České talenty a objevy na EXPO v Dubaji

i1676421813 Ing. Tomáš Trojan
— vydáno 10. ledna 2022

Epidemii covid-19 navzdory nyní dubajskou poušť navštěvují milióny turistů. Láká je o rok odložená a sedmi miliardami dolarů zainvestovaná výstava Expo 2020 s téměř třemi stovkami expozic. Česká delegace prezentuje dvě desítky stálých exponátů.

Z rekordních 192 vystavujících zemí udržuje Česká republika zasmluvněnou pozici přímo u jedné ze tří hlavních bran futuristického areálu. Pokud však přicházíte z druhé strany, názvu Czech Spring si ani nevšimnete. Před pavilonem zaujme největší národní exponát, kterým je téměř pětimetrová socha Victoria Robotorum z jediného kusu žuly. Při vstupu do pavilonu pozornost turistů ihned upoutá plzeňská restaurace s hydroponickou stěnou společnosti GreeenTech, umožňující kuchařům osvěžit pokrmy podávané hostům čerstvými bylinkami, zatímco unikátní projekt S.A.W.E.R. (Solar Air Water Earth Resources) pocházející z akademické půdy ČVUT v Praze a Botanický ústav Akademie věd ČR snadno přehlédnete. Byla by to ale škoda, autonomní systém poháněný solární energií dokáže i v extrémně suchém a horkém klimatu získat vodu, kterou je možné použít pro lidskou spotřebu, napájení zvířat nebo zavlažování rostlin. Ze vzduchu s pouhou 15procentní vlhkostí dokáže vyprodukovat 100 litrů pitné vody denně. Podle vystavovatelů již o zařízení projevilo zájem téměř dvacet potenciálních investorů z Dubaje, Malajsie, Indie, Austrálie, Rijádu nebo Mexika. Cena za jednu licenci může vynést řádově až desítky miliónů korun. V přízemí české expozice dále upoutá pozornost turistů monumentální světélkující exponát Golden Rain, který instalovala společnost LASVIT. Návrh Maxima Velčovského kombinuje kovová vlákna s tradiční sklářskou výrobou a moderními technologiemi. V prvním patře doprovází výstavu exponáty Lázní Darkov a společnosti Crystal Caviar. Výrazně do výstavy investovala společnost Prusa Research, která prezentuje automatizovanou 3D tiskovou farmu Prusa Pro AFS (Automated Farm System) nové generace s exponátem The Future of Manufacturing. Řešení s volitelným počtem 3D tiskáren automaticky sklízí a vydává tištěné modely. Ideální je pro malosériovou výrobu. V rámci výstavy Expo 2020 si mohou návštěvníci navrhnout vlastní sněhovou vločku, kterou automatizovaná farma vytiskne z fluorescenčního plastu a po dokončení výroby přesune do výdejního portálu. Vločku můžete vložit do rostoucí skulptury, která je součástí unikátní expozice.

Robotická linka, za jejímž vývojem stojí PSI a CEITEC, dokáže navrhnout vhodnou péči o rostliny, jejichž stav průběžně sleduje.  

Technologii 3D tisku doplňuje robotické rameno, jehož autorem je VUT v Brně. Společně s českou firmou Fillamentum prezentují tisknutelný a 100% biologicky rozložitelný materiál NonOilen. Hlavní myšlenkou robotického 3D tisku s názvem Compostable NonOilen Robotyping je ekologicky udržitelná aditivní výroba s minimálním dopadem na životní prostředí. Na robotické rameno navazuje plně automatizovaný exponát We Speak Plantish od společnosti PSI. Fenotypizační linka dokáže číst genetické informace rostlin jen na základě jejich reakcí na světlo a hudbu. Fronty turistů na českou expozici neočekávejte. Ty byly u nejsilnějších světových konkurentů jako jsou Německo, Čína a Singapur. Nelze opomenout domácí Spojené arabské emiráty s pavilonem ve tvaru sokolích křídel a samostatnou expozici společnosti Emirates, která láká turisty na budoucnost v letecké dopravě. Vážíme si zejména myšlenky udržitelnosti výstaviště. Po skončení Expa vznikne z pavilonů rezidentní a komerční čtvrť, která nabídne prostory pro práci, bydlení a zábavu. Není tomu jako u většiny olympijských městeček, které s odstupem času zarůstají plevelem. A udržitelnost si berou pořadatelé opravdu za slovo. Z pavilonu udržitelnosti vznikne muzeum. Pořadatelé Expa očekávají návštěvnost na výstavišti o rozloze 600 fotbalových hřišť přibližně 25 miliónů návštěvníků, a to i navzdory celosvětové pandemii. Že jde možná o příliš ambiciózní cíl, naznačuje první měsíc, kdy dorazilo kolem tří milionů lidí a je tedy co dohánět.

Z pohledu vysokého technického potenciálu sklízí česká expozice kritiku, jelikož některé významné exponáty snadno přehlédnete. Lidově řečeno, máme co nabídnout, jen to neumíme vhodně prodat. Když už jsme zmínili fotbal, ten bude po Expu opět koncentrovat turisty na Blízkém východu. Centrem dění bude nedaleký Katar.

Ve spolupráci firmy Fillamentum a VUT v Brně vzniklo robotické pracoviště, které tiskne zahradní bloky SANDIQ ze 100% biodegradabilního materiálu NonOilen. 

  

Řada exponátů odkazuje na stoleté výročí českého slova robot. V pozadí září umělecká instalace od Maxima Velčovského, ilustrující, že v poušti má voda cenu zlata. 

 

Další článek: 7 osobností na Business stagi konference FENOMÉN