma na stránkách.

Závod na výrobu kabelových svazků na Borských polích za 400 milionů korun byl postaven v letech 2001 až 2003. Původně šlo o společný podnik, v němž držel japonský koncern Yazaki 75 procent, zbytek měl německý koncern Siemens. Němci ale v roce 2004 prodali svůj podíl Japoncům. Ještě v letech 2006 až 2008 měla firma 3200 zaměstnanců, kteří vyráběli svazky také pro osobní vozy BMW, a byla největším zaměstnavatelem v Plzni. Její roční tržby přesahovaly tři miliardy korun.

Městský industriální park Borská pole nedaleko kampusu Západočeské univerzity zaujímá plochu 105 hektarů. Za 20 let ho zaplnilo 46 firem s více než 15 tisíci zaměstnanci. Navazuje na něj 30hektarový soukromý CTPark.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.