Konference 3D-ARMY představí využití 3D tisku ve zbrojním průmyslu

3d-army-25-01

Redakce Redakce
— vydáno 20. května 2025

3D tisk je strategickou technologií ve vývoji a výrobě moderních zbraní, dronů a vojenské techniky. Jeho konkrétní aplikace představí mezinárodní konference 3D-ARMY, která proběhne 29. 5. v rámci veletrhu IDET pod záštitou Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Inzerce

3D tisk zbraní se dostává do povědomí široké veřejnosti především kvůli bulvárním zprávám o šíření návodů pro výrobu zbraní přes internet. Také toto téma bude na konferenci 3D-ARMY otevřeno – odborníci na výrobu zbraní a zástupci kriminální policie pohovoří o tom, jaká rizika v tomto ohledu právě 3D tisk reálně představuje.

Jádro konferenčního programu ovšem tvoří všemožné způsoby legitimního využívání aditivní výroby ve zbrojním průmyslu. Účastníci se mohou těšit na zcela unikátní informace a zkušenosti z projektů realizovaných nejen v České republice, ale také v dalších zemích – od USA přes Německo po Izrael.

Připraveno je dvacet prezentací. Za všechny zmiňme český projekt konsorcia firem PBS, ONE3D a HiLASE, které se budou podílet na vývoji komponent pro stíhačky Lockheed Martin F-35. Tato zakázka je významná mj. právě také rozsahem zapojení aditivní výroby, který obnáší pořízení zdaleka nejdražší a největší 3D tiskárny na výrobu kovových dílů ve střední Evropě, jež bude letos nainstalována v moravské Mohelnici.

3D tisk je dnes nepostradatelnou součástí výbavy armád NATO a jejich dodavatelů. Ti těží z aktuální bezpečnostní situace ve světě, v jejímž důsledku roste nejen výrobní poptávka v obranném průmyslu, ale navíc jsou k dispozici podpůrné finanční programy, které přispívají k vývoji nových technologií významnými finančními injekcemi. Také těmto iniciativám bude na konferenci věnován prostor.

Průzkum provedený odborným garantem konference Ing. Janem Homolou odhalil, že pro dodavatele 3D tiskáren je už zbrojařina významnějším zdrojem poptávek než automobilový průmysl (o nějž se dosud do značné míry opírá české hospodářství). Čtvrtina firem vnímá zbrojní výrobu jako zásadní obor, pro dalších téměř 60 % podniků je to obor velmi významný.

Tento trend potvrzují tvrdá data: například americké ministerstvo obrany v roce 2024 investovalo do 3D tisku téměř 1 miliardu dolarů a během následujících pěti let se mají výdaje tímto směrem téměř ztrojnásobit. České výrobní firmy mohou z tohoto trendu těžit nejen díky vysoké expertíze tuzemského strojírenství, ale také proto, že je u nás na rozdíl od okolních zemí 3D tisk na podobně vyspělé úrovni, jako například v Německu.

Konference 3D-ARMY nabídne svým účastníkům prostor pro získání užitečné inspirace a navázání nových kontaktů s cílem podpořit prostřednictvím jedinečných schopností 3D tisku inovativnost českého zbrojního průmyslu jako celku.

Podrobné informace o konferenci 3D-ARMY najdete na webu www.3d-army.com.

Pořadatelé 3D-ARMY již nyní zvou také na následující konferenci DefenCEO, která proběhne 8. října na MSV v Brně. Manažerský summit za účasti rozhodujících hráčů z veřejné i soukromé sféry se zaměří na to, jak se mohou české výrobní firmy prosadit v dodavatelských řetězcích pro obranu a bezpečnost.