Crew Dragon úspěšně dopravil americké kosmonauty do vesmíru a zpět

Tomáš Trojan vydáno dne 3. srpna 2020

Jednoznačný úspěch Elona Muska a jeho firny Space X potvrdil bezpečný návrat astronautů Roberta Behnkena a Douglase Hurleyho. Přistáli na hladinu Mexického zálivu v neděli 2. srpna.

Doslova novou kapitolu amerického vesmírného výzkumu odstartoval společný projekt americké vládní agentury NASA a soukromé firmy Space X, která patří miliardáři Elonu Muskovi. Tento let, označovaný Crew Dragon Demo 2, ostartoval 30. května a dopravil 2 astronauty na vesmírnou stanici ISS.

Přelomovým byl tento let z několika důvodů. Jednalo se o první ryze americký pilotovaný let od ukončení éry raketoplánů. Druhou „novinkou“ bylo přistání do moře. Dokonalou kontrolu nad strojem při přistání mívaly právě raketoplány, ale posádka Crew Dragon opět přistávala na hladinu, tak jako kdysi mise Apollo. Poslední přistání kapsle s posádkou do moře na padácích proběhlo před 45 lety. A konečně, jak již bylo zmíněno, partnerem NASA se stala soukromá americká společnost. Značnou trhlinu tím dostává americko-ruská vesmírná družba a začíná spojenectví výzkumu s byznysem.

Označení Crew Dragon Demo 2 naznačuje, že hlavní účely mise byly především testovací. Zkouška dopadla na výbornou a další lety ve stejné režii se již chystají, nejbližší je naplánován na září 2020.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.