Pražská strojírna vysoudila od bývalého ředitele 27 milionů korun

Pražská strojírna a.s.
— vydáno 3. července 2020

O povinnosti Vladimíra Říhy, bývalého ředitele Pražské strojírny, zaplatit podniku 27 160 832 Kč rozhodl Vrchní soud v Praze. Po dvouleté právní bitvě bylo prokázáno, že za jeho vedení docházelo k chybám i podezřelým transakcím.

„Za vedení Vladimíra Říhy se firma propadla do ztráty 36 miliónů korun za rok 2016. Jsem rád, že alespoň část peněz, o které tak podnik přišel, se nám vrátí,“ řekl dnes Robert Masarovič, generální ředitel a předseda představenstva Pražské strojírny a.s.

Pražská strojírna, jejímž generálním ředitelem byl Vladimír Říha v letech 2007–2017, vyčítala svému bývalému manažerovi v žalobě celou řadu pochybení. Například i přesto, že Pražská strojírna exportuje velkou část své výroby, neměla za působení Vladimíra Říhy žádný bankovní účet vedený v eurech. Jen tím měl bývalý ředitel způsobit firmě škody na kurzových ztrátách ve výši přesahující 10 miliónů korun.

O skoro 1,7 miliónu korun měla Pražská strojírna přijít v důsledku nevýhodných prodejů ojetých osobních automobilů. Firma například prodala čtyři roky starou Škodu Superb Combi s pořizovací cenou 1,1 miliónu korun za pouhých 120 000 Kč nebo tříletou Škodu Yetti v pořizovací ceně 775 000 korun za 180 000 korun. V obou případech byla tato vozidla prodána za cenu nižší byla než zůstatková účetní hodnota.

Škodu přesahující 1 milión korun měl Vladimír Říha způsobit také uzavřením smlouvy s dnešním senátorem a bývalým prezidentským kandidátem Pavlem Fischerem. Ten měl pro firmu dělat průzkum trhu ve Francii, o výsledku jeho činnosti však nebyl ve firmě nalezen jediný doklad. Říha si podle žaloby také například nechal proplatit dvoutýdenní pobyt u moře v Itálii v ceně 255 332 Kč. Tuto cestu vykázal jako služební a nechal si od Pražské strojírny proplatit i stravné (tzv. diety).

Dalšími příklady jsou například nákup značkového oblečení v ceně 66 648 Kč nebo čerpání benzínu v ceně skoro 64 tisíc korun na služební platební kartu, ačkoliv služební vůz jezdil na naftu.

„K meritornímu projednání žaloby nakonec vůbec nedošlo, protože advokát pana Říhy včas nepodal odpor proti platebnímu rozkazu. Vedle 27 miliónů korun se nám podařilo vysoudit i úrok ve výši 8,5% ročně a náklady právního zastoupení. Celá částka je splatná do tří dnů od právní moci rozhodnutí. Vedle toho ve věci škod způsobených panem Říhou probíhá ještě šetření orgánů činných v trestním řízení,“ uzavírá JUDr. Lenka Příkazská z advokátní kanceláře HSP Partners, která Pražskou strojírnu zastupuje.

Další článek: Jednou z reakcí na koronakrizi bude rozvoj robotiky a automatizace