Software ROBOTemplate usnadňuje programování robotů ABB

ABB s.r.o.
— vydáno 7. října 2020

Snaha o usnadnění a zrychlení integrace robotů ABB včetně možnosti programování z jednoho místa (bez nutnosti programovat zvlášť PLC a zvlášť robot) vedly z vytvoření nového softwaru ROBOTemplate. Ten dále rozšiřuje standardní funkce robotu v oblasti bezpečnosti nebo ukládání dat.

Na softwaru ROBOTepmplate se podíleli zástupci firem ABB a B&R, motivací jim bylo zejména zkrácení celkového času integrace robotického pracoviště. Po prvních testech se ukazuje prokazatelná úspora 30 % času. Významný je také přínos ve snazší integraci změn, a tím větší flexibilitě průmyslového robotu ve spolupráci s tímto softwarem.

Snadné programování a práce na virtuálním dvojčeti

Uživatel, ať už je to systémový integrátor nebo koncový zákazník, se neobejde bez dobré znalosti programování PLC. Nemusí být ovšem specialista na programování robotických aplikací, a přesto s pomocí ROBOTemplate zvládne robot naprogramovat.

Hlavní prostředí, do něhož je ROBOTemplate určen, je software RobotStudio (od ABB) a AutomationStudio (od B&R). Odtud pak můžete ovládat buď reálný robot nebo jeho virtuální dvojče. Kompletní naprogramování a otestování tak můžete provést nezávisle na fyzické přítomnosti robotu.

Virtuální model pracoviště v TAJMAC-ZPS

Rozšíření funkcí robotu

Ve spolupráci s ROBOTemplate je možné v robotické buňce měřit spotřebu energie, sledovat produktivitu, vyhodnocovat OEE, ukládat data během výroby nebo je odesílat do firemní sítě. Na úrovni buňky je také možné zajistit zabezpečení robotu nebo vzdálenou diagnostiku. Usnadněná je i spolupráce s dalšími produkty od B&R a ABB, jako například strojovým viděním a transportními systémy AcoposTrak a SuperTrak.

Reálná aplikace v TAJMAC-ZPS

Pro první ukázkovou aplikaci zvolili výrobci náročné zakládání polotovarů do obráběcího stroje ve Zlínské firmě TAJMAC-ZPS. Obráběcí proces zde má několik kroků a po každém z nich je nutné polotovar vyjmout a umístit do stroje v jiné pozici. V průběhu obrábění se samozřejmě mění tvar polotovaru. Na množství různých polotovarů a dílčích kroků během pracovního postupu se ukázaly výhody nového softwaru.

Robotická buňka v TAJMAC-ZPS

Prostředí ROBOTemplate

 

Další článek: Jak zjistíme Celkovou efektivitu zařízení a co nám říká ukazatel OEE?