Velkoformátový 3D tisk posouvá české strojírenství na docela novou úroveň

Zařízení Flexbot Research XL se může pochlubit působivým objemem tisku až 3×1 metr širokým a až 2,4 metru vysokým. Stroj vytiskne až 20 kilogramů materiálu za hodinu.

Stroj byl představen během exkluzivní akce dne otevřených dveří, kterou společnost TGS uspořádala minulý týden ve své centrále. Účastníci byli svědky živých ukázek 3D tisku s Flexbotem, který tiskne s nejnovějším průlomovým produktem společnosti Airtech v oblasti udržitelných materiálů: Dahltram® T-100GF. Materiál kombinuje sílu recyklované kopolyesterové pryskyřice s pevností výztuže ze skleněných vláken.

Česká strojírenská firma TGS získala exkluzivitu pro zastoupení holandské společnosti CEAD Group v České republice, která se zaměřuje na velkoformátový průmyslový 3D tisk. TGS je tak první firma u nás, která díky CEAD nabízí velkoformátovou aditivní technologii. Bude také sloužit jako prodejce zařízení Flexbot a extrudérů CEAD v České republice a okolních regionech. Dokáže tak dodávat firmám v ČR technologická řešení "na míru" pro výrobu konkrétních dílů z plastu se skleněnými nebo uhlíkovými vlákny. Vlákna ale mohou být i celulózová a či např. banánová. Jedná se o výrobu konkrétních dílů z termoplastů s krátkými vlákny. Mezi materiály, jež lze tisknout, patří široká škála plastů, ať už bioplasty, běžné plasty s krátkými např. skleněnými, karbonovými, dřevěnými vlákny, ale také špičkové materiály pro letecký průmysl, např. polyetheretherketon (PEEK), které odolávají vysokým teplotám a jsou požáruvzdorné.

Andrea Baldolini, vedoucí obchodního týmu společnosti CEAD, při své návštěvě Open Day v TGS uvedl: "Akce v rámci dne otevřených dveří opět zdůraznila význam strategického partnerství mezi společnostmi CEAD a TGS. Tato synergie využije vzájemné kompetence k podpoře zákazníků na cestě k implementaci velkoformátových řešení aditivní výroby na českém a slovenském trhu." Zdůraznil význam silných a strategických partnerství.  

Společnost CEAD, kterou v roce 2014 založili Maarten Logtenberg a Lucas Janssen, neustále posouvá hranice technologií velkoplošného 3D tisku díky svému komplexnímu řešení a službám Flexbot. Společnost TGS, kterou v roce 1990 založil Pavel Diviš, se vyvinula v průkopnickou strojírenskou společnost, která přijímá technologický pokrok a určuje budoucí směřování odvětví. Úspěšná spolupráce mezi společnostmi CEAD a TGS znamená významný krok vpřed v oblasti velkoplošného 3D tisku, který slibuje inovativní řešení a nekonečné možnosti pro průmyslová odvětví hledající efektivní a udržitelné výrobní procesy.

3D tisk je využitelný napříč obory. Flexbot Research XL najde největší uplatnění např. v architektuře, designu, obnovitelných zdrojích, leteckém a automobilovém průmyslu nebo také ve výrobě forem obzvláště pro rychlé prototypování pro sériovou produkci. Pro klienty má využití 3D tisku nesporné výhody, především nabízí úsporu času, v mnoha oborech lze tímto řešením snížit náklady, a to mimo jiné díky úspoře za prostory pro skladování a částečným nahrazením manuální práce. 

„Velkoformátový 3D tisk je úplně nová disciplína, v níž vidíme velkou budoucnost. Poprvé také můžeme jako konstruktéři a výrobci ovlivňovat vlastnosti základního materiálu. Díky tomu máme k dispozici větší počet technických parametrů, které určují jedinečnost výrobku na trhu. Po dlouhé době asijské dominance konečně také spolupracujeme na technologii, která se vyvíjí v Evropě, pracují na ní holandští specialisté. Spolupráce se CEAD Group nás posunula kupředu a běží naprosto skvěle,“ uvádí Pavel Diviš, zakladatel a CEO společnosti TGS. Velkoformátový 3D tisk podle něj bude pro TGS segmentem, který poroste a do pěti let by měl tvořit zhruba třetinu firemních tržeb. 

V TGS se novému stroji FLEXBOT RESEARCH XL věnují dva experti, aplikační technik Daniel Fencl popisuje, jak nyní probíhá praxe: “Zatím zkoušíme tisk menších dekorativních předmětů, jako jsou první formy a objekty z oblasti architektury, z materiálů jako plast nebo dřevo. Trendem je kromě snižování ceny také snižování hmotnosti produktu. Např. u mechanických přípravků pro svrtávání jsme snížili váhu ze 16 na 5 kilo, což dělníkovi výrazně ulehčí manipulaci. Rychlost tisku se odvíjí od rychlosti trysky, extrudéru a aplikace, kromě toho závisí také na zvoleném materiálu. Pro klienta vytvoříme podle jeho potřeby analýzu a nabídneme mu individuální řešení. CEAD ale vyvíjí až padesátimetrové tiskárny, v Abú Zabí na ní tisknou lodě.“ 

Prvním ambiciózním projektem společnosti CEAD byl vývoj a výroba unikátní 3D tiskárny s velkým stavebním prostorem pro zákazníky z oblasti námořní průmyslu. Mezi projekty společnosti patří např. návrh mostu z plastu, který je učený pro chodce s nízkou váhou, disponuje nenáročnou údržbou, dlouhou životností a co nejmenším dopadem na životní prostředí.

TGS je strojírenská firma, jež sídlí v Mýtě u Rokycan. V roce 1990 ji založil Pavel Diviš coby malou rodinnou firmu. Během několika let z ní vybudoval úspěšnou strojírenskou společnost s bohatým portfoliem technologií i služeb, která se profiluje jako inovativní technologický expert a průkopník nového směru ve strojírenství. 

„Zákazníci jsou již více otevřeni tuto technologii vyzkoušet a implementovat do své výroby. Letos jsme prodali přes 50 strojů. Poptávka nám roste hlavně ve specifických oborech, jako je architektura a design. Dobré přijetí má velkoformátový 3D tisk také u menších a středních podniků, které jsou samy o sobě více flexibilní a zároveň se potřebují rychle přizpůsobovat poptávce, aniž by si mohli dovolit najímat nové zaměstnance nebo testovat nové procesy. Tyto podniky se kontinuálně snaží ušetřit náklady. Pro ně je technologie 3D tisku ideální řešení. V Česku je právě tato oblast trhu velice silná, proto zde vidíme dobrý potenciál,“ uvedl Andrea Baldolini ze CEAD Group. „TGS byl pro nás ideální partner pro český trh. Pro spolupráci vždy hledáme společnosti, které mají silnou pozici v tomto segmentu trhu. Hlavní roli pro nás hrají know how a důvěryhodnost podniku spolu s dobrým technologickým a strojírenským zázemím, v neposlední řadě stojí flexibilita a ochota rychle se naučit novou technologii ovládat a uvést ji na trh. Proč se ale v TGS rozhodli spolupracovat právě s námi, na to se musíte zeptat jich. Zřejmě proto, že se jim naše práce líbí,“ doplnil Baldolini. 

Další článek: Novinky v bezpečnostních technologiích v roce 2024