Protest zaměstnanců Vítkovických strojíren

Redakce Redakce
— vydáno 12. února 2018

Čtyři stovky zaměstnanců Vítkovických strojíren protestovalo 9. 2. 2018 v Ostravě, proti společnosti
Vítkovice, a. s., z holdingu podnikatele Jana Světlíka.

Společnost žalobou žádá, aby soud zrušil smlouvu o prodeji výrobních částí její dceřiné firmy Vítkovice Power Engineering (VPE). Divize Energetické strojírenství (Kotlárna) a Mostárna nyní patří Vítkovickým strojírnám a zaměstnanci se obávají, že kvůli této žalobě hrozí v podniku s 650 zaměstnanci zastavení výroby a propouštění.

Generální ředitel Vítkovických strojíren Bohuslav Fajmon sdělil, že vedení akci zaměstnanců podporuje a že žalobu vnímá jako účelový krok, který má poškodit nové majitele. Mluvčí Vítkovic, a. s., Eva Kijonková řekla, že protest byl spíše akcí vedení strojíren než zaměstnanců a že žaloba chod firmy nijak neomezuje.

VPE dřív byly jednou z klíčových dceřiných firem Vítkovic, a. s. Předloni se ale několik firem ze Světlíkova holdingu dostalo do potíží, VPE skončily v konkurzu a insolvenční správce David Vandrovec začal jejich majetek rozprodávat. Kotlárna a Mostárna se tak dostaly do majetku Vítkovických strojíren. Vítkovice, a. s., nyní tento prodej, který schválil věřitelský výbor i soud, napadly.

"Domníváme se, že části VPE nebyly prodány správně, respektive byly prodány v rozporu s rozhodnutím soudu," řekla Kijonková. Správce podle Vítkovic, a. s., porušil usnesení soudu tím, že ze jmění firmy vyloučil některé stroje, pohledávky a smlouvy. Podle mateřské firmy k tomu neměl souhlas soudu a mohlo to ovlivnit stanovení ceny. Obě divize se podle Kijonkové prodaly v součtu za 7,3 milionu korun a výtěžek mohl být výrazně vyšší. Vandrovec odmítá, že by se dopustil něčeho žalovatelného.

Generální ředitel Vítkovických strojíren Fajmon uvedl v otevřeném dopise odborářům a zaměstnancům, že podání žaloby firmu ohrožuje. "Postup společnosti Vítkovice, a. s., je pro naši společnost v zásadě likvidační, protože bez pokračování stávajícího financování a uzavření úvěrových smluv s bankou není naše společnost schopná dostát v současné době všem svým závazkům," napsal Fajmon.

Vítkovice, a. s., podle něj jednají vědomě s cílem poškodit insolvenčního správce i Vítkovické strojírny. "Žaloba účelově vytváří atmosféru právní nejistoty, která novému majiteli brání ve sjednávání nových zakázek a financování výroby společnosti. Navíc naprosto zásadním způsobem ohrožuje 600 pracovních míst," uvedlo dnes vedení strojíren.

Podle Kijonkové incidenční spor chod Vítkovických strojíren neomezuje. "Vítkovické strojírny si toho musí být dobře vědomy. Záměrně matou své zaměstnance, kteří mají posloužit pro nátlak na Vítkovice, aby vzaly zpět žalobu," uvedla Kijonková. Vítkovické strojírny podle ní dluží Vítkovicím desítky milionů korun.

Další článek: ČVÚT a GE Aviation rozšíří spolupráci na vývoji motoru