Atreon přináší na trh s hutním materiálem prozákaznický přístup

Atreon přináší na trh s hutním materiálem prozákaznický přístup Atreon, s.r.o. vydáno dne 17. listopadu 2022

Firma Atreon je nový hráč v oblasti prodeje hutního materiálu. Cílem jednatele firmy Patrika Dudy je stát se jedničkou mezi malými a středními odběrateli. Aktuálně prodává přes moderní e-shop a má jednu pobočku v Čelákovicích.

Atreon se věnuje maloobchodu i velkoobchodu, lepší příležitosti a větší prostor pro rozvoj firmy nachází v maloobchodu, kde zatím v České republice není celoplošně působící velká firma s širokým sortimentem a nízkými cenami.

Firmu Atreon jste začal budovat „na zelené louce“, proč jste si k investování vybral tento obor?

Patrik Duda: Měl jsem příležitost pochopit, jak tento trh funguje, a uviděl jsem velkou příležitost. V byznysech, kde jsem podnikal předtím, jsem si musel každého zákazníka opravdu zasloužit, o každého bojovat. V obchodu s hutním materiálem mi skoro připadá, že pravidlo „náš zákazník, náš pán“ platí naopak. O zákazníky není nouze a prodejci se chovají arogantně. Skoro jsem nevěřil vlastním očím, že tak velkou mezeru na trhu dosud nikdo neobsadil. Rozhodl jsem se tu příležitost využít a změnit tento trh k lepšímu.

Pokud je situace tak neuspokojivá, kde si lidé dosud hutní materiál obstarávali?

Je tu řada velkých firem, ale ty si většinou hospodaří na svém písečku. A v každém větším městě je nějaký lokální prodejce. Ale ti často nemají ani webové stránky. A pokud ano, tak rozhodně nemají e-shop. Třeba ve stavebninách je situace daleko lepší, ale v oblasti hutního materiálu náš trh hodně zaostává. Nevidím v České republice žádnou velkou firmu, která by se plošně věnovala drobným zákazníkům, a takovou firmou se stáváme my. Když si chce někdo koupit jednotky až nižší stovky kusu materiálu, tak my jsme přesně pro něj.

Co nového tedy Atreon přináší?

Jednoduše řečeno prozákaznický přístup. Do velice konzervativního prostředí jsme se rozhodli vnést standardy, které zákazníci dnes běžně všude očekávají. Počínaje prostou lidskou slušností, přes profesionální zákaznickou podporu až k snadnému nákupu on-line. Tak, jak je samozřejmé si kupovat spotřební zboží. Realita je dnes taková, že prakticky u žádného prodejce nemáte možnost on-line zjistit, jaký materiál a v jakém množství má na skladě, o on-line nákupu ani nemluvě. Právě tuto možnost my nabízíme, nakupovat jednoduše, rychle a online. Samozřejmě začínáme, má to své mouchy ale postupně vše ladíme  do dokonalosti.

Jak se e-shop osvědčuje vám?

Náš e-shop běží 2 měsíce funguje dobře, zákazníci ho využívají. Samozřejmě jej budeme dále vylepšovat. V první řadě doplníme dělení materiálu, to je teď jednoznačná priorita, kterou zákazníci potřebují. Později chceme evidovat i přesnou skladovou dostupnost a mnoho dalších funkcí

Cílíme především na lidi, kteří odebírají v jednotkách desítkách až nižších stovkách kusů a dosud tu pro ně možnost on-line nákupu neexistovala. E-shop je jedna z věcí, kterou se odlišujeme od ostatních, ale nikoho nenutíme jej využívat. Pro ty, kteří na on-line nejsou zvyklí, jsme připraveni prodávat normálně, jak jim to vyhovuje: můžou si přijet na pobočku nebo zavolat a domluvit se.

Jak plánujete budovat síť poboček?

V Čelákovicích jsme otevřeli před dvěma měsíci první pobočku. Aktuálně máme 10 zaměstnanců. Plány máme ambiciózní a dosavadní výsledky nám dávají za pravdu, takže v první polovině příštího roku budeme otevírat druhou pobočku a do konce roku pak ještě jednu nebo možná dvě další. Právě pro menší klienty je dostatečná síť poboček důležitá. Dodavatelé, kteří obchodují jen ve velkém, si vystačí se dvěma pobočkami v republice, ale naše strategie je jiná. V horizontu tří let chceme mít síť 10 až 15 poboček.

Kromě materiálu nabízíte i výrobu, co si u vás může zákazník poptat?

Soustředíme se na zámečnickou výrobu. Nedisponujeme zatím obráběcími a pálicími stroji, k tomu dojdeme až později. Typické výrobky jsou určeny pro stavební firmy: branky, ploty, železné konstrukce, mříže a podobně. Další velkou a perspektivní oblastí jsou armatury. Nabízíme možnost ohybu roxorů či výrobu třmínků.

Jak máte vyřešenou dopravu?

Momentálně rozvážíme jen v rámci Středočeského kraje. Využíváme totiž jen svoji vlastní autodopravu, díky které můžeme prodávat za nejlepší ceny. Externí dopravní služby by zvedly cenu na pro nás nepřijatelnou úroveň. Za cestu, kterou my zvládneme za 500 korun, by nám, potažmo zákazníkovi, naúčtovali 1 300 Kč. Na dopravě nic nevyděláváme, bereme to jako službu pro zákazníka, díky tomu můžeme nabídnout rychlou pružnou dopravu za přijatelnou cenu. Kdokoliv si může zboží přijet vyzvednout do Čelákovic vlastním vozem. U velkoobchodu samozřejmě externí dopravu využíváme, ale to se pohybujeme ve zcela jiných číslech.

Jak se vám daří držet sortiment teď, v době nefunkčních dodavatelských řetězců?

Alespoň v našem oboru je doba problematických dodávek za námi. Příležitostné výpadky se objevují, ale není to kolaps celého systému, jak se o něm mluvilo. I zboží, které nemáme skladem, dodáme zákazníkovi nejpozději do tří až 7 dnů, což je dnes obvyklá doba. Co stále existuje, to je nestabilita cen. Kolísání do 10 % ceny je běžné a musíme s ním pracovat. Naštěstí díky tomu, že se soustředíme i na maloobchod, nám to nepřináší tak velká rizika.

Kde vidíte Atreon za 5 let?

Za pět let musíme mít vybudovanou síť poboček po celé republice. A budeme expandovat i do zahraničí. Asi nedosáhneme největší obratů mezi naší konkurencí, protože cílíme na menší klienty, kde se tolik peněz neprotočí. Ale jednoznačně počítám s obratem v miliardách.

Shrňte prosím na závěr ještě stručně, proč bych si měl jako dodavatele vybrat právě vás.

Člověku, který je živnostník, drobný podnikatel nebo kutil nabízíme bezkonkurenční rychlost a flexibilitu, s níž mu dodáme veškerý materiál, který potřebuje. Typický zámečník objednává několik různých materiálů, málokdy se mu povede, aby mu je všechny nabídl jeden dodavatel, takže musí brát minimálně ze dvou zdrojů. Náš sortiment je velmi komplexní a i to, co nemáme na webových stránkách, vždycky umíme sehnat. Další naše silná stránka je cena, určitě patříme k nejlevnějším na trhu. Velkoobchodním zákazníkům při objednávkách minimálně v jednotkách tun nabízíme totéž, jen se více hraje na cenu, i v tom jim umíme vyjít vstříc.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.