Rychlý přehled

  • Podívejte se, jak si elektroinženýr vyrobil vlastní 3D myš pomocí 3D tisku

    Levnou open source alternativu k profesionálním 3D myším pro konstruktéry vymyslel elektroinženýr Colton Baldridge. Své dílo nazval OS3M a velkou část jeho součástí lze vyrobit na 3D tiskárně. Srdcem OS3M je individuálně navržené 3D tištěné pouzdro s pružnými klouby pro přesné ovládání v několika osách. Sám autor představuje myš ve zveřejněném videu.

  • Prognózy Interact Analysis říkají, že v roce 2025 půjde ekonomika zase nahoru

    Nástroj Interact Analysis pro sledování produkce zpracovatelského průmyslu (MIO) podle posledních dat průběžně upravuje svoje výhledy. Rok 2024 bude pro většinu regionů těžký, ale v následujícím roce se předpokládá oživení a to nejen v Asii, ale i v USA a Evropě. Z evropských zemí se v roce 2024 očekává největší propad v Itálii: pokles zpracovatelského průmyslu o 1,5 %, konkrétně strojírenské výroby dokonce o 3,7 %. Ani výhled pro další země není příznivý: Německo o -0,8 % a ve Francie o -1,3 %. Celou studii najdete zde.

  • Rozšířená realita pro roboty KUKA ukáže včas rizika aplikace

    KUKA.MixedReality je software, který uživatelům umožňuje vizualizovat na telefonu prostředí robotických buněk a srozumitelně pomůže při spouštění nových aplikací. Software například simuluje pohyb robotu spolu s virtuálním chapadlem a odhalí případné kolize. Ty je pak v reálném prostředí snadné vyřešit dříve, než dojde k poškození robotu nebo chapadla. Zkušební verze KUKA.MixedReality je ke stažení v Google Play nebo App Storu, podrobnosti se dočtete u výrobce.

    Foto: KUKA
  • Nová metoda tisku kovových nanostruktur: vědci představili SLP technologii

    Současný tisk v nanorozlišení vyžaduje intenzivní záření z drahých femtosekundových laserů. Časopis Advanced materials uveřejnil novou metodu Sourabha Saha a Jungho Choie, která dokáže obdobné nanostruktury tisknout pomocí světla, které je miliardkrát méně intenzivní než světlo femtosekundových laserů. Technologie, kterou označili jako superluminiscenční světelná projekce (SLP), umožňuje rychlý tisk subdifrakčních nanostruktur o velikosti 210 nm.

    Foto: Courtesy Jungho Choi, Georgia Tech
  • Zemřel John Walker, tvůrce kdysi revolučního AutoCADu

    John Walker byl klíčovou osobností v historii CAD softwaru, když v roce 1982 spolu s dalšími 12 programátory založil americkou společnost Autodesk. Její nejslavnější a dosud extrémně populární software AutoCAD, vznikl jako první aplikace tohoto podniku pod původním názvem Interact.

    John Walker (v bílé košili uprostřed) s ostatními zakladateli Autodesku na fotografii z Walkerovy vzpomínkové knihy The Autodesk File.

    V roce 1985 pod Walkerovým vedením vstoupil Autodesk na burzu a jeho roční tržby rychle dosáhly desítek milionů dolarů. Když John Walker v roce 1986 opouštěl křeslo jejího prezidenta, byla už tenkrát – především díky AutoCADu – jedním z největších výrobců počítačového softwaru na světě. V současnosti Autodesk dosahuje ročního obratu přes 5 miliard amerických dolarů a nabízí desítky aplikací pro různé průmyslové obory. John Walker z Autodesku odešel v roce 1994, od počátku 90. let žil ve Švýcarsku. Zemřel 2. února 2024 ve věku 75 let.

Zobrazit nejnovější