Rychlý přehled

  • Schneider Electric má novou ředitelku HR

    Pavla Frindtová je od června 2025 novou ředitelkou lidských zdrojů společnosti Schneider Electric pro Českou republiku. Ze své pozice bude zodpovídat za strategické řízení HR agendy, rozvoj zaměstnanců a podporu firemní kultury založené na hodnotách diverzity, inkluze a udržitelnosti. Součástí její agendy bude i naplňování cílů programu Global Pay Equity, který usiluje o dlouhodobé odstranění rozdílů v odměňování mužů a žen. Schneider Electric se k této iniciativě připojil již v roce 2014, v České republice byl program spuštěn o tři roky později.

  • Evropský projekt BridgeTTe pomůže proměnit výzkum v podnikání

    BridgeTTe je tříletý mezinárodní projekt financovaný z programu Horizon Europe. Jeho ambicí je překlenout mezeru mezi akademickým výzkumem a trhem, která v zemích střední a východní Evropy přetrvává. Vědecké výsledky s vysokým inovačním potenciálem často končí v laboratořích bez možnosti uplatnění v praxi. BridgeTTe chce tento trend změnit. Projekt spojí vědce, firmy a inovační centra ve střední Evropě a vytvoří podmínky pro vznik technologických start-upů vycházejících z univerzitního prostředí.

    Do projektu BridgeTTe se nyní zapojilo i brněnské VUT, které dlouhodobě velmi aktivně podporuje své studenty. Dle prorektora VUT pro výzkum a transfer znalostí, Martina Weitera, umožní projekt BridgeTTe tuto podporu nadále systematizovat, rozšiřovat o nové nástroje a v neposlední řadě pak nabídne výzkumníkům a jejich týmům zázemí pro podnikatelský rozvoj.

     

     

  • Společnost EDF u soudu neuspěla

    Brněnský Krajský soud zamítl žalobu francouzské společnosti EDF proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže o tendru na stavbu nových bloků v jaderné elektrárně Dukovany. Rozsudek lze napadnout kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Stavba nových jaderných bloků v Česku by pak měla být největší tuzemskou zakázkou.

  • Robot RadalyX pro nedestruktivní testování zaručí bezpečí i delší životnost

    Česká firma Radalytica představila na Paris Air Show inovativní robotický systém RadalyX, který dokáže zrentgenovat celé letadlo přímo v hangáru. Robot využívá nejmodernější částicové detektory a dokáže zobrazovat složitou vnitřní strukturu výrobků. Díky přenosnosti a vysoké mobilitě robotických ramen už tak nemusí majitel vozit stroj do laboratoře ani jej rozebírat či rozřezat. Typickým příkladem jeho využití je inspekce stavu křídla či trupu letadla.

    Hlavním cílem nedestruktivního testování je odhalit nedokonalosti, které mohou ohrozit bezpečnost letadel – od mikrotrhlin, které by mohly růst, přes vady materiálu, které by mohly oslabit jeho životnost. Díky přesnosti tohoto měření lze například určit, zda se nesnížila bezpečnost, nebo určit konkrétní části, které je třeba vyměnit. To umožňuje majiteli letadla ušetřit peníze a vybrat jen nutné opravy.

    Různé typy vzorků, materiálů a vad však vyžadují různé senzory a strategie skenování, aby bylo možné zachytit potřebné informace.  Multimodální robot společnosti Radalytica tak kombinuje několik zobrazovacích metod, jako je počítačová tomografie (CT), zpětný rozptyl rentgenového záření, ultrazvukové testování, měření tvaru nebo rentgenové difrakce. Díky tomu dokáže zobrazit obvykle používané materiály – hliník, kovové slitina, ale také kompozity – materiály s více složkami.

    Vysokou citlivost zobrazování dosáhne přístroj díky částicovým detektorům mateřské firmy ADVACAM. Pokročilá technologie pixelových detektorů vznikla při výzkumu ve Velkém hadronovém urychlovači v CERNu a už 12 let ji vyrábí přímo v Praze.

  • PBS GROUP a LOM PRAHA uzavřely smlouvu o spolupráci

    První brněnská strojírna Velká Bíteš, součást globální skupiny PBS GROUP, a státní podnik LOM PRAHA uzavřely smlouvu o spolupráci na integraci vylepšené pomocné energetické jednotky Safír 5K/G Mi s alternativním elektrickým generátorem do vrtulníku Mi-171Š vyčleněného Armádou České republiky. Slavnostní podpis smlouvy proběhl na pařížském aerosalonu SIAE 2025 za účasti ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka.

    Předmětem smlouvy je kromě samotné zástavby i návrh budoucího zástavbového kitu, který umožní sériovou integraci nového generátoru do dalších jednotek APU. LOM PRAHA dále zajistí obstarání vrtulníku od Ministerstva obrany ČR pro potřeby zástavby, provede certifikaci řešení pod dohledem vojenského leteckého úřadu (ODVL SPŠp MO), a po úspěšném testování jednotku z vrtulníku demontuje, uvede stroj do původního stavu a vrátí jej Ministerstvu obrany ČR.

Zobrazit nejnovější