Rychlý přehled

 • Zemřel John Walker, tvůrce kdysi revolučního AutoCADu

  John Walker byl klíčovou osobností v historii CAD softwaru, když v roce 1982 spolu s dalšími 12 programátory založil americkou společnost Autodesk. Její nejslavnější a dosud extrémně populární software AutoCAD, vznikl jako první aplikace tohoto podniku pod původním názvem Interact.

  John Walker (v bílé košili uprostřed) s ostatními zakladateli Autodesku na fotografii z Walkerovy vzpomínkové knihy The Autodesk File.

  V roce 1985 pod Walkerovým vedením vstoupil Autodesk na burzu a jeho roční tržby rychle dosáhly desítek milionů dolarů. Když John Walker v roce 1986 opouštěl křeslo jejího prezidenta, byla už tenkrát – především díky AutoCADu – jedním z největších výrobců počítačového softwaru na světě. V současnosti Autodesk dosahuje ročního obratu přes 5 miliard amerických dolarů a nabízí desítky aplikací pro různé průmyslové obory. John Walker z Autodesku odešel v roce 1994, od počátku 90. let žil ve Švýcarsku. Zemřel 2. února 2024 ve věku 75 let.

 • Škoda Auto vám umožní stáhnout model nové Octavie a vyrobit si ho na 3D tiskárně

  Foto: Škoda Auto/Printables.com

  Náhradní součástky do aut si doma zatím jen tak nevytisknete, ale skrze oficiální profil mladoboleslavské automobilky v databázi 3D modelů Printables si můžete stáhnout miniaturu faceliftované Škody Octavia a vytisknout si ji pro radost v měřítku 1:24. K dispozici jsou formáty STL, 3MF a předpřipravené tiskové úlohy pro 3D tiskárny od Prusa Research.

 • Continental propustí víc než 7 tisíc lidí a omezí vývoj automobilových komponent

  Křeč evropského automobilového průmyslu nepolevuje, po firmách jako Bosch, ZF nebo Škoda Auto oznámil masivní propouštění další prvoligový hráč. Divize automotive společnosti Continental restrukturalizuje svoje aktivity výzkumu a vývoje, v rámci kterých propustí 1750 lidí. Do roku 2028 chce firma snížit svoje výdaje na výzkum a vývoj ze současných 12 % na 9 % svých tržeb. Toho má být dosaženo zefektivněním zavedených provozů a zlepšením synergií mezi nimi. Dalších víc než pět tisíc lidí se dotknou škrty v rámci obchodních a administrativních pozic – na nich chce do roku 2025 firma ušetřit 400 milionů eur. Není bez zajímavosti, že se redukce stavů výrazně dotkne domovského Německa, odkud má být až 40 % propouštěných, zatímco Continental rozšiřuje svoje aktivity v Číně, kde naopak nabírá stovky lidí a investuje miliardy eur.

 • Loni promovalo 7 studentů v oboru Aditivní technologie na VŠB-TUO

  Studijní program specializovaný na aditivní výrobu je mezi českými vysokými školami ojedinělý. Různé univerzity zaujaly odlišné strategie výuky a obvyklé je u nás vyučovat samotstatný předmět věnovaný 3D tisku. V současnosti jediný ucelený studijní program s tímto zaměřením běží právě na Vysoké škole báňské. Do výuky je zahrnuta i praxe v Centru 3D tisku Protolab. „Očekáváme zvyšující se zájem studentů o tento moderní obor, a to nejen v bakalářské, ale i magisterské formě studia. Vzájemnou návaznost a prohlubování znalostí považujeme za stěžejní,“ říká garant magisterského programu docent Marek Pagáč z Katedry obrábění, montáže a strojírenské metrologie.

  Foto: VŠB
 • Robot vytiskl designové křeslo z recyklovaného polymeru PETG

  Designér Torres Chen je zároveň spoluzakladatel společnosti ARM Robotics, která realizovala konstantní 12hodinový tisk křesla z recyklovaného polymeru PETG. Tiskové zařízení si vyvinula sama firma ARM Robotics, pohyblivou částí je robotická ruka KUKA KR270, která nese trysku, jako materiál využívá peletky polymeru. Více fotografií naleznete zde.

  Foto: Torres Chen

Zobrazit nejnovější