Rychlý přehled

  • Robot s dotykovým senzorem čte slepecké písmo dvakrát rychleji než člověk

    Na univerzitě v Cambridge vyvinuli robot, který přejíždí dotykoým senzorem po textu Braillova písma a dokáže ho číst. Jeho podstatnou přidanou hodnotou je software s umělou inteligencí, díky kterému dosahuje při čtení dvojnásobné rychlosti než lidé. Přestože to nebyl původní záměr, může tento robot najít ještě další využití díky vysoké citlivosti senzoru. Jeho citlivost srovnatelná s lidskými prsty může pomoci při výrobě robotických rukou nebo protéz.

    foto: University of Cambridge
  • Po nehodě dveří stáhl Boeing svou žádost o bezpečnostní výjimku

    Boeing si uřízl ostudu, když začátkem ledna vypadly za letu dveře letounu 737 Max 9. Došlu k tomu na lince z Portlandu do Kalifornie. V té době již měla tato americká společnost podanou žádost na udělení bezpečnostní výjimky při uvedení nového modelu letadla 737 Max 7. Nový model nesplňuje normu, která omezuje přehřívání části krytu motoru. Boeing po nehodě s dveřmi tuto žádost o výjimku sám stáhl. První letouny nového typu tak budou k dispozici až v roce 2024.

  • Pojízdná učebna techniky navštěvuje střední školy

    Za projektem kamionu plného technologií, který umožňuje studentům seznámit se s moderními technologiemi, stojí Ministerstvo průmyslu a obchodu. Vize směřuje spíše k digitálním technologiím než k řemeslu. V učebně jsou například praktické ukázky virtuální reality či 3D tisku, nabízí také poradenství žákům i pedagogům. Kamion s učebnou je nyní na školách v Jihomoravském kraji a předtím cestoval po kraji Olomouckém.

  • Výrobní firmy jsou častým terčem kyberútoků na cloudovou infrastrukturu

    Podle průzkumu provedeného společností Netwrix bylo v uplynulých 12 měsících 64 % výrobních firem cílem kybernetického útoku. Ze zjištění mezi 1610 zástupci ze zhruba stovky zemí vyplývá, že firmy z výrobního sektoru čelí největšímu množství útoků na cloudovou infrastrukturu ze všech sledovaných oborů. Mezi napadenými se s tzv. phishingem setkalo 85 % podniků, u 45 % šlo o zneužití uživatelských účtů a ve 25 % došlo ke krádeži dat hackery. Cloudová infrastruktura výrobních firem je pro útočníky lákavým terčem kvůli jejímu intenzivnímu využívání pro podporu dodavatelských řetězců v reálném čase. Útok obvykle začíná zcizením přihlašovacích údajů nebo nasazením malwaru přes infikovaný e-mail. Podniky by proto měly mít připravenu jednoznačnou strategii reakce na potenciální útok, která je pravidelně aktualizována a jsou s ní seznámeni příslušní zaměstnanci.

  • Jak využívat umělou inteligenci na školách

    Na Západočeské univerzitě v Plzni vydali doporučení jak používat umělou inteligenci ve vědecké činnosti. Již několik měsíců lze AI využít pro tvorbu bakalářských, dipolovomových i doktorských prací, přičemž tato skutečnost musí být uvedena a za správnost textu zodpovídá autor. Pracovní skupina, k tomu účelu sestavená, stanovila 3 kategorie využití AI: zakázané (manipulace s informacemi), kontrolované a doporučené. Cílem je, aby uživatelé umělé inteligence vždy přemýšleli o tom, v jaké kategorii se pohybují a byli si vědomi rizik a následků v situaci, kdy k AI neexistuje žádná zákonná norma. V blízké době by měla Evropská unie vydat dokument „Akt o umělé inteligenci“, který bude AI regulovat a školy by měly jeho ustavnovení implementovat do svých interních pravidel.

Zobrazit nejnovější