Kluzné pouzdro lepší než klasické ložisko? V některých aplikacích to rozhodně platí

HENNLICH s.r.o.
— vydáno 14. dubna 2020

Těžké stroje v zemědělství či stavebnictví jsou vystaveny extrémním podmínkám. Kluzná pouzdra z moderních, vysoce odolných materiálů jsou v takových případech alternativou, která nabízí vysokou životnost a samomazný provoz.

Využití dvou typů materiálů při konstrukci zajišťují, že kluzné pouzdro se dokáže vyrovnat i s extrémním zatížení hran. Je to díky tomu, že iglidur Q2E má obal z tvrdého polymeru a tribologicky optimalizované jádro složené z iglidur Q2. Při použití pro kluzná pouzdra o průměru 20 milimetrů je tento materiál také velmi rozměrově stabilní a odolný proti opotřebení i při vysokém zatížení až 700 tun. Díky ochrannému pouzdru je kluzné pouzdro velmi robustní a dosahuje delší životnosti, jak igus prokázal v laboratorních testech. Při testu otáčení materiál vydržel radiální zatížení 130 MPa. iglidur Q2E je zpočátku k dispozici pro průměry hřídelí 20, 25, 30 a 40 mm.

Firma igus tak rozšířil sortiment kluzných pouzder pro náročné aplikace a uzavírá mezeru mezi stávajícími kluznými pouzdry a řešeními z kovu a kompozitů. „Kluzné pouzdro sestává z vysoce výkonných plastů, a proto je zcela samomazné a korozivzdorné. Absence mazání umožňuje bezúdržbový provoz kluzných pouzder a zabraňuje poruchám stroje kvůli nedostatečného mazání,“ říká Tomáš Vlk, produktový manažer pro kluzná pouzdra iglidur ve společnosti HENNLICH. A dodává, že centrální mazací systémy na strojích tak již nejsou nutné.

Díky kluzným pouzdrům již nečistoty neulpívají v bodech uložení, což minimalizuje jejich opotřebení. Navíc do životního prostředí neunikají žádné mastnoty a oleje. To také snižuje spotřebu maziva. Další výhodou je efektivní výroba kluzných pouzder, která probíhá formou vstřikování.

Další článek: 3D tisk jako zlatá labuť, současná situace ukazuje potenciál aditivní výroby