Velkoformátový 3D tisk plastů dostupný v ČR

Tisk plastových dílů až do velikosti 3×1×2,4 metru nabízí technologie holandské firmy CEAD Group, kterou u nás zastupuje společnost TGS. Zmíněné parametry výrobku v TGS dosahují se zařízením Flexbot Research XL. Výroba běží rychlostí až 20 kilogramů materiálu za hodinu.

3D tisk je využitelný napříč obory. Flexbot Research XL najde největší uplatnění např. v architektuře, designu, obnovitelných zdrojích, leteckém a automobilovém průmyslu nebo také ve výrobě forem obzvláště pro rychlé prototypování pro sériovou produkci. Pro klienty má využití 3D tisku nesporné výhody, především nabízí úsporu času, v mnoha oborech lze tímto řešením snížit náklady, a to mimo jiné díky úspoře za prostory pro skladování a částečným nahrazením manuální práce. Mezi materiály, jež lze tisknout, patří široká škála plastů, ať už bioplasty, běžné plasty s krátkými např. skleněnými, karbonovými, dřevěnými vlákny, ale také špičkové materiály pro letecký průmysl, např. polyetheretherketon (PEEK), které odolávají vysokým teplotám a jsou požáruvzdorné.

„Překvapilo mě, jak při změně jednoho parametru, konkrétně velikosti tiskárny čili velikosti tištěného dílce, se zcela změnila oblast využití. 3D tisk ve firmě používáme už delší dobu pro výrobu menších komponent do našich projektů. Nicméně velkoformátový 3D tisk je trošku jiná disciplína, v níž se snoubí velký podíl konstruktérské práce v přípravě modelů, samotný tisk a následné obrábění. Objevujeme oblasti použití, kdy například váha dílce nebo schopnosti absorpce tepla nebo rázů atd. hrají tak velkou roli, že tisk tyto výrobky může kvalitativně velmi posunout. Zatím to vypadá, že ve strojírenství najde tento tisk největší uplatnění ve výrobě ne hlavního výrobku ale v podpůrné technologii, jako jsou formy, kontrolní nebo upínací přípravky apod. Právě v tom vidím tu pravou synergii a schopnost rychle prototypovat, nebo také dodat celou tiskárnu. Klíč k úspěchu leží hlavně v technologii tisku, každý materiál se chová zcela odlišně,“ uvádí Pavel Diviš, CEO společnosti TGS. 

"Automatizace obchodních činností pomocí našeho řešení 3D tisku, které je udržitelné a snadno aplikovatelné, slibuje snížení procesních i mzdových nákladů. Rozsáhlé inovace CEAD v oblasti aditivní výroby, které sahají od samostatných tiskových hlav až po kompletní portálová a robotická řešení, pomohly optimalizovat a urychlit inovace v různých odvětvích, včetně námořního, leteckého, automobilového a mnoha dalších. V naší firmě uplatňujeme filosofii, že pouze díky silným partnerstvím s našimi klienty můžeme dosáhnout dokonalosti. Takže se vždy snažíme proniknout do hloubky, abychom plně pochopili individuální požadavky každého z nich a mohli tak v rámci spolupráce naplnit naše heslo: správné řešení na první pokus,“ doplňuje Bob Leutscher, Sales Engineer, CEAD Group. 

Společnost CEAD založili v roce 2014 Maarten a Lucas Janssen. Prvním ambiciózním projektem byl vývoj a výroba unikátní 3D tiskárny s velkým stavebním prostorem pro zákazníky z oblasti námořní průmyslu. Mezi projekty společnosti patří např. návrh mostu z plastu, který je učený pro chodce s nízkou váhou, disponuje nenáročnou údržbou, dlouhou životností a co nejmenším dopadem na životní prostředí.

TGS je strojírenská firma, jež sídlí v Mýtě u Rokycan. V roce 1990 ji založil Pavel Diviš coby malou rodinnou firmu. Během několika let z ní vybudoval úspěšnou strojírenskou společnost s bohatým portfoliem technologií i služeb, která se profiluje jako inovativní technologický expert a průkopník nového směru ve strojírenství. 

Další článek: Vědeckou „Nobelovku pro juniory” získala Dominika Burešová z FEL ČVUT