MSV v Brně letos nebude, Veletrhy Brno chtějí podat žalobu na stát

i1676421813 Ing. Tomáš Trojan
— vydáno 25. června 2020

S nereálně nastavenými omezeními pro konání hromadných akcí nelze uspořádat úspěšný veletrh. Generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš si tentokrát opravdu nebral servítky: „S péčí řádného hospodáře nám nezbývá než podat žalobu na stát.“

Inzerce

Z dnešní tiskové konference bylo zřejmé rozhořčení pořadatelů MSV v Brně na absurdní podmínky, které jsou aktuálně nastavené pro pořádání veletrhů. Pro splnění podmínek by bylo nutné oplotit jednotlivé haly, přičemž v každém pavilonu by smělo být v jeden moment jen 1 000 osob, a to včetně vystavovatelů.

Pravidla pro konání veletrhů jsou zklamáním

„Oznámená pravidla pro konání veletrhů ze strany Ministerstva zdravotnictví nelze na MSV aplikovat. Tato pravidla popírají logistiku veletrhu o rozsahu MSV. Strojírenský veletrh by již nebyl veletrh,“ uvedl vedoucí manažer veletrhu Michalis Busios. Vystavovatelé MSV netrpělivě čekali na hygienicko-bezpečnostní pravidla. Od března byli udržování v nejistotě jeho konání a s nimi i všichni vystavovatelé.

„Vystavovatelé a návštěvníci žádná omezení nechtějí. Chtějí si podávat ruce, komunikovat. Musejí se po veletrhu volně pohybovat. Nemohou být vázáni na jeden sektor při omezeném počtu tisíc osob, aniž by se mohli pohybovat volně po výstavišti,“ upřesňuje Busios námitky pořadatele.

Bez zahraničních partnerů by veletrh již nebyl mezinárodní 

Jak potvrzují výsledky průzkumu Veletrhů Brno (BVV) mezi vystavovateli, nedílnou složkou veletrhu je jeho mezinárodní dopad. Ten se ovšem za stávající situace vytrácí. Omezení globálního cestování, doposud uzavřené hranice EU pro mimoevropské země a riziko opětného uzavření hranic znemožňují realizaci vysoce mezinárodní akce.

Veletrhy Brno teď musí šetřit každou korunu

Situace BVV je skutečně nezáviděníhodná. To, co ekonomice škodí nejvíce, je nejistota a v ní se Mezinárodní strojírenský veletrh zmítal několik posledních měsíců. Kdo je toho viníkem bude patrně rozhodovat soud, na který se hodlají Veletrhy Brno obrátit.

Aktuálně BVV jedná s městem Brnem (jediným vlastníkem BVV) o odpuštění daně z nemovitosti, která ročně činí 4 miliony korun a je jen jedním z fixních nákladů, kterými je výstaviště zatíženo.

Jiří Kuliš pozval novináře srdečně na kávu, ale jak sám poznamenal, na chlebíčky, natož oběd, již v rozpočtu peníze nejsou. Finanční rezervy vystačí BVV do konce roku, další financování je v jednání.

Všichni vyhlížíme rok 2021 

Příští MSV v Brně je ohlášen na 13.–17. září 2021. Je slušná šance, že po roční odmlce budou ambice firem velké a dočkáme se mimořádného ročníku.

Strojirenstvi.cz vám nabízí řadu možností, jak být vidět

I v této situaci je web Strojirenstvi.cz připraven pomáhat firmám předávat informace rychle a efektivně k jejich cílové skupině. Kromě magazínové části se stále stoupajícím počtem čtenářů, nabízíme kalendář událostí, nabídku pracovních příležitostí a v těchto dnech zahajujeme provoz on-line strojírenského bazaru.

V říjnu budeme bez výraznějších omezení pořádat tradiční Fórum aditivní výroby. Jedná se o nejvýznamnější oborovou událost u nás, která ukáže nejmodernější technologie profesionálního 3D tisku a možnosti jejich uplatnění v české praxi.

Další článek: Zrušení MSV 2020 v Brně – otázky a odpovědi, které vás mohou zajímat