Se zdokonalením „železného koně“ pro práci v lese pomohli na VŠTE

zelezny-kun-1

i1676421813 Ing. Tomáš Trojan
— vydáno 27. března 2024

„Železný kůň“, který usnadňuje svoz dřeva v náročném terénu váží přibližně tunu a půl a je neocenitelný především na prudkých svazích, kam se nedostane jiná technika. Firma PKS Servis z Ostravy bude vyrábět novou řadu tohoto stroje a na jeho optimalizaci úspěšně spolupracovala s Vysokou školou technickou a ekonomickou (VŠTE) v Českých Budějovicích.

„Jedná se o velmi inovativní spojení pokročilé senzoriky, digitálního zpracování dat a umělé inteligence. Z vozidla řízeného operátorem se stává poloautomatický stroj, schopný samostatně vyhodnocovat různé krizové situace,“ říká doc. Ing. Robert Frischer, Ph.D. z českobudějovické Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE), která se podílela na jeho konstrukci a systému automatizace. Vozítko využívá digitální kamery a obraz vyhodnocuje umělá inteligence. Ta je schopná rozpoznávat v okolním terénu stromy a při jízdě se jim vyhnout.

Právě poměrně vysoká autonomita, tedy schopnost částečně pracovat bez lidské obsluhy, je pro stroje v této kategorii unikátní. Podobně jako konstrukce zařízení a vlastní modul senzoriky a řídicích prvků. „Systém řízení byl vyvíjen tak, aby bylo možné jednotlivé moduly v čase inovovat, aby stroj v průběhu své životnosti nezastaral,“ dodává docent Frischer. Za nejsložitější přitom označuje komplexní návrh samotného stroje, kde se musel řešit kompromis mezi hmotností, rozměry a robustností systému. „V principu není složité vyrobit jakési monstrum, ale potom je problém jej převézt na určené místo a tam ho provozovat. Složité je také sladit elektronický systém řízení vozidla, protože se zde setkala dvě absolutně odlišná odvětví mechanika a elektronika,“ poznamenává.

Projekt významně rozvinul dosud využívané technologie a zavedl i některé zcela nové. Především šlo o řízení, senzoriku, silovou elektroniku, datovou komunikaci a optimalizaci tvaru s ohledem na vnitřní elektroniku. „Pro nás to znamená, že jsme přikročili k zásadnímu průlomu v rozvoji firmy. Portfolio výrobků, zaměřené zejména do průmyslové hydrauliky, totiž rozšíříme o komplexní, široce využitelný mobilní stroj s řadou nástaveb a tedy i možnostmi využití. Těch si lze představit nepřeberné množství,“ říká Ladislav Jamroz, jednatel PKS Servis. Do výroby plánuje nový špičkový produkt naplno zařadit v roce 2025, neboť je potřeba ještě dokončit funkční a zátěžové testy stroje v terénu. „Než stroj uvedeme na trh, musíme mít jistotu, že jeho standardní i autonomní funkce jsou spolehlivé. Potřebujeme také získat další provozní data z podmáčeného nebo zalesněného horského terénu. A samozřejmě naladit spolehlivé servisní ukazatele a intervaly,“ dodal jednatel.

Foto: VŠTE

První prototyp funguje velice dobře, ale nemá žádnou perspektivu, protože se díky testování zřejmě do roka zcela zničí. Firma proto už pracuje na dalším prototypu s řadou změn a vylepšení. „Jaké třeba nastaly na Škodě Favorit, když boleslavskou automobilku převzal koncern VW,“ ilustruje chystané inovativní změny Jamroz. „Železný kůň,“ šetřící nyní hlavně pracovní čas, pak získá vysoký stupeň autonomity, díky níž lze ušetřit i pomocnou pracovní sílu. Stroj by měl za určitých podmínek pracovat bez dozoru. Například dopravit strom z bodu A do bodu B bez doprovodu člověka. Společnost PKS Servis, založená v roce 1997, se dosud věnuje výrobě, vývoji a servisu hydraulických stacionárních zařízení. Přitom se podílí i na servisech a doplnění nástaveb na mobilní stroje klientů. Zejména od roku 2014 poté, co získala zastoupení finské společnosti Dynaset. Právě její hydraulická „udělátka“ na mobilní stroje montuje. „Tím i starší mobilní stroje získávají další funkce a využití s velkou přidanou hodnotou,“ poznamenává Jamroz. A dodává, že spolupráce s VŠTE je inspirativní a firma v ní bude pokračovat nejen proto, že je na stoji stále hodně práce.

„Nejsme zvyklí pracovat s lidmi z akademické sféry. Byli jsme mile překvapeni jejich erudicí, časovou nezávislostí a ochotou ponořit se do našich problémů. Nedokážu si představit, že bychom si komponenty a software vyvíjeli nebo ve spolupráci s jiným subdodavatelem. Velmi nás to posunulo a budeme v tom pokračovat. Dosavadní výsledek hovoří za vše,“ uzavřel jednatel PKS Servis, jehož firma působí v Česku i na části Polska a Slovenska.

Další článek: Na konferenci Fenomén se diskutovalo o budoucnosti Česka