Rychlý přehled

  • JC-Metal očekává růst tržeb a plánuje řadu inovací

    Rodinná firma JC-Metal si v roce 2024 udržela stabilní hospodářský výkon a výrazně navýšila zisk. Její loňské tržby se zastavily těsně pod hranicí 100 milionů korun, což představuje meziroční pokles o necelé 1 %. Největší podíl na tržbách měly svařovací stoly a jejich příslušenství, následované zakázkovou výrobou a vlastním upínacím nářadím. Významný byl také rozvoj exportu. Kromě silné pozice v ČR, Německu a na Slovensku začala firma v roce 2024 spolupracovat s novým distributorem v Polsku. Celkově tak JC-Metal dodává své produkty do osmi evropských zemí.

    Pro rok 2025 předpokládá JC-Metal růst tržeb o přibližně 4 %. Mezi hlavní sektory, odkud firma očekává stabilní poptávku, patří výroba kolejových vozidel, automobilový průmysl a letectví.

  • TECNOTRADE spustil akční prázdninovou nabídku na popisovací lasery

    Firma TECNOTRADE OBRÁBĚCÍ STROJE vyhlásila letní prázdninovou akci na zajímavý balíček produktů, které se můžou hodit právě pro vaši výrobu. Balíček 3D tiskárny typ Raise 3D E2 + popisovacího fiber laseru T3 Mini tak můžete pořídit za akční cenu 99 999 Kč bez DPH. Technické specifikace produktu najdete na webových stránkách společnosti, kde jsou i kontakty, na koho se obrátit.

  • Tatra Trucks plánuje největší investiční program ve své historii

    Cílem největšího investičního programu v novodobé historii kopřivnické legendy je zvýšit výrobní kapacitu až na 3000 vozidel ročně, posílit konkurenceschopnost na globálních trzích a proměnit kopřivnickou továrnu v moderní a udržitelný průmyslový komplex. Investice budou financovány kombinací bankovních úvěrů, státních dotací a navýšením základního kapitálu. Management Tatry pod vedením generálního ředitele Kristijana Fiketa přichází s plánem na investice v celkové výši přes 7,3 miliardy korun, z toho 4,9 miliardy korun pro Tatra Trucks a 2,5 miliardy korun na ekologizaci dceřiné společnosti Tatra Metalurgie. Tyto prostředky umožní modernizaci výrobních technologií, digitalizaci procesů, výstavbu nové výrobní haly a centrálního logistického skladu a zajistí udržitelný rozvoj slévárny a kováren.

    Automobilka Tatra Trucks patří k nejznámějším českým strojírenským podnikům a může se také pyšnit nejdelší nepřetržitou tradicí výroby vozidel na světě. Historie podniku se začala psát v roce 1850, kdy Ignác Šustala začal v Kopřivnici vyrábět kočáry a bryčky, v roce 1897 pak firma jako třetí na světě začala vyrábět osobní automobily a v roce 1898 jako druhá na světě zahájila výrobu nákladních automobilů.

  • Hospodářský výbor CECIMO zůstává optimistický

    Asociace CECIMO věří s pozitivní signály klíčových ekonomických ukazatelů. Snižují se inflační tlaky a plánuje se další snížení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou. Realistický odhad připouští, že úroveň produkce evropských výrobců strojů a zařízení (MT) sice klesne v porovnání s rokem 2023 přibližně o 7,5 %. Přesto jsou členové CECIMO přesvědčeni, že udrží 32% podíl na globální produkci MT, což dokumentuje jejich odolnost a stále ještě silnou pozici na trhu. USA a Čína zůstávají pro evropské výrobce MT klíčovými vývozními destinacemi, přičemž Japonsko, Tchaj-wan a Čína jsou i nadále nejvýznamnějšími vývozci tohoto typu strojírenské produkce do Evropy. Výkonnost výrobních společností CECIMO byla v minulém roce nižší než v předchozích letech, neboť byla ovlivněna významnými globálními výzvami. Prognostický výhled na rok 2025 předpokládá pro evropský výrobní sektor MT potenciálně dobré období. Úroveň spotřeby obráběcích strojů v zemích CECIMO by měla v roce 2025 vzrůst o 4,1 % a během stejného období by globální spotřeba měla stoupnout o 7 %. Evropská komise navíc odhaduje celkový růst ekonomiky v roce 2025 v zemích Evropské unie o 1,5 % díky investicím, které by měly postupně vyrovnat pokles roku 2024.

  • Na Mezinárodní vesmírnou stanici vyrazí první český kosmonaut

    Vláda České republiky podpořila účast prvního českého astronauta Aleše Svobody na misi na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Ministerstvo dopravy ve spolupráci s dalšími resorty vybralo 14 experimentů, jimiž se bude Aleš Svoboda zabývat: Od výzkumu lidské fyziologie a biotechnologií až po testování nových technologií a vzdělávacích aktivit. Například dozimetr ve formě náramkových hodinek umožní přesné sledování expozice ionizujícímu záření a pomůže tak zvýšit bezpečnost astronautů. Jiné experimenty se zaměřují na zdokonalení systémů podpory života v budoucích kosmických lodích. Zkoumá se také vliv vesmírného prostředí, zejména mikrogravitace – tedy stavu beztíže – a radiace na lidské tělo. Některé projekty navíc přispějí k výzkumu rakoviny, plodnosti nebo odolnosti potravin vůči klimatickým změnám. Každý z experimentů má jasně definovaný cíl: odpovědět na konkrétní vědeckou otázku pomocí experimentální metody.

Zobrazit nejnovější