Aditivní technologie Concept Laseru sbírají ocenění za inovace

Redakce Redakce
— vydáno 1. listopadu 2017

Firma Concept Laser a její zakladatel Frank Herzog obdrželi v uplynulém roce řadu ocenění za úspěchy v pokrokových aplikacích a rozvoji podnikání v oblasti kovového 3D tisku.

Německý Concept Laser bezesporu patří mezi průkopníky 3D tisku kovů, což se promítá i do řady ocenění, které firma za svoji technologii LaserCusing v posledních měsících získala. Vedle nejvýznamnějšího oborového uznání, totiž udělení „Mezinárodní ceny za aditivní výrobu 2016“, získala tato firma a její zakladatel a současný prezident Frank Herzog v uplynulém roce dalších pět ocenění.

Nejprve byl Herzog za svou průkopnickou práci, inovační úspěchy stejně jako za své podnikatelské nápady a aktivity zvolen „Nejlepším průkopníkem ve výrobě a 3D tisku“, a dále výsledky vývojářské činnosti Concept Laseru nejvíce zapůsobily na odborné poroty jednotlivých soutěží novinkami v jeho produkech i aplikacích.

Frank Herzog, zakladatel a CEO německé společnosti Concept Laser.

Sériová výroba 3D tiskem

Frank Herzog považuje výhry a ocenění za potvrzení průkopnické práce a inovací, na kterých Concept Laser v oblasti laserového natavování práškových kovů usilovně pracuje již 16 let: „Naše cílená snaha zlepšit kvalitu a rychlost aditivní výroby pomohly vytvořit aditivní výrobní technologii připravenou i pro průmyslovou sériovou výrobu. Stále rostoucí požadavky a s tím související dynamický růst v posledních letech, vyžadují také neustálou adaptaci interních procesů společnosti, pečlivě zvažované podnikatelské záměry a aktivity, a samozřejmě odpovídající a angažované pracovní síly. Rychlý vývoj posledních let je viditelný a ocenění, která se nám dostávají, posilují naši motivaci posunout výše kovový 3D tisk a dále ho rozvíjet na té nejvyšší úrovni.“

Průkopník v aditivní výrobě

Britský podnikatelský magazín European Business Magazine vyhlásil Franka Herzoga „Nejlepším průkopníkem ve výrobě a 3D tisku“ za rok 2016. Čtenáři časopisu jej v hlasování zvolili velkou většinou za průkopnický proces aditivní výroby LaserCusing. První průmyslový stroj s touto technologií vystavoval Concept Laser již před šestnácti lety na veletrhu Euromold 2001. Jeho úsilí ve 3D tisku spékáním vrstev kovového prášku se od té doby projevilo v řadě inovací vedoucích k udělení 65 patentů a dalších 120 probíhajících patentových zkoušek.

Vloni v prosinci byl již podruhé v řadě Frank Herzog poctěn udělením ocenění „Best CEO in the Additive Manufacturing Industry“. Tato cena je udělována již více než osm let v různých kategoriích časopisem European CEO v Londýně. S cílem vyhledávat a ocenit výjimečné podnikatele, se tento magazín ptá každý rok svých čtenářů, kteří podnikatelé by měli být nominováni v jednotlivých kategoriích. Ze vzešlého seznamu pak vybírá vítěze interní odborná porota. Herzog byl opakovaně zvolen čtenáři i porotou za svůj přínos pro aditivní výrobu, stejně jako za své manažerské výkony v čele rychle se rozvíjející společnosti a takto představen mezi ostatními oceněnými manažery v rámci Světového ekonomického fóra, jež se konalo letos v lednu ve švýcarském Davosu.

Jednou z cest, kterou se chce Concept Laser vydat, je automatizovaná sériová výroba s pomocí aditivních technologií.

Mezi nejrychleji rostoucími firmami

Úspěchy Concept laseru jako podniku se odráží i přímo v růstu prodejů produktů společnosti. Již druhým rokem v řadě časopis Focus zvolil vývojáře a výrobce strojů z německého města Lichtenfels jako jednoho z vybraných „Growth Champions“ díky vysokému tempu růstu tržeb. Každý rok zpravodajský časopis Focus ve spolupráci se statistickým portálem Statista.com vyhledává podniky v Německu s nejvyšším nárůstem prodeje.

Ve svém zvláštním vydání představil Focus 500 firem, které dosáhly v oblasti prodeje obzvláště vysokého procenta růstu v letech 2012 až 2015. Během tří let tržby Concept Laseru vyrostly ze 17,7 milionu na 67,3 milionu eur za rok. Concept Laser se tak dostal na 155. místo z 500 nejlepších v celkovém hodnocení a byl zařazen jako číslo 8 do skupiny strojů a zařízení ve strojírenství. Impozantní průměrné roční tempo růstu 56 % podtrhuje inovační schopnosti a důležitost 3D tisku kovů jako výrobní technologie budoucnosti.

Bavorská inovace roku

Již potřetí získal Concept Laser Bavorskou cenu inovací, předávanou v Síni cti německého muzea v Mnichově. Bavorská vláda uděluje ocenění jako uznání společnostem, které mají odvahu a vytrvalost vyzkoušet nové věci a rozvíjet pokrokové myšlenky, dokud se samy nestanou ekonomicky životaschopné. Ceny jsou udělovány inovacím produktů a procesů, jakož i pokrokovým službám vycházejícím z technologií, které již dosáhly počátečního úspěchu na trhu nebo jejichž úspěch na trhu je předvídatelný. Inovace tak přispívají k vytváření podmínek, k posílení Bavorska jako místa vhodného pro podnikání.

Concept Laser získal prestižní ocenění za svoji aplikaci pro zabezpečování jakosti „3D QM Meltpool“ s aplikačním heslem „rentgenování bez rentgenového záření“. Concept Laser tím předčil 190 dalších posuzovaných aplikací. Porota ocenila přínos modulu 3D QM Meltpool, který umožňuje ověřit a dokumentovat úroveň kvality přímo během procesu aditivní výroby a nabízí značné časové a finanční výhody ve srovnání se stávajícími zkušebními metodami, jako je například počítačová tomografie.

Materialica +Technology Award

Na veletrhu Materialica v Mnichově získal Concept Laser společně s firmami EDAG Engineering, Laser Zentrum Nord a BLM Group ocenění „Materialica design + Technology Award 2016“. Porotu odborníků z oblasti vědy a průmyslových projektů přesvědčily vynikající parametry v aplikaci materiálů. Realizační tým převzal cenu za společný projekt „Prostorový rám příští generace“. Kombinace vynikajícího designu a vysoké technologické odbornosti se staly nakonec rozhodujícím faktorem, který vedl k udělení ceny.

„NextGen Spaceframe“ představuje nové perspektivy pro bionické a odlehčené konstrukce v automobilovém průmyslu již v návrhu konceptu vozu, aditivně vyrobené uzly karoserie a laserem vytvořené profily jsou zkompletovány v hybridní výrobní koncept. Snadno modifikovatelná platforma i konstrukce karoserie, které mohou být vyrobeny flexibilně, otevírá nové možnosti automatizace a výrobního postupu nazývaného „just-in-sequence“ při výrobě skeletů optimalizovaných na nosnost dle požadovaných parametrů zatížení.

Další článek: Konformní chlazení zatěžovaných komponent vstřikovacích forem