5 tipů, jak bezpečnostní osvětlení účinně ochrání firmu před zloději

topsecurity-1

i1676421813 Ing. Tomáš Trojan
— vydáno 30. dubna 2024

Zabezpečení firem i veřejných budov musí být komplexní a jeho nedílnou součástí je kvalitní osvětlení. To dokáže zloděje či vandala odradit nebo ho alespoň pomůže identifikovat a dopadnout. Tady je 5 důvodů, proč je bezpečnostní osvětlení účinná prevence proti nezvaným hostům.

Co nevidíte, to nevíte

Ačkoliv někteří majitelé a provozovatelé mají tendenci zabezpečení firmy podceňovat, většina už chápe, že šetřit na energiích zhasnutím přes noc se nevyplatí. Zatímco zločinec je na práci ve tmě zvyklý, pro vás platí, že co nevidíte, to nevíte. Osvětlení zvyšuje bezpečnost osob i majetku preventivně už samotnou přítomností, protože málokterý zloděj vsadí na to, že „pod svícnem je největší tma“. Díky osvětlení fungují efektivněji ostraha areálu i zabezpečovací systémy jako EZS, EPS a kamerové systémy. Dobré zkušenosti se správně nastaveným osvětlením mají i strážní z bezpečnostní agentury TOP security.
Platí to pro klasické zabezpečení firmy typu obchodu, kanceláře či továrny, ale i pro objekty typu obchodního centra, hotelu, školy, nemocnice, úřadu a v neposlední řadě i pro zabezpečení domů a bytů.

Osvětlení vchodu je minimum, které ale nemusí stačit

Rozsah osvětlení v interiéru i exteriéru musíte přizpůsobit povaze objektu a hodnotě střeženého majetku. Samozřejmostí je osvětlení vchodů, východů a dalších míst, kudy lze do objektu vniknout (např. výloha). Díky osvětlení i lépe dohledáte na kamerách, kdo se u objektu nebo po areálu a v jeho blízkosti pohyboval. Platí však, že čím víc světla, tím líp. Proto se venku osvětlují také: chodníky, parkoviště a garáže, stromy, keře a další terénní prvky, které mohou vrhat dlouhé stíny, sochy, omítky a majetek, u kterého hrozí posprejování či jiný vandalismus, jakékoliv prostory, které jsou pod rouškou tmy nepřehledné a poskytují zloději úkryt.

Foto: Topsecurity

Kamerové systémy, EZS a osvětlení musí jít ruku v ruce

Jak už jsme psali v úvodu, zabezpečení objektu musí být komplexní. Při jeho instalaci je potřeba přemýšlet. Ani moderní kamerové systémy, elektronické zabezpečovací systémy (EZS) či fyzická ostraha objektů vás neochrání, pokud spolu jednotlivé prvky nespolupracují, nebo si dokonce navzájem škodí!
Konkrétně u osvětlení je třeba zaprvé vhodně vybrat typ svítidla a za druhé ho nainstalovat s ohledem na rozmístění kamer. Osvětlení musí nasvítit záběr kamery, a ne ji oslňovat. Vhodné je zvolit svítidla s měkčím osvětlením, která rovnoměrně rozprostírají paprsky, takže nemíří lidem do očí a neruší kamerové systémy. Jakkoliv se to zdá samozřejmé, věřte, že nejedna ostraha staveb či ostraha průmyslových objektů by mohla o (ne)systematičnosti zabezpečení firmy vyprávět.

Pohybová čidla jsou užitečný pomocník

Výlohu na frekventované ulici je většinou výhodné mít alespoň částečně nasvícenou nepřetržitě, protože nikdy nevíte, kdy nějakého opilce napadne rozbít sklo a obohatit se na váš úkor. Ale ne všechny objekty vyžadují svícení celou noc. Mnohdy je tak efektivní zvolit osvětlení s pohybovými čidly, které se aktivuje jen v případě, že se v okolí někdo pohne. Světla spouštějící se na pohyb můžete navíc napojit na inteligentní systémy pro analýzu videa a zajistit, že při jejich rozsvícení dostane echo ostraha prodejny. Strážný pak buď zkontroluje situaci přímo na místě nebo hrozbu monitoruje vzdáleně z pultu centrální ochrany.

Foto: Topsecurity

Nepodceňujte revize a servis

Pro řadu lidí banální, přesto klíčová rada na závěr. Pro efektivní zabezpečení firmy, veřejné budovy i bydlení je dobré počínat si zodpovědně a pravidelně nechat zařízení kontrolovat pracovníkem bezpečnostní agentury, který se postará o revize a servis. A to platí nejen pro osvětlení, ale i pro kamerové systémy, EZS či EPS systém.

Další článek: Používáte řídicí systém Sinumerik One? Nenechte si ujít seminář 15. května