Obrazem: Vraťte se s námi do časů, kdy se rodilo brněnské výstaviště

i1676421813 Ing. Tomáš Trojan
— vydáno 3. listopadu 2020

Poslední měsíce cestování moc nepřejí, na brněnské výstaviště letos zavítal jen málokdo. Pojďte s námi trochu cestovat nejen prostorem, ale i časem. V tomto prvním nahlédnutí do „rodinného alba“ Veletrhů Brno se podíváme na historické fotografie z výstavby výstaviště, prvního ročníku MSV a jemu předcházejících Výstav československého strojírenství.

Pavilon A, zvaný též Průmyslový palác, se začal stavět v roce 1927. Na jeho výstavbu padlo 6 milionů kilogramů cementu a 90 vagonů železa

Jeho typické oblouky jsou návrhem Josefa Kalouse, který spolupracoval s docentem brněnské techniky Jaroslavem Valentou 
Jezírko, které dodnes nedaleko pavilonu najdeme, je vlastně jáma, z níž se při stavbě těžil písek
11. září 1955 ve 14 hodin byla otevřena Výstava československého strojírenství 
Kvůli velkému zájmu byla výstava prodloužena až do poloviny října, celkem ji navštívilo 900 000 lidí
Na právě tak hojně navšívené výstavě o rok později byl vystaven například prototyp Škody 440 
1. Mezinárodní strojírenský veletrh se uskutečnil v roce 1959. Na snímku je hala Z, v níž vidíme zavěšený legendární kluzák Blaník.
A zde se ocitáme o mnoho let později, píše se rok 2009 a vzniká zde největší výstavní pavilon ve střední Evropě. Pavilon P je po O2 Areně druhou největší halou v ČR.

 

Pokud vás krátký výlet do historie potěšil, neměli byste přehlédnout vtipně a čtivě zpracovaný web z roku 2018 vystaviste90.cz. Příští exkurze do minulosti bude věnována významným osobnostem, které výstaviště navšívily. Děkujeme Veletrhům Brno za možnost publikování fotografií z jejich archivu.

Další článek: Jaké technologie určují naši budoucnost?