Pozor na podvod – Registr Ekonomických Subjektů ČR žádá přes datové schránky poplatek za zápis do katalogu

Redakce Redakce
— vydáno 18. května 2020

Pokud jste zapsáni v obchodním rejstříku, možná i vám v uplynulých dnech do datové schránky dorazila výzva od „REGISTRU SUBJEKTŮ“, která po vás žádá úhradu 1000 Kč.

Aktualizováno (19. 5.): Věci v případě podvodného Registru Ekonomických Subjektů ČR vzaly nečekaně rychlý spád. Již během pondělí byl web rescr.cz nedostupný a den na to zcela odstaven od hostingu. Český statistický úřad, jako provozovatel oficiálního Registru ekonomických subjektů, k této aktivitě vydal vlastní upozornění a celou záležitost vyšetřuje Policie ČR.

Dokument v PDF je formátován velmi podobným stylem jako dopisy od Finanční správy a volí obdobně nekompromisní tón. Informuje vás, že „oddělení evidence právnických osob, jako správce databáze právnických osob shromažďující údaje evidované ve smyslu § 1 odst. 1 zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob…“ o vás vede údaje, které jsou zkopírovány z oficiálního obchodního rejstříku a rovnou vás „vyzývá k úhradě poplatku 1000 Kč“ za evidenci subjektu ve smyslu jakéhosi čl. IV všeobecných obchodních podmínek.

Na úhradu máte 10 dnů od doručení výzvy, každopádně NIC NEPLAŤTE.

Jedná se o nekalou obchodní praktiku ve stylu jiných tzv. katalogových podvodů, kdy vás provozovatelé nejrůznějších katalogů, do nichž jste se nikdy neregistrovali, žádají o vysoké poplatky za vedení informací o vaší firmě.

Výzva k úhradě od Registru Ekonomických Subjektů ČR.

Zákeřnost této nejnovější kampaně spočívá v tom, že bylo k její distribuci využito datových schránek a je zpracována profesionálně. Podíváte-li se však na web „Registru Ekonomických Subjektů ČR“, nenajdete na něm žádné kontaktní údaje, natož pak nějaké obchodní podmínky, odkazované ze samotného dopisu. Tento „registr“ zároveň nemá vůbec nic společného s oficiálním Registrem ekonomických subjektů, který spravuje Český statistický úřad.

Internetová doména rescr.cz má anonymního vlastníka a byla vytvořena teprve 13. 5. 2020. Web pak provozuje společnost „registr subjektů s.r.o.“, jejímž majitelem je Raúl Montenegro Mazas z Panamy.

Úhradou požadované tisícikoruny nejen že nic nezískáte, ale navíc hrozí, že po vás bude provozovatel onoho pochybného webu žádat další platby i v budoucnosti. Děje se tak například u jiných katalogů, které jsou zvláště aktivní směrem k nejrůznějším veletrhům, včetně veletrhů AMPER a MSV v Brně. Je potom neštěstí vidět, kolik společností z nepozornosti nebo nevědomosti těmto nesmyslným katalogům hradí částky ve výši i desetitisíců korun ročně.

Další článek: 5G umožní rozvoj chytrých továren, autonomních vozidel a dalších technologií