Laserové svařování je skutečně tak snadné, jak vypadá

_tt_01_fanuci

FANUCI
— vydáno 23. ledna 2024

Příklady z praxe přímo v České republice ukazují, že laserové svářečky vyrobené v Číně si získávají důvěru a oblibu i u našich strojařů. Tato technologie neumí všechno, ale v celé řadě aplikací má potenciál v krátké době nahradit tradiční svářečské metody.

Svařování je genderově nejvyváženější strojírenský obor, protože na jednoho svářeče připadá jedna svářečka. Jsou ale i svářeči, kterým jedna nestačí, a zejména jim je určen tento článek věnovaný relativně nové technologii laserového svařování. Několik let již na youtube běhají videa s ukázkami neskutečně snadného svařování a čištění povrchů, všechno vypadá tak dokonale, že se ani nechce věřit, že tato technologie je dnes běžně dostupná a skutečně spolehlivá. Samozřejmě řada videí realitu trochu vylepšuje a rychlost práce přehání, ale v zásadě jde opravdu o převratný pokrok.

Pracovníci z opavské firmy TigTech se už před dvěma lety rozhodli, že půjdou do rizika a laserovou svářečku objednají a vyzkouší. Po počátečních testech se dostavilo nadšení a zanedlouho se firma TigTech stala výhradním zástupcem společnosti FANUCI. Prošlapali českým svářečům cestičku a nyní si již každý může koupit laserovou svářečku FANUCI s českou zárukou.

Vývoj trval desetiletí

Historie laserového svařování sahá daleko do historie. První testy přišly spolu s výkonnými lasery již v 60. letech 20. století, ale trvalo až do současnosti, než se všechny dílky technologie vyvinuly do plně funkčního a cenově dostupného celku. Výhody využití laseru namísto elektrického oblouku jsou očividné: Místo tří plynů stačí pro laserové svařování jediný nejlevnější ochranný plyn, a to dusík. Přenos tepla do svařovaného materiálu je ve srovnání s TIG svařováním nepatrný, to je výhodou vždy, ale pravou revoluci to přináší do svařování plechů a jiných tenkostěnných dílů. Odpadají potom následné operace rovnání nebo výroba složitých přípravků pro odvádění tepla. Rovněž brusičům s pořízením laserové svářečky práce výrazně ubyde. Svar po laserovém svařování je vzhledově čistý a stejnoměrný po celé délce. Svařování laserem je snadné a rychlé, může být rychlejší až desetinásobně než TIG. Synergie všech těchto výhod může přinést zefektivnění svařování o stovky procent. Máte právo pochybovat, ale odpověď na nedůvěru je snadná: Každý zájemce o tuto technologii si může vlastnoručně svářečku FANUCI vyzkoušet na svém vlastním dílu, který si doveze do firmy TigTech.

Dá se věřit čínské produkci?

Firem, které laserové technologie nabízejí, je hodně, skoro všechny své svářečky produkují v Číně. Na svářečku za půl milionu máme určitě jiné požadavky než na dvoudolarové hodinky z Alliexpresu. Jenom někdo hodně odvážný nebo nerozumný si stroj jen tak objedná bez předchozí zkušenosti. Marek Čech, jednatel firmy TigTech, patří mezi ty odvážné a spolu se svými kolegy dlouho v dostupných materiálech hledal to nejlepší řešení. Našli firmu s polským majitelem, která vyrábí svářečky v Číně, ale poskytuje podporu a servis z Gdaňsku, to už bylo přijatelné riziko.

Čeští průkopníci

Je třeba zmínit, že TigTech je původně výrobní firma, která se dlouhodobě věnuje zejména svařování hliníku. Svářečku FANUCI třetí generace si pořídili pro vlastní výrobní potřeby a překonala jejich očekávání. Záhy se tedy zrodil oboustranně výhodný plán a TigTech se stal výhradním zástupcem firmy FANUCI na českém trhu. „Prodáváme svářečky, s nimiž máme osobní zkušenost. S polskými kolegy máme výbornou spolupráci. Jsme si jisti, že jsme vsadili na dobrého výrobce, který je dlouhodobě na technologické špičce oboru, a ještě dlouho se tam díky desítkám vlastních patentů udrží,“ vysvětluje Marek Čech.

Stručný přehled nabídky

Aktuální sortiment obsahuje čtyři stroje různého zaměření. Vlajkovou lodí je ruční laserová svářečka FANUCI 4.0 PRO GENX ve čtyřech variantách výkonu od 1000 do 3000 W. Srdcem stroje je patentovaný laserový zdroj, na který navazuje optická soustava pro konstantní a stabilní výkon paprsku. Vodní chlazení poskytuje nepřetržitý chod stroje bez rizika přehřátí.

Trochu odlehčenou verzí je laserová svářečka FANUCI 4.0 ULTRON GENX s hmotností 85 kg a výkony od 1000 do 2000 W. Následuje ještě menší přenosná verze FANUCI 4.0 PORTABLE s 62 kilogramy a verzemi o výkonu 1000 a 1500 W. Všechny tři typy svářeček jsou vybaveny moderními technologiemi, které osloví i nastupující generaci svářečů: intuitivní ovládání na barevném dotykovém displeji – plně lokalizováno do českého jazyka, bezporuchový podavač drátu, dvě verze laserových hlavic atd.

Pokud jde o materiály, nabízí tato technologie svařování oceli, nerezu, hliníku, mědi a dalších
kovů a slitin. „Máme dobré zkušenosti i se svařováním ne zcela obvyklých materiálů. V takovém případě je nejlepší si konkrétní aplikaci předem vyzkoušet. Měli jsme tu zákazníka, který se zabýval hromosvody. Potřeboval přivařit pozinkovaný šroub na měděnou destičku a nebyl v tom žádný problém, svar odolal i několika ranám těžkého kladiva,“ uvádí příklad Jiří Rak, vedoucí prodeje ve firmě TigTech.

Vedle technologií pro svařování je v nabídce i laserová čistička FANUCI FUTURA 4.0 GENX. Čištění laserem je bezkontaktní proces, při kterém dojde k odstranění nepatrné povrchové vrstvy. Tento proces je ekonomický a zároveň šetrný k životnímu prostředí, protože nevyužívá žádné abrazivo. Je vhodný pro čištění celé řady materiálů, například pro odstraňování nátěrů, rzi, ale i mastného povrchu kovových dílů. Oblíbený je laser pro odstraňování oleje ze slévárenských forem. Ale užívá se i pro údržbu kamenných či dřevěných povrchů. Možnosti jsou téměř nevyčerpatelné.

Jedním nebo dvěma dráty?

Zákazníci si mohou vybrat ze dvou typů laserových hlav. Kritériem pro výběr bude hlavně požadovaná robustnost svarů.

Laserová hlava 4v1 je osvědčená verze dodávaná k předchozím generacím svářeček FANUCI a její hlavní předností je univerzálnost. Kromě svařování umí také čistit svary, řezat plechy a čistit na dálku rezavý, zoxidovaný nebo barvený materiál. V kombinaci s touto svařovací hlavou se dodává svářečka spolu s podavačem jednoho drátu a je skvělou volbou pro výrobní program svařování plechů a slabších konstrukcí.

Novějším typem je laserová hlava 2W, která kromě horizontální oscilace paprsku (jako u hlavy 4v1) umožnuje kmitání paprsku i ve vertikálním směru. V důsledku toho paprsek může opakovaně přejíždět po svařenci v definovaných vzorech a vytváří tak kvalitnější průvar materiálu a dokonalé rozlití přídavného drátu. Tato hlava se dodává se svařovacím strojem v kombinaci s podavačem dvou drátů, který dokáže přidat do lázně dva dráty o průměru 0,8–1,6 mm. Výsledkem jsou potom robustní svary. Tím také dává možnost vyplnění větších mezer mezi svařovanými materiály. Tuto hlavu v kombinaci s dvojitým podavačem ocení především svářeči, kteří se potýkají s nepřesnostmi mezi svařovanými materiály a při svařování silnějších konstrukcí. Dvojitý podavač se však dá snadno upravit i pro podání jednoho drátu. Výhodu svařování dvěma dráty nabízí u nás pouze svářečky FANUCI.

Zázemí českého dodavatele

Ve zkratce si shrňme, co získáte nákupem svářečky FANUCI. V první řadě budete svařovat 10 až 15krát efektivněji než s dosavadní TIG svářečkou. Obsluhu laserového stroje zvládne i nezkušený svářeč, což v době nedostatku kvalifikovaných pracovníků představuje sen mnoha zaměstnavatelů. Všechny svářečky FANUCI jsou kompletně v češtině. Odladění technologie ještě před nákupem může proběhnout na severní Moravě u prodejce. Tam se do firmy TigTech také můžete obracet v případě servisu nebo oprav vašich zařízení. Pokud by náhradní díl neměli skladem, mohou ho objednat z centrálního evropského skladu v Polsku s dodáním do 24 hodin. Z těchto výhod plyne rychlá návratnost a dlouhodobá finanční úspora.

 

Další článek: Rotana investuje do nových technologií pro malé CBN nože na míru