Robotický průmysl v loňském roce vydělal neuvěřitelných 46 miliard USD

i1676421813 Ing. Tomáš Trojan
— vydáno 12. května 2020

Úspěchy robotiky takto vyčíslila globální poradenská společnost ABI Research. Jde o robotiku v poměrně širokém slova smyslu. Mezi nejvýznamnější oblasti investic patří autonomní osobní vozidla, chirurgické roboty a robotické systémy pro automatizaci skladů.

Částka 46 miliard dolarů se skládá z akvizic, které tvoří 17 miliard, zbylých 29 miliard připadá na investice. Segment autonomních automobilů soustřeďuje obrovské množství peněz navzdory tomu, že finální produkty ještě nejsou v prodeji a projekty jako jsou Waymo, Cruise nebo Zoox nemohou dosud přinášet zisky od koncových uživatelů. Chirirgické roboty se podařilo částečně komercializovat. Například společnost Intuitive Surgical prodala již přes 5 000 robotických systémů Da Vinci. Do obou těchto odvětví vkládají velké naděje i velké prostředky obří nadnárodní firmy jako například Toyota, Johnson & Johnson či Amazon.

89 % zmíněných finančních prostředků vlastní Americké a Čínské firmy. Z hlediska států patří mezi další významné hráče Kanada, Izrael, Japonsko a Velká Británie.

Chirurgický robot Da Vinci, foto: Intuitive Surgical
Lídři trhu si jsou vědomi, že robotický průmysl je především investicí do budoucna a již teď si staví pevné základy pro své úspěšné podnikání v následujících letech. Japonský gigant Softbank v roce 2019 významně investoval například do poskytovatele robotických služeb CloudMinds, vývojářské firmy Bear Robotics, která se soustředí na robotickou obsluhu v gastronomickém průmyslu, nebo společnosti Berkshire Grey, vyrábějící roboty pro vnitrofiremní logistiku. Amazon investoval do společnosti Canvas Technology, která má vizionářský přístup ke skladovým systémům. Výrobce termokamer FLIR plánuje akvizicemi podpořit bezobslužné inspekce pomocí dronů a terénních robotů, konkrétně koupil firmy Aerodyne Group a Endeavor Robotics.

Dron vybavený termokamerou Zenmuse XT, foto: FLIR
Po slibném začátku roku 2020 přinesla koronavirová pandemie prudký útlum. Tento stav ale pravděpodobně rychle pomine, protože právě automatizace je cestou, jak odolat nepředvídaným situacím. Můžeme tedy předpokládat, že budoucí investice do robotiky budou o to větší.

Tento článek vznikl na základě Zprávy o investicích, akvizicích a vývoji trhu, kterou zpracovala amarická firma ABI Research.

Robotičtí číšníci, foto: Bear Robotics

Další článek: Stratasys J55 – profesionální 3D tiskárna v kancelářském provedení