Obrazem: Novinky ve výzkumném a inovačním centru Intemac

i1676421813 Intemac Solutions s.r.o.
— vydáno 23. listopadu 2022

Výzkumné a inovační centrum INTEMAC se sídlem v Kuřimi uspořádalo v listopadu Inspiration day. Tedy setkání plné inspirace, během něhož jste si mohli vybírat z bohatě prostřeného „švédského stolu“ chytrých technologií ty, které by našly využití i ve vaší výrobě.

Test-it-off od firmy Kinali je plně autonomní systém, který slouží k inspekci kvality bez přímé asistence kontrolora. Je vhodný pro výrobu a osazování desek plošných spojů. Test-it-off však lze v závislosti na osazení stroje patřičnými testovacími zařízeními/komponenty použít i pro testování dalších produktů. Použitelný je například ve výrobě elektroniky, ve strojírenské výrobě, automobilovém průmyslu, při výrobě plastů či v logistice.

Firma FESTO v Kuřimi prezentuje systémy pro monitoring spotřeby stlačeného vzduchu. Diagnostika a analýza vašich procesů povede k energetickým úsporám a lepší kontrole kvality výroby.

MES monitoring a sběr dat z výrobních a provozních technologií nabízí firma Zapsi.

Systém Zapsi poskytuje korektní data v reálném čase, umožňující výrobním společnostem sledovat a správně analyzovat výrobní stroje, evidovat spotřebu elektrické energie, vizualizovat výrobní stavy a také lépe predikovat požadavky na údržbu. Samozřejmě je možné využít i dat historických. 

Nejrozměrnějším exponátem je v Intemacu Výrobní buňka 4.0 realizovaná v těsné spolupráci se společností Tajmac-ZPS. Ta spolu se svými zkušenostmi dodala obráběcí centrum se třemi souvisle řízenými osami, které umožňují frézovací, vrtací, vystružovací a zahlubovací operace. Řídicí systém od firmy B&R zajišťujě ovládání výrobní buňky. Obsahuje operátorský panel s vizualizací pro obsluhu buňky, řídicí program celého výrobního cyklu a další komponenty pro řízení. Systém B&R zároveň funguje jako integrační platforma pro připojení všech komponent buňky: robotu, obráběcího stroje, kamerového systému a dopravníku.   

Obsluhu stroje zajišťuje průmyslový robot ABB IRB 4600 spolu s elektrickým paralelním chapadlem pro zakládání dílců do svěráků od společnosti SCHUNK. Sonda Renishaw OMP40-2 s optickým přenosem signálu slouží pro kontrolu a ustavení obrobku.

Digitální dvojče Výrobní buňky 4.0, má své důležité místo v INTEMAC Testbedu a v reálném výrobním provozu v TAJMAC-ZPS. Cílem digitální dvojčete je usnadnit práci obluze pracoviště a minimalizovat prostoje v provozu. Jde o komplexní systém, postavený v RobotStudiu od ABB.

Honeywell Voice je světovým leaderem v oblasti hlasové technologie, nabízí inovativní řešení pro sběr dat a řízení pracovníků ve skladech a výrobě.

Náhlavní souprava VoCollect má využití při vychystávání a doplňování ve skladu, údržbě, inspekci a automatickému vytvoření dokumentace včetně záznamu. Snadné využití pro kontrolu a dodržení správného technologického postupu seřízení strojních a výrobních zařízení či linek případně jiných obecných strojů nebo dopravních prostředků.  

Systém ADMIN4.0 od SmartVision slouží k vizuálnímu navádění operátora a kontrole kvality vyrobků za pomoci umělé inteligence. Pomáhá ke zvyšování efektivity pracovníků ve výrobě. Zkracuje takt výroby a zvyšuje kvalitu díky snížení chybovosti. Zjednodušuje také zaškolení pracovníků ve výrobě.

Vizuální navádění ADMIN4.0 probíhá za pomoci video projekce a laserové projekce.

3D tiskárna Mark Two (vpravo) umožňuje tisk velmi pevných modelů s kontinuálním vláknem z karbonu, kevlaru nebo skelného vlákna.

Pevnost vyrobených kusů je předurčuje ke koncovému použití. Filip Horák z firmy SolidVision vysvětluje, že aditivní výroby již dávno není jen pro výrobu prototypů.

Ukázka 3D vytištěných dílů z plastu i kovů.

Odborníci z firmy SolidVison patří mezi špičku v oblasti 3D měření. Zde prezentovaný skener HandySCAN slouží k digitalizaci objektů do počítačové podoby pro další zpracování (reverzní inženýrství, kontrola kvality, 3D tisk). 3D skener funguje na základě opticko-laserové technologie. Přístroj na díl promítá 11 modrých laserových křížů a pomocí dvou kamer snímá jejich deformaci na povrchu dílu. Následně data živě přenáší do počítače a vytváří naskenovaný povrch jako polygonovou síť. 

AIRe Link od společnosti Konica Minolta je profesionální řešení pro servisní techniky. Díky vzdálené vizuální podpoře můžete opravovat zařízení svých klientů na dálku, omezit zbytečné výjezdy a snížit výdaje firmy. AIRe Link mohou vaši technici používat kdykoliv a kdekoliv – žádná aplikace není potřeba.

Testovací stand kuličkových šroubů byl vytvořen v rámci mezinárodního dotačního projektu Interreg PredMAIn, jehož součástí jsou kromě Intemacu partneři z Rakouska (Software Competence Center Hagenberg, AC2T research, Profactor) a z České republiky (Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Compas automatizace).

Testování životnosti kuličkových šroubů povede k přesnější prediktivní údržbě. Na základě dat ze senzorů (akcelerometry, teplotní čidla, záznam točivého momentu) jsou trénovány algoritmy umělé intelligence, které jsou implementovány do systému COMES Maintantenance. Po dokončení implementace bude systém schopen na základě výstupů z UI s předstihem upozornit na blížící se život kuličkového šroubu, odhadnout zbývající životnost a naplánovat potřebný servisní zásah.

Všichni účastníci letošního INTEMAC Inspiration Day byli pozváni také na konferenci u příležitosti slavnostního otevření RICAIP Testbed Brno ve výzkumném centru CEITEC při VUT Brno. Uskuteční se 1. 12. 2022 a zájemci o automatizaci a digitalizaci v průmyslu by si ji jistě neměli nechat ujít.

Další článek: Výroba kovových dílů pomocí aserového navařování z drátu i prášku