Rossum Integration CZ: Nový hráč v oboru průmyslové automatizace míří na český trh

Rossum Integration CZ s.r.o.
— vydáno 3. června 2021

Pro vznik nové pobočky si zástupci slovenské firmy Rossum Integration nezvolili zrovna příznivé období. V cestě jim stojí zpomalený úřední šiml, oslabený trh a všeobecná nejistota, jež je snad naštěstí na ústupu. Byť jsou na českém trhu nováčky, v oblasti automatizace patří ke zkušeným profesionálům.

Historie společnosti Rossum Integration se začala psát před čtyřmi lety v jednom z nejstarších slovenských měst, Trenčíně. Za relativně krátký čas svého působení se však její představitelé mohou pyšnit celou řadou úspěšných aplikací a zástupem firem zvučných jmen, jež se řadí ke spokojeným a stálým zákazníkům. Nejen geografická poloha nahrávající České republice, ale i souhra životních událostí a dlouholeté profesní přátelství stojí za vznikem české pobočky. V jejím čele stojí Aleš Černý, jenž patří k mladým, avšak již relativně ostříleným představitelům české strojařské scény. V rozhovoru pro Strojirenstvi.cz Aleš Černý mimo jiné říká, že současná situace s sebou přináší nejen rizika, ale i nové výzvy a pracovní příležitosti, jež je potřeba náležitě uchopit a vytěžit z nich maximum. 

Pane Černý, ve strojírenství a průmyslu se pohybujete již řadu let a jsem přesvědčená, že mnoha čtenářům je vaše jméno velmi povědomé. Shrňte proto na úvod své dosavadní působení v oboru strojírenství.

Do oblasti českého strojírenství jsem poprvé pronikl v roce 2006, kdy jsem nastoupil jako vedoucí oddělení ve společnosti Brück. Tehdy jsme se věnovali především uvedení elektropermanentních magnetických technologií na trh. O rok později jsem v té samé oblasti začal spolupracovat s německou společností Schunk, na jejíž české pobočce jsem působil, v poslední době v pozici manažera obchodu, téměř čtrnáct let. Schunk se zabývá komplexní nabídkou upínacích technologií a uchopovacích systémů. Z pohledu odborného ale i z hlediska osobního růstu mně tato společnost vždy měla co nabídnout a získal jsem díky ní příležitost detailně poznat český průmyslový trh. A to nejen zákazníky, ale i všechny významné hráče z dodavatelské skupiny. Těší mě, že za ty roky jsem si v této oblasti vybudoval spoustu dobrých a přátelských vztahů. 

Nyní se však nacházíte na prahu nové životní zkušenosti. Své podnikání navíc rozjíždíte v ne zcela přívětivém čase. S jakou nabídkou a vizí vstupujete na český trh?

Moje předchozí působení v německé společnosti svedlo mé kroky k lidem, kteří spolupracovali s mým současným obchodním partnerem a kamarádem Marošem Černým, jenž ve stejné firmě působil několik let. Byl to on a jeho profesní partneři, kteří v roce 2017 umožnili vznik nové společnosti Rossum Integration na Slovensku. Po ukončení mého zaměstnaneckého poměru u firmy Schunk, mě Maroš během návštěvy České republiky oslovil s jistým podnikatelským záměrem. Slovo dalo slovo a myšlenka otevřít zastoupení společnosti v ČR byla na světě. Koronavirová doba určitě přináší určitá rizika, jež jsme plnými doušky určitě okusili a možná ještě okusíme, nicméně oblasti, které se chceme primárně věnovat, pevně věříme. Ba co víc, domníváme se, že jsme na prahu dalšího „boomu“ i nových výzev. Onou oblastí, o níž hovořím, je průmyslová automatizace v celém svém spektru, tedy průmyslová i kolaborativní robotizace výrobních procesů, výroba jednoúčelových zařízení, měřicích a testovacích stanic, případně, jak tomu bývá ve většině situací, kombinace všech výše jmenovaných okruhů. Naším hlavním cílem je napodobit slovenský úspěch firmy a vybudovat i u nás, v České republice, stabilní integrátorskou pobočku s vlastním know-how a tradicí. Od února letošního roku tak fungujeme pod názvem Rossum Integration CZ s. r. o. 

Jaká je specializace společnosti Rossum Integration a pro jaká odvětví jste schopni nabídnout své služby?

Všichni moji kolegové vstoupili do firmy z různých odvětví průmyslu, proto si dovolím tvrdit, že zkušenosti jsou u nás velmi bohaté a náš fokus je díky tomu skutečně pestrý. Vedle tradičního a z pochopitelných důvodů i nejsilnějšího segmentu automotive jsou to zejména energetický a elektrotechnický průmysl. Velmi dobré zkušenosti máme však i v potravinářském průmyslu, kde zaznamenáváme rostoucí potenciál. Stejně tak je to obsluha obráběcích nebo tvářecích strojů, kde se nám částečně podařilo řešení automatizace standardizovat. Například pro obsluhu CNC obráběcích strojů nyní nabízíme jednoduché portabilní řešení s kolaborativním robotem. Díky této částečné standardizaci jsme schopni zákazníkům nabídnout cenově dostupné, plně funkční moderní řešení. Tým Rossum Integration SK&CZ aktuálně představuje 36 zaměstnanců a zahrnuje především konstruktéry, programátory, PLC programátory, elektrikáře, montážní a THP pracovníky. 

Budete se věnovat pouze návrhům nebo i vlastní realizaci projektů, včetně následného odladění ve výrobě, školení, servisu a podobně?

Společnost Rossum Integration CZ nejen navrhuje, vyrábí a instaluje robotická pracoviště a automatizované linky pro pestrou škálu výrobních společností. Našim zákazníkům a partnerům nabízíme komplexní služby, a to během celého životního cyklu projektu. Začínáme zpravidla konzultací při návrhu řešení, následují vizualizace a rozpočtování, dále konstrukce, testování a programování. Instalací zařízení ale zdaleka naše práce nekončí. Zajišťujeme podrobné školení a následný servis, který je u nás po dobu jednoho roku dokonce bezplatný. V Rossum Integration se vždy orientujeme zejména na potřeby zákazníka, jenž se už od samotného návrhu řešení stává součástí projekčního týmu. V technologiích se zaměřujeme na nejnovější trendy s velkým důrazem na Průmysl 4.0, tedy na propojení jednotlivých systémů podniku do jednotného funkčního logického celku. Samozřejmě však pouze tam, kde to systém řízení umožňuje. To pokládám za další benefit našich řešení. 

Mnoho společností s nasazením robotů váhá. Roli hrají nejen obavy z finanční náročnosti, ale i předsudky, že robotizace a automatizace jsou stále určeny pro velké hráče.

Věřím, že v dnešní době jsou už tyto obavy překonané. Výrobci robotických ramen a příslušenství i softwaroví inženýři se se svými novými produkty mnohem více přiblížili skupině zákazníků, jejichž požadavky jsou nenáročné a zároveň jejich zkušenosti v oblasti automatizace nejsou na takové úrovni, jež byla ještě v nedávné době naprostou nutností. Intuitivní programování, „user friendly“ ovládací prostředí, ruční navádění a jednoduchá integrace, to jsou důvody, proč se právě takových obav zbavit. Druhý aspekt současné doby nám naplno ukázala pandemická krize. Levné lidské pracovní síle odzvonilo, firmy musí reagovat, pokud chtějí obstát v konkurenčním boji. Aspektů je několik, ale automatizace je určitě dobrý start. Za nešťastné pokládám tvrzení, že pokud integrace automatizace nesplňuje včasnou ekonomickou návratnost, je nevýhodná. Automatizace je investicí do budoucna a těm, kdo se k ní odhodlají, jednoznačně nabízí konkurenční výhodu. 

V čem tedy podle vás spočívá kouzlo úspěšně zvládnuté automatizace výroby, jaké jsou její hlavní přínosy a má i svá úskalí?

Kouzlo spočívá ve dvou klíčových přístupech, přičemž oba musí být maximálně profesionální. První pohled je ten náš, kdy je nutné, zejména u zákazníků, kteří se s automatizací teprve seznamují, nastavit stupeň komunikace na takové úrovni, aby se s jednotlivými postupy a návrhy dostatečně ztotožnili. Častou chybou bývá zavalení zákazníka hromadou informací s následným vyvoláním obav týkajících se nemožnosti zvládnutí prvních kroků automatizace výroby. U těch zkušenějších je pak zcela jednoznačně na místě představení inovativních řešení. 

Druhý klíčový přístup je pochopitelně ten zákaznický, jenž musí být otevřený z pohledu veškerých možností a musí mít budoucí vizi. Nutností je i spolupráce s dodavatelem technologií a patří sem i značná míra trpělivosti, neboť změna i výsledky přicházejí mnohdy pomalu. Když se tyto přístupy nepodaří již na začátku, vystavujeme se určitým rizikům, chcete-li úskalím. Hlavní přínosy jsou obecně známé a stále platí, že prostřednictvím automatizace dochází ke snižování nákladů, zvýšení kvality a její konzistentnosti, větší přehlednosti ve výrobě, vyšší produktivitě a zlepšení spolupráce a odpovědnosti. 

Doporučení je nejlepší referencí. Za vámi stojí slovenská pobočka, jež má na kontě spoustu užitečných aplikací. Můžete vybrat nějaký zajímavý příklad?

Za necelé čtyři roky působení na Slovensku máme nainstalováno více než 50 strojů a robotických buněk, jež spolehlivě vyrábí, kontrolují, měří a paletizují. A musím říct, že každá z těchto aplikací je něčím zajímavá. Pokud však chcete vybrat jeden příklad, je jím vizuální kontrola dílů. V současnosti, kdy se klade extrémní důraz na kvalitu produktu, se stále častěji setkáváme s požadavky nahrazení lidského faktoru na výstupní kontrole kvality. Navrhli jsme proto modulární řešení, jež dokáže rozeznat chyby na superfinišovaných dílech. Aktuálně se snažíme doplnit do této aplikace umělou inteligenci tak, aby se zařízení po dostatečném množství přijatých dat dokázalo rozhodovat samostatně o tom, co je a co už není dobrý díl. Jak jsem zmínil, jedná se o modulární zařízení, což znamená, že může hledat materiálové chyby na kovových dílech, ale dokáže je lokalizovat i na dílech plastových či lakovaných. 

Rozjíždíte nový byznys, máte otevřené nové pracovní pozice?

Jednoznačně se v blízké budoucnosti budeme věnovat rozšíření týmu, a to zejména v Rossum Integration CZ. Jak jsem uvedl na začátku rozhovoru, cílem je rozšířit služby slovenské společnosti u nás v ČR. V první fázi bychom chtěli posílit konstrukci a obchod, následně plánujeme rozšíření servisu na regionální úrovni. Jsme nová firma, ovšem v žádném případě nováčci. Potenciálním zájemcům nabídneme práci v úspěšné rozvíjející se společnosti, jež klade důraz na vysokou kvalitu produktů a služeb. 

Kde vás zákazníci najdou?

Velmi mě těší, že můžu konstatovat, že jsme nyní plnohodnotná česko-slovenská firma. Hlavní kancelář, konstrukce a montáž zůstávají v Trenčíně, obchodní zastoupení, které reprezentuji já, má prozatím sídlo v Pardubicích. Informace o nás lze najít na webových stránkách https://rossum.sk/cs, a mnohé aplikace z našeho portfolia si pak všichni můžou prohlédnout na YouTube kanálu Rossum Integration.

Další článek: Péčí o propuštěné zaměstnance si získáte důvěru těch, kteří zůstávají