Průzkum: Nutné investice do digitalizace výroby a odklon od zadávání zakázek do Číny

Redakce Redakce
— vydáno 23. července 2020

Americké výrobní firmy věří, že jim pandemie covid-19 přinese nové příležitosti a ne jen problémy. Takové zjištění plyne z aktuálního průzkumu „State of Manufacturing 2020“, připraveného americkou společností Fictiv.

Letošní studie vznikala v atmosféře gradující pandemie covid-19, která se již v jejích výstupech pochopitelně promítá. Moderní průmysl byl vůbec poprvé v historii zasažen celosvětově a efekty hygienických omezení se začaly rychle projevovat v dodavatelských řetězcích napříč obory.

Statistické vyhodnocení odpovědí 215 seniorních pracovníků z výrobních podniků však nenabízí jen pesimismus. Ačkoliv 89 % z nich uvádí, že jejich byznys epidemie poškodila, jen o procento méně respondentů si myslí, že tato situace přinese zdravým firmám nové příležitosti a ne jen problémy. Většina dotázaných předpokládá, že z této krize vyjdou silnější.

Klíčovou prioritou pro budoucnost je podle průzkumu pokračování digitální transformace průmyslu. Pouze 14 % oslovených si myslí, že jsou digitální technologie v průmyslu již rozvinuty dostatečně. Výrobním firmám proto nezbývá než se soustředit na investice do digitalizace. Od zavádění digitalizace podniky očekávají zejména snížení nákladů, zpřehlednění dodavatelských řetězců, rozvoj nových obchodních modelů, zrychlení inovací na základě datových analýz nebo rychlejší uvádění produktů na trh.

Předmětem zájmu jsou investice do digitálních výrobních platforem a nástrojů pro vzdálenou spolupráci, pracovišť pro výzkum a vývoj, technologií pro předpovídání v rámci dodavatelského řetězce, o něco méně pak tzv. Průmysl 4.0, s ním spojená automatizace a také software pro řízení životního cyklu výrobků (PLM). Většina zapojených firem si přitom stěžuje na malou pružnost dodavatelských řetězců, což se negativně podepisuje na možnosti přinášet inovace.

Ve studii – provedené americkou firmou – se projevuje také obchodní napětí mezi USA a Čínou. Téměř tři čtvrtiny oslovených firem v poslední době omezilo – nebo plánuje omezit – svoji závislost na výrobních kapacitách z Číny.

Celou zprávu v angličtině si můžete po registraci stáhnout na webu Fictiv.com.

Další článek: ŠKODA AUTO v závodě ve Vrchlabí využila „digitální dvojče“