Podívejte se, kolik investují do inovací firmy v železničním průmyslu

dsc_0001

i1676421813 Ing. Tomáš Trojan
— vydáno 27. května 2024

Český železniční průmysl patří k celosvětové špičce a je také jedním z lídrů inovací a výzkumu v České republice. Firmy sdružené v Asociaci českého železničního průmyslu (ACRI) plánují letos realizovat investice do inovací ve výši více než 5 miliard korun. Většina z nich má vlastní vývojovou a výzkumnou základnu a investice směřují nejen do inovací produktového portfolia, ale také do dekarbonizace výroby, budování vlastní energetické nezávislosti, do informačních systémů nebo kyberbezpečnosti.

Inzerce

Například Škoda Group, jednička ve výrobě drážní dopravní techniky v ČR, letos investuje do výzkumu a vývoje nových vozidel a technologií více než 2 miliardy korun. Řádově stovek milionů korun pak dosahují investice do inovací a nových technologií u bohumínské společnosti BONATRANS, která se vypracovala na největšího výrobce železničních dvojkolí v Evropě a například export do zemí EU se u něj podílí na 85 % tržeb. Lídr ve výrobě sedaček pro kolejová vozidla BORCAD, investuje každoročně do produktových inovací. V letošním roce se jedná přibližně o 8 % obratu. Klíčové místo mají inovace v Třineckých železárnách. Jediný výrobce kolejnic a železničního příslušenství v České republice pracuje na inovativních projektech kontinuálně. V Třineckých železárnách má podpora výzkumu a vývoje dlouholetou tradici. Jeho zaměření zejména na zavádění nových technologií v různých oblastech napříč výrobním tokem až po finalizaci ocelových produktů je jedním z faktorů, díky nimž se firma řadí k nejmodernějším v Evropě. Dodavatel informační systémů OLTIS se zase aktuálně věnuje standardizaci datové výměny mezi železničními informačními systémy, což je zásadní pro zajištění interoperability. Současně pracuje na integraci umělé inteligence do systémů řízení železničního provozu. Letos plánuje společnost proinvestovat na tyto účely částku 5 milionů korun.
Inovace významně pomáhají všem firmám posilovat obchodní pozici na mezinárodních trzích. Jednotlivé podniky českého železničního průmyslu tak vydávají v toto sektoru částky dosahující řádu stovek milionů až miliard korun ročně.

Další článek: 3D tisk ve výrobě forem: seminář 6. června