Robot pro vozíčkáře i osvětlení skateboardu bodovaly na Elektrotechnické olympiádě

Elektrotechnická olympiáda je soutěž pro studetky a studenty středních škol. Úkolem je prokázat teoretické znalosti v testu a obhájit projekt.


Devátý ročník Elektrotechnické olympiády přinesl značný nárůst zájmu soutěžících. Více než 300 registrovaných středoškoláků absolvovalo vědomostní test z oblasti elektrotechniky. Dokonalé vědomosti prokázalo 19 účastníků, kteří test zvládli na 100 %. V navazující fázi soutěže porota vyhodnotila 25 technicky orientovaných prezentací, které účastníci vypracovali s podporou svých středních škol z celé České republiky. Deset nejlépe hodnocených projektů následně postoupilo do finále, které proběhlo 10. prosince 2021 v online prostředí MS Teams. 

Mezinárodní porota zlatem ocenila práci s názvem „Robot pomocník“ Jakuba Jiříka (na úvodní fotografii), studenta pražské Střední průmyslové školy elektrotechnické V Úžlabině. Vítězný projekt je zaměřený na vývoj robota, který je schopen pomáhat s přenosem osobních věcí tělesně handicapovaných osob, zejména těch, kteří se pohybují na vozíčku. Robot dokáže sledovat cíl, vyhýbat se překážkám a současně komunikovat se svým uživatelem.

Na druhém místě se umístil projekt „Besafe Lights“ Davida Rothbauera, který je rovněž studentem SPŠE V Úžlabině v Praze 10. Autor ve svém projektu propojil technické vědomosti se svým koníčkem a vyvinul inteligentní osvětlení skateboardu. Modul, který je integrovaný s Bluetooth Low Energy technologií, je schopen automaticky reagovat na okolnosti jízdy.

Práce „Smart Home a IoT zařízení“ vynesla třetí místo Tadeáši Fryčákovi. Student Gymnázia Jana Opletala v Litovli vyvinul koncept chytré domácnosti, ve kterém jsou jednotlivé komponenty intuitivně připojené do vlastního centrálního řídícího systému.

Autoři projektů na prvních třech místech budou moci studovat na Fakultě elektrotechnické ČVUT (FEL) bez přijímaček. „Vítáme fakt, že převládají realizační práce, ve kterých autoři prezentují nejen své teoretické znalosti, ale i vlastními silami zkonstruovaný a otestovaný produkt,“ uvedl hlavní organizátor soutěže prof. Dušan Maga z katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT v Praze, který vysoce ocenil úroveň finálových projektů. 

9. ročník Elektrotechnické olympiády proběhl za podpory FEL ČVUT v Praze, společnosti ŠKODA AUTO a československé sekce mezinárodní neziskové profesní organizace IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers).


Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.