Pardubice se na tři dny staly centrem robotiky a automatizace

Stäubli Systems, s.r.o.
— vydáno 22. června 2023

Ve výstavním centru Ideon v Pardubicích proběhl 6. a 8. června třetí ročník Technology Days firmy Stäubli. K vidění byly robotické buňky v akci, k vyzkoušení virtuální realita pro přiblížení robotických aplikací a k poslechu pak zazněla série zajímavých přednášek. Velkým tahákem však byla česká premiéra nejnovějšího robota Stäubli AGV – PF3.

Inzerce

Letošní jaro je zajímavými akcemi do slova a do písmene nabité k prasknutí. Ať už vás zajímají oblasti obrábění, informačních systémů, 3D tisku nebo třeba návrhy konstrukcí či roboty a umělá inteligence, mohli jste si od dubna do poloviny června rozhodně přijít na své a vybrat si z pestré nabídky odborných akcí. Pokud je vaší doménou automatizace a robotika mohli jsme se pak docela dobře setkat v Pardubicích na Technology Days s firmou Stäubli. Tato událost se těší velké oblibě, v minulosti dokázala přilákat téměř 1000 odborníků z různých výrobních podniků z České republiky. Jejím cílem je představení nejnovějších pokroků a inovací v oblasti robotiky a automatizace. I letos, tentokrát na výstavní ploše centra Ideon, prezentovali vystavovatelé svá řešení pro četné oblasti průmyslu, nejmodernější produkty i technologie. To vše bylo navíc korunováno odbornými přednáškami, jež probíhaly po celou dobu konání akce. A hned první den měli návštěvníci exkluzivní možnost vyslechnout přednášku globálních klíčových manažerů Stäubli Adriena Brouillarda, Lionela Schaala a Baptista Ligota, na téma: Jak automobilové megatrendy mění oblast automatizace, nebo poutavou přednášku českého ekonoma Lukáše Kovandy, jenž se zaměřil na téma investičního potenciálu českého průmyslu v době vysoké inflace. Ti, co bedlivě poslouchali si jistě oddechli, neboť jejím důležitým poselstvím mimo jiné bylo, že české veřejné finance na tom nejsou tak zle, jak nám denně předkládají média pod tíhou různých politických nátlaků.

Česká premiéra nejnovějšího Stäubli AGV – PF3

Stäubli Robotics je předním mezinárodním hráčem v oblasti průmyslové automatizace, který svým zákazníkům nabízí výkonná a vysoce přesná řešení, od průmyslových robotů SCARA, šestiosých průmyslových robotů a cobotů až po mobilní robotické systémy a AGV řešení, jež lze využít v řadě průmyslových odvětví. Portfolio platforem AGV poskytuje uživatelům vynikající výkon, jako je všesměrový (omnidirectional) pohyb, vysoká přesnost polohování 5 mm a robustnost při přepravě břemen od 1,5 tuny až do 450 tun. AGV – PF3 je nejnovější platforma Stäubli, kterou návštěvníci v Pardubicích viděli jako první v České republice. Ultrakompaktní konstrukce umožňuje přenášet a zvedat až třítunové užitečné zatížení s vysokou přesností polohování (+/-5 mm). Bezpečný a nízkoprofilový PF3 umožňuje přechod na výrobu budoucnosti a inteligentní pracovní postupy. Klíčové výhody lze pak shrnout do šesti bodů:

  • Velmi kompaktní konstrukce
  • Snadná integrace
  • Bezpečnost především
  • Průmyslově odolné komponenty
  • Snadná údržba
  • TCO – konstrukce s dlouhou životností
  • Spolupráce robotů v jedné buňce

Zájem návštěvníků vzbudila demonstrační buňka v níž čtyřosý a šestiosý robot pracují ruku v ruce. Robot TX2-60 zvládá procesy řezání při porcování masných a sýrových výrobků, zatímco primární balení provádí super rychlý robot TS2-60 SCARA. Toto řešení představuje skutečnou inovaci pro potravinářský průmysl, kde jsou vysoký výkon, flexibilita a bezpečnost vždy na prvním místě. K dalším zajímavým exponátům patřila nejnovější robotická demo buňka s robotickou automatizací v izolátoru – od manipulace s materiálem, přes plnění a uzavírání až po kontroly a balení. A čestné místo hned u vstupu do výstavní haly pak náleželo robotu High Dynamic Precision, který zajišťuje bezkonkurenční přesnost robotického laserového řezání.

A co spoluvystavovatelé?

Těch se v Pardubicích představily téměř dvě desítky. Je proto bohužel nereálné věnovat prostor všem, byť by si ho všichni díky svým zajímavým exponátům rozhodně zasloužili. Naši redakci pak zaujaly například prezentace firem SANEZOO, Murrelektronik a Lintech. Mimochodem expozice posledně zmíněné společnosti se po celou dobu naší účasti těšila opravdu velké návštěvnosti. Specializací této domažlické firmy, která v letošním roce slaví 30 let působení na našem trhu, je stavba jednoúčelových strojů určených k laserovým aplikacím. V Pardubicích Lintech představil robotizovanou buňku využívající dva laserové a jeden mikrobodový systém pro ukázku značicí aplikace a aplikace svařování heterogenních kovových materiálů. V buňce se v prvním kroku využije 50 W na vláknový laser pro značení eloxovaných vizitek. Během dalšího kroku jsou na vizitky pomocí 70W vláknového laseru v krytém boxu přivařována ouška z tenkého niklového plechu. Ve finále je na vizitky gravírován mikrobodovým systémem grafický motiv. Stanice rovněž disponuje kamerovým viděním pro automatické nalezení vizitky vložené do volného prostoru a čtečkou čárových kódů pro kontrolu správného provedení procesu značení. Značicí laserový systém byl představen v průmyslovém provedení, které díky speciálně navrženému krytování laserové hlavy zajišťuje nejvyšší bezpečnostní třídu provozu a není nutné tak laser integrovat do uzavřené stanice.

Společnost SANEZOO náležela k tzv. zlatým partnerům akce. Jde o inovativní firmu s replikovatelnými produkty pro vysoce inteligentní robotiku a automatizaci, jež aktuálně nabízí unikátní řešení pro automatizovanou kontrolu kvality a navádění robotů především pro výrobní průmysl. Kombinace systémů strojového vidění s robotickou manipulací, inteligentním osvětlením a myšlením podobným lidskému, umožnila společnosti SANEZOO uvést na trh již pěknou řadu průlomových inovativních výrobků.

Rodinná firma Murrelektronik pak stojí za veleúspěšným systémem VARIO-X, díky kterému lze dosáhnout stoprocentně decentralizované automatizace bez potřeby řídicích skříní. Vario-X je modulární systém s řešeními pro všechny potřeby strojů, která jsou promyšlena do nejmenších detailů – je flexibilní, škálovatelný, s možností montáže na stroj a kompaktní. Decentralizovaná automatizace v modulárním systému připravuje zařízení na budoucnost a poskytuje prostor v okamžiku, kdy kapacita výrobní haly dosahuje svých limitů.

Technology Days jsou zcela jednoznačně dobře propracovanou akcí, na které, i díky vhodně zvoleným spoluvystavujícím firmám, naleznete odpovědi na své otázky týkající se automatizace a získáte nové podněty pro další rozvoj vlastních technologií a výrobních postupů. Jsme si jistí, že pokud navštívíte jejich další ročník, rozhodně se nebudete nudit.

Další článek: Schneider Electric: co firma vytvořila za 30 let v České republice