LIBERTY Ostrava opět zprovoznila pec číslo 2

Firemní aktuality vydáno dne 27. srpna 2020

Opravy za více než 44 miliony korun si vyžádala vysoká pec, která je v provozu již od roku 1952, tedy téměř 70 let. Po čtyřměsíční odstávce opět běží a je schopna vyrobit až 3 200 tun surového železa denně.

„Dočasná odstávka pece nám umožnila pružně zareagovat na výrazné ochlazení poptávky v důsledku pandemie koronaviru a snížit skladové zásoby polotovarů, připravené na zahájení stavební sezony. Těší mě, že se nám povedlo uskutečnit všechny plánované opravy a splnit příslib spuštění pece do konce srpna. To je důkazem, že jsme schopni přizpůsobit své fungování situaci na trhu,” řekl Pascal Genest, generální ředitel LIBERTY Ostrava.

Po vychladnutí pece, které trvalo 40 dnů, protože vnitřní teplota za provozu dosahuje až 2 300 °C, byly zahájeny rozsáhlé opravy. Jejich součástí byla mimo jiné výměna chladicího potrubí a modernizace systému chlazení pece, dále se opravily ohřívače vzduchu, sazebny, skipové dráhy a prašník. Na opravách se spolu s LIBERTY Ostrava a její dceřinou společností LIBERTY Engineering Products Ostrava podílely také firmy z regionu jako například KADAMO, Hutní montáže Slovakia a Speciální výškové práce – Roland Babka. 

Podle staré hutnické tradice zapálil vrchní tavič hořáky pece fakulí s ohněm z jiné vysoké pece. „První odpich surového železa bude následovat přibližně po 20 hodinách, ale než pec vyrobí železo, které se bude moci začít používat k výrobě oceli, bude trvat ještě několik dní,“ vysvětlil Václav Habura, ředitel pro výrobu v LIBERTY Ostrava.

Vysoká pec č. 2, která je vysoká 35 metrů a jejíž konstrukce měří 70 metrů, byla poprvé slavnostně zapálena 1. října 1952.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.