Rychlý přehled
-
Keramika, která svítí: výzkum Terezy Havlíkové míří do laserů i rentgenů
Tereza Havlíková z CEITEC VUT získala ocenění Brno PhD Talent za výzkum průhledné keramiky, která po ozáření emituje světlo. Jejím cílem je vytvořit tzv. vysokoentropický materiál – kombinaci pěti různých prvků vzácných zemin v jediné krystalické struktuře. Takový materiál může najít uplatnění v laserech, scintilátorech pro rentgeny i LED technologiích. Keramika se vyrábí přesnou syntézou a pokročilým slinováním, které zajišťuje optickou čistotu. Výsledný materiál by mohl být levnější, stabilnější a účinnější než dosud používané. Výzkum má velký aplikační potenciál – od medicíny přes průmysl až po výzkum.
-
TRUMPF opouští sektor aditivní výroby
Německá rodinná firma TRUMPF, která patří mezi průkopníky v laserové technice a obrábění, se rozhodla nadále soustředit na své tradiční aktivity a prodat divizi řešení pro 3D tisk kovů. Získá ji fond Lenbach Equity Opportunities III spravovaný skupinou DUBAG. TRUMPF působil v kovovém 3D tisku pětadvacet let, vyvíjel technologie LMF a LMD a tiskárny TruPrint. Nová společnost značky TRUMPF a TruPrint dočasně zachová, než budou nahrazeny zcela novým brandem. Ve svojí nabídce se chce zaměřit prioritně na aplikace pro letectví, zdravotnictví a zubařství. Dokončení transakce závisí na schválení regulátory.
-
Jaká je aktuální statistika zahraničního obchodu?
Generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal vydal v těchto dnech vyjádření k aktuální statistice zahraničního obchodu. Na žádné velké radování se to bohužel stále není. Rozhodně se však nejedná ani o úplný průšvih. Meziroční růst vývozu byl v květnu o 2 %, jedná se tedy o čtvrtý pozitivní výsledek letošního roku. Podle Doležala to svědčí o odolnosti a flexibilitě českých exportérů. Příznivý výsledek táhly tentokrát země EU27, u našich hlavních exportních trhů byl zaznamenán pokles jen u Nizozemí, Slovenska a tentokrát i u Spojeného království. Z hlediska oborů vyniká export motorových vozidel (meziroční růst o 4,9 %) a elektrotechniky (meziroční růst o 6 %).
-
Umělá inteligence mění 3D tisk titanu
Výzkumníci z Johns Hopkins University využívají umělou inteligenci (AI) k optimalizaci výroby titanu pomocí 3D tisku. AI zrychluje proces laserového tavení prášku (L‑PBF). Pomáhá nalézt ideální nastavení parametrů, jako je výkon laseru nebo rychlost skenování. Namísto zdlouhavého experimentování umožňuje AI díky tzv. bayesovské optimalizaci virtuálně testovat tisíce kombinací a zvolit jen ty nejlepší pro reálné použití. Prověří i scénáře, které byly dosud považovány za příliš rizikové a výrobci se jim „pro jistotu“ vyhýbali.
Výsledkem jsou kvalitnější a pevnější titanové součástky, které lze vyrábět rychleji a levněji. AI také pomáhá navrhnout slitiny s přesně cílenými vlastnostmi – například pro letectví, medicínu nebo obranu. V budoucnu by AI mohla řídit celý výrobní proces v reálném čase a automaticky ho přizpůsobovat podmínkám.
-
ArcelorMittal Tubular Products Karviná plánuje generační obměnu
Zvýšení mezd a nabídka benefitů jsou jedním z kroků, jak si karvinská společnost ArcelorMittal Tubular Products Karviná udržuje stabilní tým zaměstnanců. Přestože aktuálně zaměstnává zhruba 200 lidí a čelí nízké fluktuaci, plánuje v dalších letech postupnou generační výměnu. Průběžně se zaměřuje na nábor technicky zdatných pracovníků, spolupráci se školami i podporu komunitních projektů.
I když má Arcelor aktuálně stabilní tým, poukazuje na dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných pracovníků na českém trhu v technických a dělnických profesích, jako jsou technici, inženýři, vývojáři, elektrikáři, zámečníci a seřizovači. Velmi aktivně tak spolupracuje se středními školami v regionu a nabízí studentům odborné praxe a exkurze. Nově se karvinská společnost zapojila do spolupráce s Dětským domovem SRDCE v Karviné v rámci projektu Klíč ke světu. K udržení a motivaci pracovníků pak rozhodně přispělo i navýšení mezd v roce 2025 o 3,3 %.