Rychlý přehled

 • Výrobní firmy jsou častým terčem kyberútoků na cloudovou infrastrukturu

  Podle průzkumu provedeného společností Netwrix bylo v uplynulých 12 měsících 64 % výrobních firem cílem kybernetického útoku. Ze zjištění mezi 1610 zástupci ze zhruba stovky zemí vyplývá, že firmy z výrobního sektoru čelí největšímu množství útoků na cloudovou infrastrukturu ze všech sledovaných oborů. Mezi napadenými se s tzv. phishingem setkalo 85 % podniků, u 45 % šlo o zneužití uživatelských účtů a ve 25 % došlo ke krádeži dat hackery. Cloudová infrastruktura výrobních firem je pro útočníky lákavým terčem kvůli jejímu intenzivnímu využívání pro podporu dodavatelských řetězců v reálném čase. Útok obvykle začíná zcizením přihlašovacích údajů nebo nasazením malwaru přes infikovaný e-mail. Podniky by proto měly mít připravenu jednoznačnou strategii reakce na potenciální útok, která je pravidelně aktualizována a jsou s ní seznámeni příslušní zaměstnanci.

 • Jak využívat umělou inteligenci na školách

  Na Západočeské univerzitě v Plzni vydali doporučení jak používat umělou inteligenci ve vědecké činnosti. Již několik měsíců lze AI využít pro tvorbu bakalářských, dipolovomových i doktorských prací, přičemž tato skutečnost musí být uvedena a za správnost textu zodpovídá autor. Pracovní skupina, k tomu účelu sestavená, stanovila 3 kategorie využití AI: zakázané (manipulace s informacemi), kontrolované a doporučené. Cílem je, aby uživatelé umělé inteligence vždy přemýšleli o tom, v jaké kategorii se pohybují a byli si vědomi rizik a následků v situaci, kdy k AI neexistuje žádná zákonná norma. V blízké době by měla Evropská unie vydat dokument „Akt o umělé inteligenci“, který bude AI regulovat a školy by měly jeho ustavnovení implementovat do svých interních pravidel.

 • Sandvik restrukturalizuje, nástrojářská skupina propustí 1100 zaměstnanců

  Švédský strojírenský koncern, pod nějž spadají renomované značky obráběcích nástrojů jako Sandvik Coromant, Dormer Pramet, Seco, Walter a další, plánuje v roce 2024 ušetřit zhruba 1,2 miliardy švédských korun, což je víc než 2,6 miliardy Kč. Z toho 85 % mají přinést strukturální změny v podnikání a 15 % objemové úspory. President a generální ředitel Stefan Widing vysoké škrty vysvětluje potřebou podpoření stability společnosti Sandvik v časech makroekonomické nejistoty. Restrukturalizace bude znamenat výdaje ve výši kolem 2,4 miliardy SEK, z toho 1,7 miliardy si vyžádají náklady na propuštění asi jedenácti set lidí.

 • Na veletrhu v Bagdádu se ukázalo i české strojírenství a medicínská technika

  Oficiální lednová účast českých firem na Baghdad International Fair se zaměřila především na medicínskou techniku. Společný stánek na ploše 72 m2 financovalo Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Prezentovaly se na něm tyto firmy: Atega, Mechania, New Oil Generation, Surteg, Linet, Comedeq, TSE Medical, MZ Liberec či Royax Medical Equipment.

 • Firma 3Dees Industries má pobočku na Slovensku

  Česká společnost 3Dees Industries otevřela koncem loňského roku svoji pobočku na půdě Strojnické fakulty Technické univerzity v Košicích, ulice Mäsiarská 74. Aktuálně tedy rozvíjejí trh 3D tisku a 3D skenování v Česku, na Slovensku a na Ukrajině.

Zobrazit nejnovější