Rozhovor: 3D tiskárny Rize a Nexa3D vstupují na český trh

Firemní aktuality Firemní aktuality
— vydáno 25. listopadu 2020

Pražská firma Industrial Technology Systems se od počátku 90. let věnuje implementacím komplexních řešení pro předvýrobní etapy, od konstrukce, až po přípravu výroby na CNC strojích a pro automatizované roboty. Nyní svoje portfolio rozšířila o aditivní výrobu.

Český trh se 3D tiskárnami je již poměrně saturovaný, přesto na něj každým rokem vstupují další dodavatelé. Dalším takovým je společnost Industrial Technology Systems (ITS). Podle jejího obchodního ředitele Filipa Erdeljace, který nám poskytl následující rozhovor, ji k tomuto kroku přimělo přetrvávající nepochopení aditivní výroby ze strany některých zákazníků.

Z jakých důvodů jste se začali zajímat o aditivní výrobu? 

Filip Erdeljac, ITS: Už před 30 lety jsme byli průkopníky v implementaci 3D CADu a 3D CAE řešení v České republice. V posledních pár letech vidíme, že mnoho našich zákazníků přemýšlí o tom, jak zefektivnit svou výrobu zavedením 3D tisku. Některým se to podařilo velice dobře a dosáhli velkých pokroků ve zvýšení produktivity. Naproti tomu, u jiných to skončilo neúspěchem a jejich závěr byl, že 3D není nic pro ně. Začali jsme se tím zabývat a došli jsme k jednoznačnému závěru, že ve většině neúspěšných pokusů se jednalo o zásadní chybu – koupili 3D tiskárnu a jednoduše se pokusili vytisknout výrobek jinak vyráběný klasickou technologií. 3D tisk nabízí obrovské možnosti zvýšení produktivity, ale je potřeba změnit přístup konstrukce. 

Na základě jakých parametrů jste se rozhodli nabízet právě 3D tiskárny Rize a Nexa3D? 

Rize One je průmyslová 3D tiskárna, která může být použita v každé konstrukční kanceláři. Je takřka bezobslužná a její provoz zdravotně nezávadný. Vlastnosti materiálu umožňují vyrábět ověřovací kusy při prototypování, ale také funkční přípravky, upínky atd. Patentovaná technologie Augmented Polymer Deposition, kterou vyvinul zakladatel Rize Eugen Giller, zajišťuje minimální potřebu postprocesingu – podpěry lze snadno odtrhnout. Unikátní vlastností Rize One je možnost tisknout na každý výrobek číslo a označení QR kódem pro jeho snadnou sledovatelnost. Nexa3D je rychlá tiskárna pro ty, kdo vyžadují maximální přesnost výrobku. Uplatnění najde v automobilovém nebo elektrotechnickém průmyslu pro účely prototypování i malosériovou výrobu. Vedle těchto značek dokážeme dodat tiskárny dalších výrobců jako HP, Trumph nebo EOS, přičemž vždy ověříme, jak stroj spolupracuje s naším softwarem a doporučíme takovou 3D tiskárnu, která ideálně splňuje potřeby zákazníka.

V čem spočívá vaše konkurenční výhoda oproti firmám, které se na českém trhu věnují 3D tisku již déle? 

Ve spolupráci se společností Siemens a vysokoškolskými fakultami jsme získali značné know-how, jak k aditivní výrobě přistupovat. Zákazník nemá vždy čas, aby experimentoval s různými 3D tiskárnami, ale říká: „Dnes výrobek vyrábím takovým způsobem a za takovou cenu. Chci ho vyrobit rychleji a levněji – řekněte mi, jak to mám udělat a dodejte mi software, hardware a naučte moje zaměstnance, jak to zrealizovat“. My jsme připraveni dodat ucelené řešení, které zahrnuje konstrukční a simulační software, software na přípravu 3D tisku, software na řízení výroby podpořené 3D tiskárnami a pochopitelně i samotné 3D tiskárny, které s tímto softwarovým řešením budou optimálně fungovat. 

Jaké softwarové technologie pro podporu 3D tisku můžete nabídnout? 

Nabízíme vše, co je potřebné pro aditivní výrobu. Pokud se jedná o použití 3D tisku na základě už existujícího výrobku, jsou velice důležité aplikace pro reverzní inženýring. Další oblastí je topologická optimalizace, pomocí které lze významně snížit spotřebu materiálu, náklady na výrobu a zároveň zvýšit funkčnost výrobku. Důležitý nástroj je MKP simulace, umožňující kompletní proces tisku předem simulovat a podle toho nastavit optimální tiskové parametry. Vyzdvihnul bych jedinečnou technologii konvergentního modelování, kterou nabízí software NX a Solid Edge. Každý, kdo někdy načetl do CAD systému 3D soubor vzniklý skenem ví, jaký je problém pracovat s takovým modelem. Ve zmíněných dvou aplikacích však můžete s takovými daty díky konvergentnímu modelování pracovat zcela bez problémů, což vám ušetří spoustu času a omezí chybovost. 

Další článek: Využití maximálního potenciálu podnikání prostřednictvím transformace výroby