Rychlý přehled

  • Pneumatiky sbírají data a míří do 5G sítě

    Společnost Pirelli ve spolupráci s Boschem představila revoluční chytré pneumatiky Cyber Tyre, které dokážou v reálném čase sbírat a přenášet data o stavu vozovky, tlaku, teplotě či opotřebení. Díky integrovanému senzoru přímo ve vzorku pneumatiky mohou vozidla okamžitě reagovat na krizové situace, jako je aquaplaning nebo sníh, a varovat ostatní účastníky provozu. V praxi to znamená vyšší bezpečnost, kratší brzdnou dráhu a lepší přilnavost i při zhoršených podmínkách.

    Technologie umožňuje prediktivní údržbu – systém včas upozorní na nutnost dofouknutí pneumatik nebo jejich výměnu. Velký potenciál má i v logistice a správě vozových parků, kde pomůže optimalizovat provoz a snížit náklady. V budoucnu se počítá s napojením na 5G infrastrukturu a využitím v chytrých městech, kde pneumatiky poslouží jako aktivní čidla dopravního provozu. Jde tak o krok k propojené, bezpečné a efektivní mobilitě budoucnosti.

  • Firmy aktuálně potřebují inženýry automatizace

    Strojírenství je jedním z klíčových pilířů české ekonomiky, patří mezi největší průmyslová odvětví. Zaměstnavatelé aktuálně nejvíce potřebují operátory výroby, obsluhu strojů a CNC strojů, zámečníky a svářeče. Nejhůře se jim shánějí kvalifikovanější pozice jako je technolog, strojní inženýr, programátor strojů či inženýr automatizace, který u firem zavádí nejnovější technologie včetně AI.
    Jaké jsou ve strojírenství mzdy?
    Podle údajů pracovního portálu JenPráce.cz se průměrné nástupní mzdy v českém strojírenství výrazně liší v závislosti na konkrétní pracovní pozici a míře odbornosti. Mezi dělnickými profesemi dosahuje operátor výroby průměrné nástupní mzdy 31 285 Kč, operátor CNC strojů si průměrně vydělá 35 364 Kč a svářeč 39 473 Kč.
    Investice do rekvalifikace a spolupráce se školami
    „Nedostatek relevantních pracovníků ve strojírenství nutí firmy vytvářet rekvalifikační a vzdělávací programy. Investují do vlastních interních kurzů, v rámci kterých si nové zaměstnance sami odborně připraví. Tento přístup se osvědčuje především tam, kde standardní nabídka uchazečů nestačí požadavkům praxe. Překážkou dalšího rozvoje zůstává také stárnutí populace a nedostatečný přísun nových absolventů do technických oborů. Firmy proto apelují na posílení technického vzdělávání a spolupráci se školami,“ říká Michal Španěl z JenPráce.cz.
  • JC-Metal očekává růst tržeb a plánuje řadu inovací

    Rodinná firma JC-Metal si v roce 2024 udržela stabilní hospodářský výkon a výrazně navýšila zisk. Její loňské tržby se zastavily těsně pod hranicí 100 milionů korun, což představuje meziroční pokles o necelé 1 %. Největší podíl na tržbách měly svařovací stoly a jejich příslušenství, následované zakázkovou výrobou a vlastním upínacím nářadím. Významný byl také rozvoj exportu. Kromě silné pozice v ČR, Německu a na Slovensku začala firma v roce 2024 spolupracovat s novým distributorem v Polsku. Celkově tak JC-Metal dodává své produkty do osmi evropských zemí.

    Pro rok 2025 předpokládá JC-Metal růst tržeb o přibližně 4 %. Mezi hlavní sektory, odkud firma očekává stabilní poptávku, patří výroba kolejových vozidel, automobilový průmysl a letectví.

  • TECNOTRADE spustil akční prázdninovou nabídku na popisovací lasery

    Firma TECNOTRADE OBRÁBĚCÍ STROJE vyhlásila letní prázdninovou akci na zajímavý balíček produktů, které se můžou hodit právě pro vaši výrobu. Balíček 3D tiskárny typ Raise 3D E2 + popisovacího fiber laseru T3 Mini tak můžete pořídit za akční cenu 99 999 Kč bez DPH. Technické specifikace produktu najdete na webových stránkách společnosti, kde jsou i kontakty, na koho se obrátit.

  • Tatra Trucks plánuje největší investiční program ve své historii

    Cílem největšího investičního programu v novodobé historii kopřivnické legendy je zvýšit výrobní kapacitu až na 3000 vozidel ročně, posílit konkurenceschopnost na globálních trzích a proměnit kopřivnickou továrnu v moderní a udržitelný průmyslový komplex. Investice budou financovány kombinací bankovních úvěrů, státních dotací a navýšením základního kapitálu. Management Tatry pod vedením generálního ředitele Kristijana Fiketa přichází s plánem na investice v celkové výši přes 7,3 miliardy korun, z toho 4,9 miliardy korun pro Tatra Trucks a 2,5 miliardy korun na ekologizaci dceřiné společnosti Tatra Metalurgie. Tyto prostředky umožní modernizaci výrobních technologií, digitalizaci procesů, výstavbu nové výrobní haly a centrálního logistického skladu a zajistí udržitelný rozvoj slévárny a kováren.

    Automobilka Tatra Trucks patří k nejznámějším českým strojírenským podnikům a může se také pyšnit nejdelší nepřetržitou tradicí výroby vozidel na světě. Historie podniku se začala psát v roce 1850, kdy Ignác Šustala začal v Kopřivnici vyrábět kočáry a bryčky, v roce 1897 pak firma jako třetí na světě začala vyrábět osobní automobily a v roce 1898 jako druhá na světě zahájila výrobu nákladních automobilů.

Zobrazit nejnovější