Rychlý přehled

  • Jihostroj: první průmyslová likvidace věčných chemikálií v Česku

    Photon Water Technology (dále jako „Photon Water“), dceřiná společnost skupiny Photon Energy N.V. se sídlem v Liberci, oznámila úspěšnou implementaci opatření na recyklaci průmyslových vod pro společnost Jihostroj s cílem účinného odstranění látek typu PFAS (per- a polyfluorované chemikálie nebo také „věčné chemikálie“), které představují závažné environmentální i zdravotní riziko.

    Pilotní testování potvrdilo účinnost technologie

    V roce 2023 proběhla v areálu jihočeské společnosti Jihostroj, tradičního českého výrobce pro vojenské i civilní letectví, pilotní fáze projektu, která ověřila funkčnost navržené technologie pro dva typy vod: odpadní vodu z galvanovny a dešťovou vodu z areálu závodu. Testování přineslo vynikající výsledky, které potvrdily vysokou účinnost navrženého řešení s účinností přes 99,5 %. Na základě těchto výsledků došlo mezi Jihostrojem a Photon Water k uzavření smlouvy na dodávku kontejnerového systému in-situ (přímo v lokalitě kontaminace) pro recyklaci odpadní vody z galvanovny s technologií na odstranění PFAS. Přidanou hodnotou navržené technologie je zároveň 70% míra recyklace vody zpět do výrobního procesu, a tudíž návratnost investice v řádu několika let. Zpracování a recyklace dešťové vody je ve fázi povolovacích procesů s realizací plánovanou v průběhu roku 2025.

    Inovativní technologie odstraňování PFAS z vod společnosti Photon Water je založena na kombinaci membránových procesů a aplikací selektivních iontoměničů, přičemž se s vysokou účinností využívá jejich synergického čisticího efektu jak na permeátové, tak na koncentrátové straně procesu. Tímto způsobem je v konečném důsledku kromě odstranění PFAS látek s účinností přes 99,5 % dosaženo také vysoké míry recyklace vody zpět do výrobního procesu. Technologie je řízena průmyslovým počítačem s dálkovým dohledem a grafickým výstupem přímo v aplikaci Photon Matic pro online sledování a řízení procesu.

    Perfluorované a polyfluorované sloučeniny jsou velkou skupinou široce používaných, průmyslově vyráběných chemických látek, které se hromadí v lidském těle a v životním prostředí a mají prokazatelně negativní dopady na zdraví obyvatel. Vzhledem k tomu dochází na úrovni Evropské unie i národních států k jejich stále intenzivnějšímu omezování a zákazu používání. Mezi místa nejvíce kontaminovaná látkami PFAS patří chemické závody, letiště a vojenské základny. Problém se však týká i velkého množství průmyslových podniků.

  • STERCH - INTERNATIONAL rozšiřuje výrobní prostory

    Výrobce přesných přípravků a výrobků z leteckého, vesmírného, jaderného a vědeckého průmyslu, firma STERCH – INTERNATIONAL, informoval na sociálních sítích o zahájení stavby nové výrobní haly. 1000 m2 obsadí technologie ultra přesného obrábění a pracoviště pro výzkum a vývoj v oblastech aerospace & space, elektronové mikroskopie a elektrických servopohonů.

  • Technologické dny Teximp slibují premiéru nového CNC stroje

    Po náročném dubnu, který byl ve znamení mnoha odborných akcí, je skutečně jen málo prostoru k vydechnutí. V letošním roce se firmy doslova předhánějí v pořádání dnů otevřených dveří, seminářů i online setkání. Premiéra nového obráběcího centra je však vždy velkým lákadlem a zaslouží si o něco větší pozornost. Společnost Teximp pořádá své Technologické dny již v příštím týdnu (20. 5.- 22. 5. 2025) a návštěvníkům slibuje českou premiéru horizontálního obráběcího centra KIWA KH-4200kai. Těšit se můžete i na RobTex – v praxi, dvě robotické buňky pro automatické zakládání obrobků se stroji HAAS a na mnoho dalších technologických vychytávek. Pro účast je nutné se registrovat a přikládám tak odkaz na webové stránky, kde najdete vše potřebné: https://www.teximp.com/udalosti-nahled/open-days-praha

    O dalších zajímavých událostech se dozvíte v kalendáři na Strojirenstvi.cz

     

  • Pacovské strojírny mění jméno

    V návaznosti na změnu majitele a začlenění společnosti do skupiny CHARVÁT Group, působí Pacovské strojírny od května pod novým názvem CHARVÁT Pacovské strojírny, a. s.. Sídlo společnosti, identifikační číslo i spisová značka zůstávají stejné. Všechny ostatní identifikační, kontaktní a bankovní údaje zůstávají též beze změny.

    Zdroj: pacovske.cz

     

  • Skupina CSG se díky nové divizi zaměří i na umělou inteligenci

    V rámci divize CSG Aerospace průmyslové a technologické skupiny CSG vzniká subdivize CSG AI. Sdružují se do ní již existující týmy softwarových společností divize CSG Aerospace. Nová subdivize bude tyto své týmy nadále rozvíjet a podporovat jejich již vznikající produkty. Počítá ale také s akvizicemi společností a startupů, které se oblasti umělé inteligence věnují. Cílem vytvoření CSG AI je zachytit aktuální trend rozvoje umělé inteligence a udržet tím konkurenceschopnost. Zatím nejdále je ve vývoji řešení založených na umělé inteligenci společnost CS Soft. Disponuje vlastním AI týmem, který již vytvořil několik řešení stojících na umělé inteligenci. Loni představil CS Soft nástroj, který dokáže predikovat cenu mědi na komoditních trzích. Na podzim pak produkt JATIS, jenž na základě historických dat optimalizuje průběh oprav letadel. Nově byl vyvinut produkt s názvem Tendera, jehož přínosem je, že umělá inteligence dokáže významně zkrátit čas při posuzování a vyplňování zadávací dokumentace při výběrových řízeních.

    Kromě rozvoje a posílení vlastních týmů a řešení v oblasti umělé inteligence se již v CSG rozhlížejí po možnostech, jak subdivizi rozšířit. Nemusí přitom nutně jít jenom o akvizice startupů a technologických společnosti. Ve hře je též spolupráce, například s vysokými školami a vědeckými institucemi. CSG a zejména její divize Aerospace už několik let spolupracuje prakticky se všemi technickými vysokými školami v zemi. Akvizice jsou ale nejpřirozenějším způsobem rozšíření subdivize. Takto získala CSG již v minulém roce společnost Smartoo, která následně ve spolupráci s Pocket Virtuality představila produkt Lumnio. Toto řešení umožňuje vzdálený servis pomocí rozšířené reality, ale například také digitalizaci pracovních postupů.

     

Zobrazit nejnovější