Využití aditivní výroby usnadňuje firmám překonat současnou situaci

3Dwiser s.r.o.
— vydáno 1. února 2021

Jednou z oblastí, které se v době pandemie koronaviru dostává zvýšené pozornosti, je 3D tisk. Vzniklá situace omezuje tradiční výrobu a naopak dává vyniknout specifikům výroby aditivní. Především jde o možnost rychleji a levněji vyrábět vlastními silami díly přímo v místě spotřeby. Například firma 3Dwiser potvrzuje zvýšený zájem o profesionální 3D tiskárny na českém trhu.

Ač podle nejnovějšího šetření Českého statistického úřadu využívalo ještě v roce 2019 3D tisku dílů pouze 6 % českých firem, přední čeští dodavatelé profesionálních 3D tiskáren zaznamenávají každoroční nárůst poptávky. Nic na tom nezměnil ani rok 2020, byť se s jarní, první vlnou koronakrize tržby výrazně propadly. Dokazuje to meziroční srovnání tržeb společnosti 3Dwiser – na obrázku (podobně i ukazatele jejích mezinárodních partnerů). Naopak, závěr roku 2020 přinesl rekordní zájem podniků i rekordní obraty z prodeje 3D technologií a spotřebního materiálu. Firmy se totiž rozhodly zareagovat na rychle se měnící podmínky poptávkou po moderních, univerzálních technologiích, které už stihly v praxi jednoznačně prokázat své přínosy. Dokazují to (mimo jiné) i případové studie napříč průmyslem.

Celkové tržby společnosti 3Dwiser v roce 2020 poprvé přesáhly více než 68 milionů korun (bez DPH)

„Chtěl bych vyzdvihnout úsilí bezpočtu dobrovolníků a domácích uživatelů hobby 3D tiskáren, kteří se vloni na jaře zapojili, stejně jako naše Aplikační centrum 3D tisku, do masové výroby chybějících ochranných pomůcek pro lékaře. Ta zásadní změna však probíhala méně viditelně – ve stovkách podniků, které 3D tisk v Česku intenzivně využívají pro podporu vývoje a výroby i pro přípravu plně funkčních dílů,“ zmiňuje Tomáš Soóky, jednatel společnosti 3Dwiser. „Ve chvíli, kdy se ukázalo, že s koronavirem v patách se budeme muset naučit žít a dlouhodobě fungovat, se i v dalších firmách pustili pochopitelným a logickým směrem – do zavádění moderních 3D technologií. I tam, kde dosud váhali, často zjistili, jak obrovským přínosem v nejistých dobách může být spolehlivý a stále automatizovanější 3D tisk. Mnohde pomohlo i prozření, že profesionální 3D tiskárny – na rozdíl od hobby zařízení – netisknou jen křehké prototypy a drobné díly, ale především vysoce pevné kompozity, kovy, konstrukční i biokompatibilní pryskyřice, teplotně i chemicky odolné termoplasty schopné pracovat i při teplotách okolo 250 °C, v letadlech či třeba drážních vozidlech. Přitom univerzální 3D tiskárny pro podniky začínají ve stolním provedení už na cenách okolo 70 tisíc korun.“

Jaké jsou další argumenty, proč je o 3D tisk ve firmách v době krize zvýšený zájem? Snižuje závislost na externích dodavatelích. Vlastní funkční díly, přípravky do výroby, pomůcky i náhradní díly si ve firmách vyrábějí sami – kde je potřeba a až jsou potřeba. Tím se snižují i nároky na logistiku a skladování. 3D tisk napomáhá optimalizaci výrobních nákladů – třeba rozdělením výroby mezi obráběcí centra, vstřikolisy a 3D tiskárny. Zrychlují se administrativní postupy u výroby vlastními silami oproti externím dodávkám. Kvalitní 3D tiskárny (i ty stolní) mohou fungovat většinu času bez lidského dozoru, mají řadu pokročilých čidel a lze je řídit i na dálku. Tisknout lze přímo z 3D modelu, není třeba se trápit složitou výkresovou dokumentací. Spolehlivost a předvídatelnost profesionálních 3D tiskáren se už blíží průmyslovým strojům, přičemž jejich pořizovací náklady jsou výrazně nižší. Na stejné 3D tiskárně často můžete vyrábět prototypy, funkční díly i přípravky do výroby.

Stále roste dostupnost aditivní výroby: I v Česku dosahuje návratnost investice do 3D tiskáren ve většině případů řádu měsíců. S odbornou pomocí zkušeného dodavatele, který umí pomoci s výběrem optimální technologie, materiálů i s proškolením, je zavedení 3D tisku stejně hladké, jako u tradičních technologií. A jak se ukazuje znovu a znovu – také velmi motivující pro české konstruktéry, kterým přináší nové možnosti práce.

Další článek: Jak se během let vyvíjí zájem o strojírenské veletrhy a témata podle Google?