Rychlý přehled

  • Brněnská laboratoř SQI získala další akreditaci

    Zkušební laboratoř SQI, jež je součástí společnosti IDEAL – Trade Service, získala akreditaci ČIA dle normy ČSN EN ISO/IEC 17025:2018.
    Akreditace potvrzuje, že příslušné zkoušky zde odborný tým provádí dle mezinárodně uznávané metodiky s důrazem na přesnost, opakovatelnost a nezávislost výsledků.
    Rozsah akreditace zahrnuje:
    Stanovení tloušťky povlaku (ČSN EN ISO 2808, čl. 5.5.6‑7)
    Mřížkovou zkoušku (ČSN EN ISO 2409 a ČSN EN ISO 16276‑2)
    Odtrhovou zkoušku přilnavosti (ČSN EN ISO 4624)
    Testy odolnosti – v neutrální solné mlze (ČSN EN ISO 9227), proti vlhkosti
    (ČSN EN ISO 6270‑1, ‑2)
    Stanovení čísla lesku (ČSN EN ISO 2813)
    Stanovení degradace povlaků (ČSN EN ISO 4628‑1, 2, 3, 4, 5, 8)

  • ZAT posiluje bezpečnost českých a slovenských jaderných elektráren

    Společnost ZAT dodá během tří let do českých a slovenských jaderných elektráren nové regulátory napětí záložních dieselgenerátorů v nejvyšší bezpečnostní kategorii A. Nasazení AVR Safety do všech tří elektráren pokrývá důležité regiony střední Evropy a je stěžejní i kvůli zajištění jaderné bezpečnosti v tomto strategickém prostoru. Dieselgenerátory, jejichž součástí jsou regulátory AVR Safety, hrají zásadní roli v bezpečnosti jaderných elektráren. Jsou nezbytné pro případ nouzového napájení vybraných reaktorových systémů v situacích, kdy dojde k výpadku hlavního zdroje elektrické energie. Díky této náročné kvalifikaci českého digitálního řídicího systému SandRA se firma zařadila mezi technologicky nejvyspělejší dodavatele řídicích systémů pro jadernou energetiku ve světě.

  • Automatizovaný vozík FM-X iGo zvítězil v kategorii Mobilní robot

    O vítězích „Oskarů intralogistiky“ letos opět rozhodovala mezinárodní odborná porota, která nechala na své rozhodnutí finalisty čekat více než pět měsíců. Výsledky byly vyhlášeny začátkem července. Důvod k radosti měl tým firmy STILL, a to při vyhlášení vítěze kategorie Mobilní robot, kdy zvítězil její automatizovaný vozík FM-X iGo.

    FM-X iGo je první autonomní vozík s výsuvným zvedacím zařízením, který STILL nabízí v sériové výrobě. Přináší vysokou nákladovou efektivitu, bezpečnost a snadnou škálovatelnost, a to i pro firmy bez předchozích zkušeností s automatizací. Lze jej bez problémů integrovat do stávajících skladových řešení nebo provozů s kombinovaným řízením. K jeho výhodám patří úzký profil, schopnost dosahovat vysokých regálů a sofistikovaný bezpečnostní systém v souladu s normou ISO 3691-4. Díky tomu efektivně využívá prostor a zároveň zajišťuje maximální bezpečnost. Více se o tomto vozíku dozvíte na webových stránkách www.still.cz.

    Generated image
    Low lift truck, Pedestrian function, Warehouse, Warehouse equipment, EXH-SF, EXH-SF 16-20C, Einsatz, Horizontal, In use, Low lift truck, Architecture, Building, Warehouse

     

  • Pneumatiky sbírají data a míří do 5G sítě

    Společnost Pirelli ve spolupráci s Boschem představila revoluční chytré pneumatiky Cyber Tyre, které dokážou v reálném čase sbírat a přenášet data o stavu vozovky, tlaku, teplotě či opotřebení. Díky integrovanému senzoru přímo ve vzorku pneumatiky mohou vozidla okamžitě reagovat na krizové situace, jako je aquaplaning nebo sníh, a varovat ostatní účastníky provozu. V praxi to znamená vyšší bezpečnost, kratší brzdnou dráhu a lepší přilnavost i při zhoršených podmínkách.

    Technologie umožňuje prediktivní údržbu – systém včas upozorní na nutnost dofouknutí pneumatik nebo jejich výměnu. Velký potenciál má i v logistice a správě vozových parků, kde pomůže optimalizovat provoz a snížit náklady. V budoucnu se počítá s napojením na 5G infrastrukturu a využitím v chytrých městech, kde pneumatiky poslouží jako aktivní čidla dopravního provozu. Jde tak o krok k propojené, bezpečné a efektivní mobilitě budoucnosti.

  • Firmy aktuálně potřebují inženýry automatizace

    Strojírenství je jedním z klíčových pilířů české ekonomiky, patří mezi největší průmyslová odvětví. Zaměstnavatelé aktuálně nejvíce potřebují operátory výroby, obsluhu strojů a CNC strojů, zámečníky a svářeče. Nejhůře se jim shánějí kvalifikovanější pozice jako je technolog, strojní inženýr, programátor strojů či inženýr automatizace, který u firem zavádí nejnovější technologie včetně AI.
    Jaké jsou ve strojírenství mzdy?
    Podle údajů pracovního portálu JenPráce.cz se průměrné nástupní mzdy v českém strojírenství výrazně liší v závislosti na konkrétní pracovní pozici a míře odbornosti. Mezi dělnickými profesemi dosahuje operátor výroby průměrné nástupní mzdy 31 285 Kč, operátor CNC strojů si průměrně vydělá 35 364 Kč a svářeč 39 473 Kč.
    Investice do rekvalifikace a spolupráce se školami
    „Nedostatek relevantních pracovníků ve strojírenství nutí firmy vytvářet rekvalifikační a vzdělávací programy. Investují do vlastních interních kurzů, v rámci kterých si nové zaměstnance sami odborně připraví. Tento přístup se osvědčuje především tam, kde standardní nabídka uchazečů nestačí požadavkům praxe. Překážkou dalšího rozvoje zůstává také stárnutí populace a nedostatečný přísun nových absolventů do technických oborů. Firmy proto apelují na posílení technického vzdělávání a spolupráci se školami,“ říká Michal Španěl z JenPráce.cz.

Zobrazit nejnovější