Robotizace a automatizace výroby je sázkou na jistotu

SCHUNK Intec s.r.o.
— vydáno 20. března 2019

Motto luhačovické akciovky ZÁLESÍ, z níž vám přinášíme následující reportáž, vyzdvihuje jistotu partnerství. V tomto duchu podnik založil nový závod, který má ambice vystoupat mezi lídry v oblasti výrobní automatizace. S inženýrem Petrem Kozelkem, ředitelem závodu Robotics, se můžete až do 22. 3. 2019 setkat na veletrhu AMPER, v expozici společnosti SCHUNK Intec v pavilonu V.

Zálesí je soukromým výrobním podnikem se stoprocentní účastí českého kapitálu, která se navíc může pochlubit dlouholetou tradicí. V různých podobách působí na českém a evropském trhu od roku 1953 a je významným regionálním zaměstnavatelem. Společnost má vhodně diverzifikovaný výrobní program, skládá se ze sedmi samostatných celků, jimiž jsou závody Plasty, Kovo, Obaly, Agro, Obchodní závod a hotel Pohoda. Nejnovějším přírůstkem je závod Robotics, zabývající se robotikou, automatizací, stavbou jednoúčelových strojů a konstrukcí nástrojů a přípravků. Díky variabilitě vlastní výroby může procházet napříč všemi závody a vytvářet moderní a technologicky vyspělé strojní celky pro posílení konkurenceschopnosti celého závodu.

„Vnímám, že jako závod Robotics máme velké štěstí, neboť, obrazně řečeno, tvoříme jakýsi pastorek, který rozpohybuje všechna ozubená kola, která pak do sebe plynule zapadají. I my-  můžeme prostřednictvím našich výrobků propojit jednotlivé závody. Navíc je skvělé, že máme plnou podporu od našich majitelů i užšího vedení,“ říká v úvodu našeho setkání Petr Kozelek.

Kvalita bez kompromisů

Každý závod disponuje špičkovými moderními technologiemi. Strojový park závodu Kovo je vybaven 35 CNC stroji a využívá i progresivní transferové technologie Hydromat. Závod Plasty má vybavenou vstřikolisovnu, jejíž součástí je nástrojárna s vlastní konstrukcí vstřikovacích forem. Nejmladší Robotics se samozřejmě snaží držet krok a pro svoji práci rovněž využívá prvotřídní produkty. Ing. Kozelek dodává: „Velice dbáme na kvalitu našich výrobků. Chceme-li takové produkty předávat našim zákazníkům, musíme spolupracovat s partnery, kteří nám dokážou nabídnout kvalitu bez kompromisů. Jsme šikovní, máme nápady i možnosti a osobně nevidím problém v tom, přinést německou kvalitu za české ceny.“ Součástí zařízení dodaných závodem Robotics je kompletní dokumentace, analýza rizik a prohlášení o shodě CE. Při vývoji jsou využívány moderní softwarové technologie na všech úrovních. „V této oblasti spolupracujeme s firmou AV ENGINEERING, která je pro nás velkým partnerem a jejíž zástupci se nezlomně snaží plnit naše nelehké požadavky. Mají skvělý software, který mohu jedině doporučit, například v oddělení konstrukce využíváme jejich sadu aplikací Creo. Elektroschémata navrhujeme v E-Planu a programátoři PLC pracují s operačním systémem SIEMENS. Kamerové systémy, bez kterých dnes tyto stroje dělat nelze, navrhujeme přímo ve spojení se společnostmi COGNEX, KEYENCE, nebo SICK. Robotická ramena značky FANUC jsou programována v SW Roboguide. Pečlivě vybíráme každý komponent a velice rádi spolupracujeme s firmou SCHUNK, jejíž výrobky jsou mimořádné“, doplňuje ředitel Kozelek.

Vysoká přidaná hodnota produktů SCHUNK

Byť luhačovická společnost disponuje rozsáhlými výrobními možnostmi, nelze samozřejmě vyrábět všechny komponenty vlastními silami, je tedy potřeba se spolehnout na dodavatele, kteří dokážou nabídnout produkty a služby na špičkové úrovni. Skvělé zkušenosti zde mají s pestrou škálou produktů německé společnosti SCHUNK, jež využívají všechny závody. Důvodem je zejména jejich výborná kvalita, spolehlivost, přesnost a dlouhá životnost. „Nechceme dělat špatné věci. Stroj se skládá z mnoha komponent a na jejich kvalitě závisí spokojenost našich zákazníků. SCHUNK tyto produkty nabízí a máme osvědčeno praxí, že jejich přidaná hodnota je vysoká. Vyšší pořizovací cena se nám stokrát vrátí. Výrobky jiných firem se nám dlouhodobě neosvědčily, což bylo podnětem pro nasazení výrobků SCHUNK napříč výrobou. Vím, že pokud stroj dobře vymyslíme a osadíme kvalitními komponenty, bude přesný a spolehlivý. Nebudeme zákazníkem kontaktováni kvůli tomu, že něco povolilo nebo nemá potřebné tolerance a tuhosti“, dodává Kozelek. Výrobce Robotics osazuje komponenty SCHUNK především do svých zařízení pro manipulaci s materiálem. Jsou zde využívány rotační jednotky, pneumatické válce s lineárním vedením a zejména paralelní chapadla, která jsou součástí výměnných koncových efektorů. Ing. Kozelek dodává: „Právě pro efektory je u nás SCHUNK jedinou volbou. Využíváme i jejich otočné stanice, které musí být velmi přesné z pohledu polohování a přebírání robotem. Výrobní cyklus bude spolehlivý jedině tehdy, když je stejně spolehlivá i funkčnost výrobků. Stejně tak máme výbornou zkušenost s lineárními vedeními, která jsou velmi přesná, tuhá a cenově přijatelná.“

Snažíme se nebourat

Na vstřikolisovně se používají v Zálesí vyvinuté manipulační hlavy sloužící k osazování komponent a odebírání plastových výlisků ze vstřikovací formy. Jedná se o speciální efektor, který je složený ze dvou paralelních chapadel SCHUNK. Jedno chapadlo výrobek odebírá a druhé založí, přičemž přesnost, tuhost a síla těchto chapadel jsou hlavními přednostmi. Ing. Kozelek přidává příklad z praxe: „Může se stát, že robot odebírající výrobek ze svěráku chapadlem do výrobku naboří a nějak ho poškodí. Tohle u chapadel SCHUNK nehrozí, protože jsou tužší a velmi odolná. Samozřejmě, i když víme, že používáme tyto kvalitní produkty, snažíme se nebourat (smích). Vyvinuli jsme vlastní měřicí mechanizmy, které změří zda je či není svěrák dostatečně otevřený a je vše jak má být. Produkty SCHUNK obecně využíváme pro manipulaci s materiálem, tedy vykládání, nakládání, polohování a zakládání do blistrů. Jako další bonus vnímám lehce přístupná data, kde najdeme všechny potřebné informace. Díky tomu můžeme navrhnout produkt tak, aby plně fungoval pro danou aplikaci od prvopočátku. Využíváme i novinku, která se prozatím moc nevidí. Jedná se o rychlovýměnný mechanizmus, jenž může mít koncových efektorů několik. Stroj si vezme jenom tu část, kterou právě potřebuje. Je pro nás důležité, že naše stroje fungují a zákazník nemusí po několika dnech měnit nastavení čelistí, nebo něco obrušovat. Námi využívaný systém i komponenty jsou totiž naprosto spolehlivé.“

Nejprodávanější chapadlo firmy SCHUNK PGN-plus-P
PGN-plus-P se vyznačuje třemi technickými inovacemi. Tou první je vylepšení vícezubého vedení. Zvětšení rozměru mezi šesti zuby patentovaného vícezubého vedení, umožňuje vyšší momentové zatížení a tím použití delších prstů. K zajištění perfektního lícování je i u nové generace chapadel každá jednotlivá základní čelist náročně ručně broušena a umístěna do příslušného těla chapadla. Zadruhé se jedná o permanentní mazání průchozími mazacími kapsami ve vedení. Právě u krátkých zdvihů způsobuje princip mazání minimálním množstvím zvláště rychlé a rovnoměrné rozložení maziva, čímž je chapadlo téměř bezúdržbové a dále si prodlužuje životnost. Zatřetí – PGN-plus-P disponuje větším pístem, čímž vzrůstá upínací síla a může být manipulováno s vyššími hmotnostmi.

Patentovaný samosvorný systém SCHUNK SWS

Rychlovýměnný systém SWS je jediným automatickým výměnným systémem bez přídavné pružiny na trhu. Jeho využití je univerzální a disponuje schopností dosáhnout velmi krátkých časů při výměně mezi manipulačním zařízením a nástrojem. Všechny jeho funkční díly jsou z tvrzené oceli pro vysokou zatížitelnost celého systému. SWS disponuje celou řadou technologických předností, jež vám do výroby vnesou efektivitu a stabilitu. Na výběr je kompletní řada s osmnácti velikostmi pro optimální výběr a široké spektrum aplikací.

Automatizace lidem práci nebere

Během našeho setkání jsme se dostali i k otázce snížení počtu zaměstnanců, tématu, jež řeší celá řada odpůrců automatizace a robotizace. Názor na tuto problematiku je v ZÁLESÍ, a. s., zcela jasný: „Naše práce má smysl a velice nás baví, protože dokážeme mnoha firmám vyvinout a vyrobit kvalitnější stroj, lepší vedení, podsestavy, lepší a rychlejší programy. Stroje doplňujeme kamerami a čidly, to vše výsledný proces stabilizuje a má přímý vliv na kvalitu, nižší zmetkovitost a efektivitu. Dnes lidé ve výrobě nejsou, díky tomu řeší řada firem problém, jak zvládat svoje zakázky. Berme to tak, že práce se díky automatizaci stává pěknější a jednodušší. Nebude třeba chodit na noční směny, dřít se s těžkými věcmi – to vše je možné nahradit stroji. Vždy však bude potřeba kvalifikovaná obsluha,“ upřesňuje Ing. Kozelek.

Nebýt závislí na subdodávkách

Budoucnost v ZÁLESÍ, a. s., jednoznačně patří dalšímu rozvoji, ať již budeme hovořit o technologickém vybavení, nastavení principů Průmyslu 4.0, IoT, sběru dat, výzkumu a vývoji či diverzifikaci. Systematicky zde pracují na vytvoření vlastního produktu, výrobě nových a specifických strojů i snaze, nebýt závislými na subdodávkách převážně pro automobilový průmysl. Divize Robotics by v horizontu několika let ráda rozšířila výrobní prostory, zvýšila počet kvalifikovaných zaměstnanců a zařadila se tak k lídrům na trhu. Velkým přáním ředitele Kozelka je vytvoření špičkového technologického centra, v němž budou chtít pracovat lidé z regionu, být nadále perspektivním zaměstnavatelem a významným regionálním podporovatelem, jenž bude pokračovat v dlouholeté výrobní tradici. 

Iva Duroňová, Strojírenství.cz

https://robotics.zalesi.cz , http://www.upinacitechnika.cz/ , www.amper.cz 

Další článek: V Brně odstartoval veletrh AMPER