Akademie 3D zasvětí do 3D tisku začátečníky i pokročilé

Akademie 3D zasvětí do 3D tisku začátečníky i pokročilé 3Dwiser s.r.o. vydáno dne 1. května 2023

Tak rozmanitá technologie, jakou je 3D tisk, přitahuje pozornost stále širší veřejnosti. Je navíc opředena řadou mýtů hodných zboření. Na touhu po vědomostech i zkušenostech reaguje projekt Akademie 3D.

Velký důraz na živé lekce s osobní účastí v Aplikačním centru 3D tisku a 3D skenování, spolu s informační hloubkou a šíří záběru, jsou parametry, na kterých společnost 3Dwiser staví svoje kurzy pro zájemce o seriózní seznámení s průmyslovými 3D technologiemi. Účastníci kurzů si mohou na jediném místě prohlédnout nejpestřejší přehlídku profesionálních a průmyslových 3D tiskáren, hned vedle si osahat výtisky z praxe připravené z materiálů nejrůznějších vlastností – od termoplastů přes pryskyřice až po kovy a nechybí ani moderní 3D skenery a představení jejich možností. Na koho konkrétně tato iniciativa cílí a co nabízí, jsme se ptali ředitele společnosti 3Dwiser Tomáše Soókyho.

Výuce konstruktérů a dalších uživatelů 3D tiskáren se věnujete řadu let, značku Akademie 3D jsme ale zaznamenali až v loňském roce. Co se změnilo?

Ano, tento projekt řadu let zrál a čekal na ten pravý čas. Máme štěstí na tým lidí, kteří 3D tiskem žijí zdaleka nejen ve své pracovní době. Mnozí si už před lety prošli nadšeneckou hobby sférou a vybaveni prvními cennými zkušenostmi se vrhli do světa aditivní výroby a tiskáren pro profesionály. A v něm se neustále děje spousta zajímavého, o co by byla škoda se nepodělit. Možná jste v posledních letech pod hlavičkou 3Dwiser zaznamenali řadu osvětových vystoupení na konferencích, webináře, roadshow a další aktivity ukazující možnosti aditivní výroby pěkně zblízka. Většina z nich směřovala na naše potenciální zákazníky, na odbornou veřejnost a profesionály napříč průmyslem. Pod křídly Akademie 3D jsme ale vždy chtěli nabídnout i kurzy pro začínající, pro širší veřejnost, která klade úplně ty první otázky k 3D tisku, 3D skenování i 3D modelování pro tisk. K čemu je vlastně dobrý? Co umí a co zatím ne? Z čeho se vůbec dá tisknout? – I proto jsme všechny kurzy a školení sjednotili pod hlavičkou Akademie3D.cz. Už teď tušíme, že nabídku budeme dál rozšiřovat.

Inspirovali jste se při zaměření témat hobby scénou?

Ta žije hodně ve vlastním, uzavřeném světě stolního tisku ze základních materiálů. My chceme ukázat i množství aplikací a materiálů, které jsou za jeho hranicemi – ve výzkumu, vývoji, výrobě napříč obory. Hodně nás baví rozšiřovat zájemcům obzory o kus dál. Zprvu třeba nevěří svým očím, co je možné; hned vzápětí chodí s velmi originálními nápady. Je to oboustranně motivující, velmi příjemné jiskření. Hlavní studnicí nápadů při zacílení kurzů byla naše zkušenost s dotazy příchozích. Za 9 let fungování firmy jsme jich shromáždili tisíce. Inspirovali jsme se i letitým úspěchem obecněji zaměřených kurzů 3D technologií pro začínající u naší partnerské společnosti FRE3DEE působící v Maďarsku. Spolupracujeme také s řadou světových výrobců, kteří investují velké prostředky do výukových programů pro uživatele vlastních technologií. Naším cílem je rozvíjet osvětu pro zvídavé jedince i týmy v kontextu českého prostředí. Online výuka je fajn, ale zrovna u 3D tisku a 3D skenování jí chybí to podstatné – živá, hmatatelná zkušenost.

Rozsah základních kurzů je půlden až den. Stihne se vše?

Vše rozhodně ne. Ale právě tyto kurzy mají být prvním rozkoukáním se – co nejbohatším na různorodé vjemy, osvojením si souvislostí. Někdo u toho skončí. Získá potřebný rozhled, jak praktické 3D technologie mohou být. Jiní se rovnou vrhají do experimentů a praktického využití 3D tiskáren a skenerů. A pokročilým nabízíme kurzy na míru podle toho, co potřebují ke své práci. Oblíbená jsou v posledních letech vícedenní školení přímo u našich zákazníků z průmyslu. Některá probíhají ještě před rozhodnutím pořídit, nebo rozšířit 3D tisk do firmy, jiná už i s proškolením uživatelů na zakoupené technologie. Ale to jsme zase na druhé straně nabídky…

Ta je docela pestrá. Nemate začátečníky tolik možností?

Snažíme se začínat od úplných základů. Ale je jasné, že tak široký záběr technologií a odvětví, jakému se sami věnujeme, může být v prvním okamžiku zahlcující. I proto kurzy dělíme podle témat. Chceme ukázat, jak 3D tisk skvěle doplňuje tradiční metody výroby, rozšiřuje jejich možnosti, pomáhá vyrobit i dříve nevyrobitelné. Naši zákazníci si už vývoj a výrobu často ani nedokážou představit bez 3D tisku. I jejich příběhy a zkušenosti se snažíme předat dál. Aditivní výroba je u nás v průmyslu pořád tak trochu Popelkou, kterou zlaté časy širokého přijetí a využití ještě čekají. Její rozšíření závisí na správných informacích předaných těm správným lidem. I zde sehrává Akademie3D.cz klíčovou roli.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.